Na 13. prosinec připadá svátek svaté Lucie, patronky sklářů nebo brusičů, spisovatelů, kočích, také nevěstek nebo hospodyněk. Svátek svaté Lucie je nedílnou součástí adventu, pojí se i s vánočním úklidem, ale v samotný svátek jsou úklid, také předení a další domácí práce zapovězeny.
Úvodní foto: Pixabay.com
Proč se říká svatá Lucie noci upije?
V původním juliánském kalendáři připadal svátek svaté Lucie na zimní slunovrat, v současném kalendáři ho o několik dnů předchází. Přesto je 13. prosinec stále termínem, kdy slunce začíná zapadat později. Astronomové však k tomu dodávají, že až do zimního slunovratu Slunce také později vychází. Noci se tedy přestávají prodlužovat, ale ještě se ani nezkracují, na to si musíme počkat až do zimního slunovratu. Odtud pochází rčení:
- Svatá Lucie noci upije a dne nepřidá.
Není to však jediné rčení a pranostika na 13. prosinec.
Pranostiky na 13. prosinec, svátek svaté Lucie
- Svatá Lucie noci upije, dne přidá, co slepice zívá.
- Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc.
- Od svaté Lucie zimy dost.
- Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu.
- Svatá Lucie je královna noci.
- Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len.
- Umaže-li si Lucie šaty od bláta, bude si je po celý leden přepírat.
- Jaké jsou od Lucie do Vánoc dni, takové budou v pořadí i jednotlivé měsíce příštího roku, neboť od Lucie do Vánoc každý den a noc mají svou moc.
Video: Santa Lucía, v italštině (YouTube)
Kdo byla svatá Lucie?
Svatá Lucie žila na přelomu 3 a 4. století, pocházela ze Syrakus na Sicílii. Provází ji mnohé legendy, jisté je, že zemřela kvůli své víře mučednickou smrtí. Svatá Lucie údajně měla zasvětit život Bohu. Když jí jeden nápadník nutil ke sňatku, měla si vypíchnout oči, aby se mu nelíbila. Do druhého dne se však její oči měly vyléčit a být ještě krásnější než předtím. Svatá Lucie má dodnes pomáhat se zrakem, léčit potíže očí, ale také bolesti krku a různé respirační potíže. Mohla by to být tedy právě svatá Lucie, na kterou bychom se mohli obracet v době současné pandemie koronaviru.
Svatá Lucie bývá zobrazována s očima na talíři, nezřídka ve společnosti svaté Barbory nebo svaté Agáty, která Lucii předpověděla, že se stane patronkou města Syrakus. A stalo se.
Video: Stazione di Venezia Santa Lucia, Scalzi Bridge, Venezia (YouTube)
Ostatky svaté Lucie se dostaly do Konstantinopole a v roce 1204 do Benátek. Byly uloženy v kostele svaté Lucie. Ten však v roce 1861 musel ustoupit benátskému hlavnímu nádraží. Dodnes nese jméno Lucie: Stazione di Venezia Santa Lucia, zatímco ostatky jsou v blízkém kostele San Geremia. Z kanálu je kostel San Geremia ozdobený italským nápisem:
Lucia Vergine di Syracusa in questo tempio riposa. All‘ Italia e al Mondo ispiri luce e pace.
(V tomto chrámu spočívá panna Lucie Syrakuská. Nechť přinese Itálii a světu světlo a mír.)
Video: Advent, světlo v temnotě, temnota ve světle, Martina Viktorie Kopecká (YouTube)
Prosinec, čas adventu
Prosinec, poslední měsíc roku se nedílně pojí k tradicím adventu. Advent je přípravou na Vánoce, nejkrásnější svátky v roce s hlubokým poselstvím o příchodu Mesiáše, zrození Krista nebo o naději. Advent však zahrnuje i další svátky, třeba svátek svaté Barborky, svátek svatého Mikuláše nebo méně známý svátek svaté Lucie.
Advent nese celou řadu symbolů, zdaleka však nejde jen o adventní věnec se čtyřmi svíčkami, který bývá zdobení jehličím, jmelím nebo cesmínou. Dalšími symboly Vánoc jsou také barborky nebo mrazivé květy jinovatky, sníh, ale také hřejivá vůně purpury, bylin a koření jako skořice nebo vanilka.
Literatura
- Pitrová, P.: Český rok: Lidové tradice a zvyky. Praha: Fragment, 2016. ISBN: 978-80-253-2709-8
- Langhammerová, J.: České tradice v proměnách času: kroje-zvyky-umění. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2017. ISBN: 978-80-7422-500-0
Internetové zdroje:
/1/ Kotrba, R.: Proč svatá Lucie noci upije a dne nepřidá? Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 18. prosinec 2012 [cit. 2020-12-13]. Dostupné z: https://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/proc-svata-lucie-noci-upije-a-dne-neprida.html
/2/ Proč byste pranostiku Lucie noci upije neměli tahat na Lucii? Souvisí totiž s Vánocemi. Rozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 13. prosinec 2017 [cit. 2020-12-13]. Dostupné z: https://dvojka.rozhlas.cz/proc-byste-pranostiku-lucie-noci-upije-nemeli-tahat-na-lucii-souvisi-totiz-s-7455854
/3/ Chlumský, J.: Světci k nám hovoří… svatá Lucie Catholica. [online]. Wikipedia.org [cit. 2020-12-13]. Dostupné z: http://catholica.cz/?id=4874
/4/ Svatá Lucie na wikipedii [online]. Wikipedia.org [cit. 2020-12-13]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%A1_Lucie_(osoba)
13. prosinec: Svatá Lucie noci upije a další pranostiky
Na 13. prosinec připadá svátek svaté Lucie, na který se vážou také mnohé tradice, zvyky a pranostiky. Je nedílnou součástí adventu, pojí se i s vánočním úklidem, ale v samotný svátek jsou úklid, také předení a další domácí práce zapovězeny.
Advent nese celou řadu symbolů, zdaleka však nejde jen o adventní věnec se čtyřmi svíčkami. Bývá zdobení jehličím, jmelím nebo cesmínou.
Autor: Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…