Recenze od kocoura: Eko gel na nádobí Officina Naturae s vůní italského pomeranče

Myčka na nádobí není součástí našeho doma. U Kocoura nenajdete ani rukavice na mytí nádobí. To je také jeden z důvodů, proč u nás nenajdete ani klasický jar. Ruční mytí nádobí U Kocoura doma aktuálně provází extra koncentrovaný, ekologický gel na nádobí Officina Naturea, s kapkou olivového oleje a sympatickou vůní sladkého pomeranče, který dozrál pod paprsky italského slunce. Ruční mytí nádobí není úplně zábava, ruční mytí s eko jarem v italském stylu nás však vskutku baví.

Hop pro něj, Testování U Kocoura doma

Ruční mytí nádobí ekologicky a v italském stylu? Jasně! Mytí nádobí s chutí a vůní pomerančů? Ano, dáme si, rádi. Eko jar Officina Naturae Solara nás baví, třeba pobaví i vás prostřednictvím recenze níže…

Itálie v kuchyni

Pizza a těstoviny, delikatesní sýry, víno, ale i dezerty jako tiramisu nebo panna cotta. A k tomu skvostná káva. To vše patří Italům a to vše si rádi vychutnáme i my ve střední Evropě. Žádný gurmánský požitek, ani ten nejmenší, se neobejde bez nádobí. A nádobí se zase neobejde bez mytí. I při mytí nádobí se můžeme spolehnout na Italy, kteří ve společnosti s názvem Officina Naturae pod značkou Solara vyrábí i „ekologický jar“. Je obohacený o olivový olej, jeden z největších italských pokladů, kterému patří výsostné postavení nejenom v italské kuchyni. Olivový olej slouží v Itálii již tisíce let i jako lék a pečující kosmetický prostředek. Pečujícími vlastnostmi se tak pyšní i extra koncentrovaný tekutý gel na nádobí Officina Naturea, vedle skvělých mycích a čistících schopností.

Že jde o ekologický prostředek na nádobí potvrzuje certifikací ICEA Eco Organic Detergent. Ta mj. dokládá, že je plně biologicky rozložitelný. V duchu filosofie Zero Waste je tekutý gel na nádobí Officina Naturae vysoce koncentrovaný, takže se dávkuje po kapkách a vydrží opravdu dlouho. Navíc je v obalu z recyklovaného plastu z cukrové třtiny. Nikomu a ničemu neškodí, jenom pomáhá. Nezapře přitom italský temperament, který je patrný již při prvním pohledu na tento italský dáreček.

Eko přípravek na nádobí Officina Naturea Solara
Foto: Eko přípravek na nádobí Officina Naturea Solara, s olivovým olejem, vůní pomeranče a líbivým eko obalem
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková
Hop pro něj, Testování U Kocoura doma

Ekologický přípravek na mytí nádobí z Itálie

Pod zajímavým minimalistickým štítkem, který zdobí příhodně i značka řady eko drogerie Solara z dílny Officina Naturae, uvnitř obalu z recyklovaného plastu z cukrové třtiny, se bez přehánění ukrývá kapka italského slunce. Vyladěná receptura využívá mycí složky z lokálního řepkového oleje, díky nim obstojí proti vší špíně a mastnotě, bez které se neobejde vysoká kulinařina, ani klasické vaření a stolování.

Ekologický gel na nádobí z Itálie neobsahuje fosfáty, syntetické parfémy ani barviva, zahušťovadla, palmový olej ani žádné živočišné složky. Tvoří ho lokální ingredience od drobných farmářů. Ve svém složení nabízí vedle řepkového oleje i extrakt z olivového oleje. Ten mu propůjčuje i zvláčňující účinky na pokožku. Dokáže efektivně a úsporně pomoci s mytím nádobí, a přitom zůstává šetrný nejenom k přírodě, ale i k té nejcitlivější pokožce.

