Recenze od kocoura: Čistič a dezinfekce pro dům a zahradu Bio-D se silou kyseliny mléčné

Jistěže si uvědomujeme, že dezinfekce je mnohdy zcela nadbytečná a v současnosti až nesmyslně opěvována. Zvláště jako nebezpečná chemie domácnost spíš zatěžuje, než aby jí odlehčila. Přesto se v domě, kde bydlí vedle kocoura další kočky a pes, bez dezinfekce neobejdeme. Použití dezinfekce u nás doma ještě stouplo s příchodem kotěte, které to má s hygienou a vůbec spořádanými návyky v domácnosti trochu jinak než zkušené domácí kočky vyznávající gaučing. Navíc univerzální dezinfekční čistič bio-D je ze své podstaty skutečně čistý, nezatěžující, ekologický, bez chemie. A odstraní 99,9 % bakterií. Potvrzeno nejpřísnější certifikací. Otestováno U Kocoura doma.

Hop pro něj, Testování U Kocoura doma

Chcete mít dočista jasno? Chcete 99,9% jistotu, že dezinfekce bio-D je ta pravá? Na řádcích níže si na čistič a dezinfekci bio-D posvítíme do nejmenšího detailu, až na úroveň mikroskopických částic, bakterií, virů a plísní.

Dezinfekce bez chemie. Jde to!

Bez chemie jako je chlór a jeho sloučeniny (na kterých stojí – a padá – Sanytol), bez chemie jako triklosan nebo EDTA, bez formaldehydu, bez fosfátů, bez ftalátů, bez ropných derivátů, bez chemických konzervantů methylisothiazolinone a benzisothiazolinone, bez syntetických barviv a parfémů, bez geneticky modifikovaných látek (GMO). A jde to.

Z Velké Británie, kde sídlí firma bio-D pochází čistič a dezinfekce pro celý dům a zahradu, který si poradí i bez chemie. Navíc obsahuje jenom čistě rostlinné složky. Je to hypoalergenní, veganský produkt, netestovaný na zvířatech, Cruelty Free.

Již před více než třiceti lety firma bio-D začala svými produkty realizovat vizi bezpečné domácnosti bez chemie, zdravějšího životního prostředí, čistějšího domova pro nás všechny. Eko drogerie bio-D (z anglického biodegradable, tedy biologicky rozložitelná) přitom svými účinky zcela supluje klasickou drogerii plnou nebezpečné chemie. Ekologická dezinfekce bio-D v domácnosti nahradí třeba zmiňovaný, i díky notorické reklamě notoricky známý Sanytol a jeho klíčovou složku didecyl(dimethyl)amonium-chlorid.

Jako účinná dezinfekce totiž neslouží jenom chlór, ale také organická kyselina mléčná, jeden z nejkvalitnějších přírodních antioxidantů se schopností likvidovat patogenní mikroorganismy. Kyselina mléčná, vyráběná z fermentované kukuřice (geneticky nemodifikované), představuje hlavní dezinfekční činidlo přípravku bio-D, který má příslušnou certifikaci dle normy BSEN1276.

Norma BSEN1276 deklaruje:

 • účinnost proti E.coli,
 • účinnost proti salmonele,
 • proti MRSA a stafylokokovi.
Čistič a dezinfekce bio-D dům a zahrada
Foto: Čistič a dezinfekce bio-D dům a zahrada, přírodní dezinfekce na bázi kyseliny mléčné
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Přírodní dezinfekce není jen alkoholová

Nebezpečné bakterie, viry a plísně. A proti nim Savo, Sanytol s agresivní chemií na straně jedné, bio-D, Sonett či česká Tierra Verde jako přírodní dezinfekce na straně druhé . Účinky proti bakteriím, virům i plísním jsou srovnatelné (ano dezinfekce bio-D se užívá i proti plísním), složení asi jako noc a den.

Chemie již bylo dost i na řádcích výše, na řadě je příroda a její poklady. Zatímco přírodní dezinfekce (například Tierra Verde, Sonett, Officina Naturae) jako hlavní účinnou látku využívá alkohol/ethylalkohol, základem dezinfekce bio-D je zmiňovaná kyselina mléčná (Lactic Acid, Acidum Lacticum). Je to přírodní dezinfekce, ale nikoli alkoholová, jak by se asi čekalo. Alkohol však obsahuje, konkrétně dodecyl alkohol (nazývaný také lauryl alkohol) získaný z mastných kyselin kokosového oleje, který funguje jako stabilizátor a podporuje pěnivé účinky, současně příznivě působí na pokožku. Stejně jako v další přírodní eko drogerii i v přípravku bio-D voní esenciální oleje. V tomto případě esenciální olej eukalyptus, vyhlášený svými antiseptickými účinky. Je z kategorie těch esenicálních olejů, kterým jsou v aromaterapii připisovány také dezinfekční, antibakteriální či protiplísňové účinky.

Čistič a dezinfekce bio-D dům, zahrada, skleník
Foto: Čistič a dezinfekce bio-D dům, zahrada, skleník přírodní dezinfekce na bázi kyseliny mléčné s esenciálním olejem eukalyptus
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Kyselina mléčná a eukalyptus

Australský esenciální olej eukalyptus globulus (česky blahovičník kulatoplodý) z čeledi myrtovité je jedním z nejznámějších a nejužívanějších vonných esencí vůbec, a tak vám vůně, kterou propůjčuje dezinfekci bio-D, bude nejspíš blízká a povědomá. Nejde však o čistou vůni eukalyptu, dezinfekce bio-D sice eukalyptus připomíná, ale jako by jeho myrtovitou svěžest zjemňovali hedvábné tóny jemných bylin či květin.

Může to být i jemnost kyseliny mléčné, která jakoby se podepisovala na konzistenci přípravku, ač ta je sama přirozeně čirá či nažloutlá tekutina. Kyselina mléčná (Lactic Acid, Acidum Lacticum), která je přirozenou součástí kysaných mléčných výrobků nebo kyselých okurek, je typická také