Zatímco klasické saponáty to možná v reklamě tvrdí, v případě tohoto přípravku je to skutečně pravda. Extra koncentrovaný gel na nádobí Officina Naturea má neutrální pH. Jen pro srovnání, produkt Jar Lemon P&G má dle bezpečnostního listu dle směrnice (EU) 2015/830 z 13.3.2017 ph 9. V tomto bezpečnostním listu mj. najdete i pokyny pro první pomoc při kontaktu s kůží, kdy máte kůži omýt velkým množstvím vody a mýdla. Bezpečnostní list Jaru také informuje o tom, že je škodlivý pro vodní organismy a může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí. „Eko jar“ Officina Naturae je naproti tomu vhodný i pro domácí čističky odpadních vod, septiky i kořenové čističky. Jeho šetrnost deklaruje ekologická certifikace i složení:

 • Aqua, Sodium Cocoyl Sulfate, Alcohol,
 • Canolamidopropyl Betaine původem z oleje z italské řepky,
 • Caprylyl/Capryl Glucoside, Hydrogen peroxide, Coco-Glucoside,
 • Glyceryl Oleate (změkčovadlo z přírodních olejů),
 • Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil (esenciální olej pomeranč),
 • Sodium Chloride, Xanthan Gum, Limonene.
Eko gel na nádobí, popis
Foto: Eko gel na nádobí Officina Naturea Solara, popis, použití a složení
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Neutrální není každý

Neutrální pH zdaleka neprovází každý přípravek na mytí nádobí. Označení SENZITIV zdaleka nestačí. Faktem je, že pH pokožky je přirozeně mírně kyselé, tedy pod neutrální hodnotou 5,5. Mírně kyselé prostředí, na kterém se podílí i složky kožního mazu a potu, mj. kyselina mléčná, je odolnější proti vnějším vlivům a nepřátelským mikroorganismům.

Dle typu se pH pokožky pohybuje v hodnotách 4 až 7. Každé zvýšení pH snižuje odolnost pokožky, ohrožuje bariérovou funkci kůže, zvyšuje riziko vzniku infekcí a různých kožních potíží, typicky atopické a kontaktní dermatitidy. I pouhý kontakt s kohoutkovou vodou, která má zásadité pH, ovlivňuje pH pokožky. Na jejím stavu se odráží hygiena, kosmetická péče, všechny čistící a mycí prostředky včetně těch na mytí nádobí, protože i ty přicházejí s pokožkou do přímého styku.

Panička U Kocoura doma má extrémně citlivou pokožku se sklonem k ekzémům, zdaleka ne každý přípravek na mytí nádobí proto u nás uspěje. Ekologický přípravek Officina Naturea uspěl i v dlouhodobém testování. Pokožka zůstala zdravá a jemná, bez lakmusového papírku jsme tak ověřili, že italský eko jar je skutečně šetrný. Tento hustý gel s lehkostí pěny a pěnivostí, s nevtíravou, ale výrazně pozitivní vůní a kapkou italského slunce, se tak nejspíš stane jednou ze stálic naší kuchyně.

Eko jar z Itálie s olivovým olejem
Foto: Eko jar na nádobí Officina Naturea Solara rozzáří kuchyň
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Mytí nádobí s energizující vůní citrusů

S jarem je to tak trošku jako se sprchovým gelem. Prostě musí vonět, ale vůně vnímáme každý zcela subjektivně. Stejná vůně může vyvolat blažené pocity, ale druhému přitom vůbec nemusí sednout. Hodnocení vůní je ryze individuální záležitostí, a tak ryze subjektivně prohlašujeme, že Officina Naturea u nás svou vůní vyhrává. Současně upozorňujeme, že nejde o ryzí vůni sladkého pomeranče. Je to taková nevtíravá, ale pozitivně svěží, citrusovo-ovocná vůně v závoji líbezných tónů středomořské flóry, pokud bychom ji měli subjektivně popsat. Pro subjektivní hodnocení vůně však není jiná možnost, než si prostě přičichnout…

Pokud upřednostňujete povzbuzující, svěží vůně citrusových plodů, máme pro vás i další tipy, resp. eko tipy. Gel Officina Naturea má i alternativy v podobě dalších eko přípravků na nádobí. Například značka eko drogerie z Velké Británie bio-D a její eko jar s lehce pikantní vůní růžového grapefruitu a mycími účinky založenými na kokosovém oleji nebo česká značka Tierra Verde a její ekologický přípravek na nádobí s citronovou silicí.

Eko drogerie Tierra Verde

Věda zvaná ruční mytí nádobí

Ruční mytí nádobí bez plýtvání vodou, energií, časem nebo mycím prostředkem je věda. Dokonce existuje výzkum správného ručního mytí nádobí, které je regulérní náplní vědecké práce, alespoň na univerzitě v Bonnu. Natalie Anna Fussová tady pod vedením Rainera Stammingera postavila na mytí nádobí svůj doktorát, když sestavila správný postup. Asi nepřekvapí, že kvůli efektivnímu využití vody není vhodné mytí pod tekoucí vodou, s výjimkou velmi malého množství nádobí. Vyplatí se také odmáčení, jak potvrdil i zmiňovaný vědecký výzkum. Ten se již nezabýval konkrétními mycími prostředky, ač mají jistě svůj vliv nejenom na efektivitu samotného mytí, a tím i efektivní využití zdrojů.

DIY Ruční mytí nádobí snadno a rychle

Praktické použití eko jaru

Má sice líbivý obal a jistě by se stal funkční ozdobou kuchyně, ovšem litrová láhev italského eko jaru opakovaně v ruce několikrát každý den a několikrát během každého mytí nádobí úplně nepotěší. U Kocoura doma jsme tak přípravek na nádobí Officina Naturae, který se užívá jen po kapkách a vydrží opravdu dlouho, kvůli většímu pohodlí přelili do menší láhve.
Když už se přelívá, stálo by za to zvážit, zda se nevyplatí i větší balení. Officina Naturae se v tomto nevydala tradiční cestou 5 l kanystrů, ale nabízí 4 l balení. Stále jde o extra koncentrovaný přípravek, takže by i tento 4 l kanystr gelu na nádobí měl být dostatečný pro úsporu v ceně i v množství plastu.

Eko jar z Itálie Solara
Foto: Eko jar na nádobí Officina Naturea s neutrálním pH U Kocoura doma nakonec dostal i neutrální obal
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Jar jako hračka pro dospělé i hračka pro děti

Ruční mytí nádobí je taková hračka pro dospělé, se správným jarem může být tato činnost hračka, ovšem jar může posloužit i jako hračka pro děti. Jakýkoliv pěnivý přípravek, ideálně ekologický, je totiž jednou z ingrediencí snadného domácího pokusu s názvem octová sopka v kuchyni. Vedle jaru a octu budete potřebovat ještě jedlou sodu. V praxi tak zjistíte, jak spolu reagují kyseliny, tedy ocet a jedlá soda jako zásada.

Domácí pokusy. Jak na to?

Octová sopka v kuchyni

Gel na nádobí Officina Naturae ochotně pění, a tak se přímo nabízí i jeho tradiční využití pro děti. Nejde však jenom o bublifuk, v tomto případě eko bublifuk. Jde také o jednoduchý domácí pokus zvaný octová sopka. Sopku samotnou můžete vytvořit z modelíny. Vystačíte si i se sklenicí, kterou zabalíte do alobalu a vytvarujete ho do tvaru sopky. Uvnitř sopky je ukrytá sklenice, ve které nejprve smícháme jedlou sodu a jar. Pak do sklenice vlijete ocet, pro efekt může být předem obarvený červeným potravinářským barvivem. V okamžiku, kdy se jedlá soda a ocet propojí, začne reakce. Ze sklenice začne chrlit pěnivá hmota tak, jako sopka chrlí lávu. Proč? Při reakci octa a jedlé sody vzniká voda, octan sodný a oxid uhličitý. Právě ten se postará o to, že jar pění, pění tak moc, že hmota uniká ven ze sklenice.

Eko přípravek na nádobí Officina Naturea
Foto: Eko obal skrývá hustý eko gel s vysokou pěnivostí, poslouží tak i pro pokus octová sopka v kuchyni
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Eko drogerie Solara: Ekologičtější, než se zdá

Nejen gel na nádobí, celá řada Solara firmy Officina Naturae využívá povrchově aktivní látky vyráběné pouze s italských surovin jako řepkový či olivový olej. Jde o snadno dosažitelné suroviny s minimálním dopadem na životní prostředí, které reflektují firemní krédo Biosostenibile. Stejně jako další produkty Officina Naturae jsou tedy plně biologicky rozložitelné.

Řada Solara je propracovaná do nejmenšího detailu, nejenom co do složení, ale také co do balení. Její obaly odpovídají dokonalému ekodesignu. Láhev eko gelu na mytí nádobí i další produktů řady Solara maximalizuje poměr obsahu a použité hmoty. Jde přitom o láhev z eko plastu. I proto je linka pro výrobu řady Solara vystavena na IED (European Design Institute) ve Florencii.

Testování U Kocoura doma

Eko mycí prostředek Officina Naturae se ke kocourovi domů dostala k testování v rámci SPOLUPRÁCE. Obsah článku/recenze je však nezávislý.

Sdílíme své zkušenosti s konkrétními produkty, protože ve sdílení věříme. Tu a tam narazíme na něco, co stojí za článek, resp. recenzi. Píšeme jenom o tom, co se nám líbí, chceme šířit dobro. Testování a recenze U kocoura doma představují především tipy na produkty, které nám udělaly radost a/nebo nás doma těší opakovaně. Třeba potěší i vás!

Eko drogerie Solara Officina Naturae

EXTRA KONCENTROVANÝ GEL NA NÁDOBÍ OFFICINA NATURAE: Základní údaje a fakta

Extra koncentrovaný přípravek na mytí nádobí
Officina Naturae Solara
100% přírodní
Složení:
• Aqua, Sodium Cocoyl Sulfate, Alcohol
• Canolamidopropyl Betaine z oleje z italské řepky
• Capryl Glucoside, Hydrogen peroxide, Coco-Glucoside
• Glyceryl Oleate, (změkčovadlo z přírodních olejů)
• Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil (esenciální olej sladký pomeranč, z ekologického zemědělství)
• Sodium Chloride, Xanthan Gum, Limonene
Certifikace: ICEA Eco Organic Detergent
Země původu: Itálie

Popis výrobce: Officina Naturae Extra koncentrovaný gel na nádobí BIO provází jemná přírodní vůně pomeranče. Díky důmyslné receptuře s extra vysokou koncentrací je velice úsporný. Litrová lahev vystačí až na 167 mytí. Mycí složky z lokální italské řepky si dokážou poradit i s mastnou špínou. Přídavek extraktu z olivového oleje má zvláčňující působení na pokožku rukou. Gel nedráždí ani citlivou pokožku. Pyšní se certifikací ICEA Eco Organic Detergent, která dokládá jeho ekologičnost a udržitelnost. Je zcela biologicky rozložitelný. Obal přípravku je navíc vyrobený z plně recyklovatelného bioplastu z šetrně pěstované cukrové třtiny. Použití: Několik kapek aplikujte ideálně přímo na mycí houbičku. Pro vysoce znečištěné nádobí přidejte pár kapek navíc.

Extra koncentrovaný gel na mytí nádobí Officina Naturae řady Solara je dostupný v 1 l balení z ekoplastu z cukrové třtiny, který odpovídá dokonalému ekodesignu. Ještě lepší cenu a méně odpadu nabízí velké balení v 4 l kanystru. Eko gel na nádobí Solara nese vůni pomeranče, ale je dostupný i jako gel na mytí nádobí bez vůně. V řadě eko drogerie Solara nechybí ani eko prostředek do myčky nádobí a další přípravky pro mytí, čištění, eko úklid a eko praní.

Výhody & nevýhody

Proč právě eko jar Officina Naturae?

 • myje nádobí ekologicky, s italskou grácií
 • provází ho pozitivní, ryze přírodní vůně citrusového ovoce, které zraje pod žhavým italským sluncem
 • složení bez chemie, z lokálních italských surovin
 • kompatibilita s domácími čističkami a septiky

Něco méně příjemného?

 • 1 l balení je úsporné, minimalizuje plasty, balení 4 l ještě víc, ale pro praktické každodenní použití je vhodnější menší a lehčí lahvička
 • přípravek je tak koncentrovaný, že může ucpávat dávkovač, pokud jste zvyklí ho nechávat otevřený

EKO JAR V PRAXI

Jak vypadalo testování produktu U Kocoura doma a hlavně – jak dopadlo? Jaké jsou naše zkušeností? Jaké je naše hodnocení eko jaru Officina Naturae?

EKO JAR OFFICINA NATURAE: RECENZE OD KOCOURA

Tak trochu náhodou jsme z nabídky eko drogerie pro mytí nádobí vybrali v eshopu econea.cz právě gel Officina Naturae Solara. Obal zaujal, ještě víc pak označení extra koncentrovaný nebo přídomek úsporný. Plýtvání nás nebaví, zato nás baví ruční mytí nádobí v italském stylu, s lehkostí a jemností. Gel na nádobí nás okouzlil, z velké části asi svou pozitivní vůní, která mytí nádobí provází a zpříjemňuje. Mycí schopnosti by měly být u mycího přípravku samozřejmostí a v tomto případě jsou, ovšem cení se jeho pečující působení na pokožku. Nedá se popsat, to musíte zažít, zažívat dennodenně a na vlastní kůži si tak ověřit, že receptura Officina Naturae se povedla po všech stránkách včetně té nejcitlivější.
Výrobce sice neoznačuje produkt jako hypoalergenní, ale jistě by si takové označení zasloužil. pH neutrální také mnohé vypovídá, stejně jako čistě rostlinné přírodní složení, založené na lokálních italských surovinách. Vévodí jim olivový olej, jak jinak u produktu z Itálie.

Kocour

Eko gel na nádobí Officina Naturea
HODNOCENÍ NA PRVNÍ DOJEM
CELKOVÉ HODNOCENÍ PO TESTOVÁNÍ
Praktické použití v domácnosti
Složení bez chemie

SHRNUTÍ RECENZE

Ruční mytí nádobí nebývá právě zábava, ruční mytí nádobí s italským eko jarem nás U Kocoura doma opravdu baví. Temperamentní produkt s italskými poklady ve svém složení, který vedle mycích účinků nabízí i povzbudivou citrusovou vůni nás okouzlil na první pohled a v průběhu praktického testování si nás dokonale získal. Je prostě výtečný, stejně jako italská pizza na talíři, který dřív nebo později bude někdo muset umýt.

4.5
Hop pro něj, Testování U Kocoura doma

Cena, slevy, slevový kód

Kde koupit eko jar Officina Naturae a další produkty eko drogerie?

Značka Officina Naturae na vás čeká v eshopu Econea.cz, eshopu pro každodenní hrdiny, kde najdete tisíce produktů šetrných k přírodě i k vašemu zdraví. Mezi řadou eko drogerie a kosmetiky Officina Naturae nechybí ani gel na nádobí s vůní pomeranče.

Cena je 179 Kč (1 litr)

Aktualizace/cena je platná k 15.10.2022

Eshop econea.cz nabízí průběžně různé slevy, produkty ve slevě najdete TADY.

Pravidelně tady také vyhlašují značku měsíce, kdy produkty dané značky pořídíte s mimořádnou slevou. Mezi značky měsíce najdete vedle bio-D i další oblíbené značky jako Ecodis, laSaponaria, Lavera, Sonett, Hydrophil, Lamazuna, OnlyBio, Kvitok i české značky Tierra Verde, Purity Vision, Kokoza, Mýdlárna Koukol, Mýdlovar, Nobilis Tilia, Konopný táta aj. Značka měsíce a slevy pro tuto značku na vás čekají TADY.

Je sice extra koncentrovaný, vydrží dlouho, přesto se vyplatí počítat, zda místo 1 l láhve nepořídit rovnou celý 4 l kanystr. Spočítali jsme to za vás. Cena za 100 ml vypadá příjemně. Pro pořádek v tabulce cen najdete i alternativy české značky Tierra Verde a bio-D. Zatímco Tierra Verde vsadila na citron, britský výrobce eko drogerie dal svému prostředku na mytí nádobí vůni grapefruitu.

ALTERNATIVY: EKO PROSTŘEDKY NA MYTÍ NÁDOBÍ S VŮNÍ CITRUSŮ

Hodnocení produktu a zkušenosti jiných

Zkušenosti od kocoura popisuje recenze výše. Hodnocení extra koncentrovaného gelu na mytí nádobí, přesněji naše nadšení z tohoto italského eko jaru, jsme snad předali. Je čas předat štafetu a nastínit zkušenosti jiných. Nabízí je mj. cenové srovnávače Heureka nebo Zboží.cz:

FAQ: Co všechny zajímá?

Hodit se bude banner

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *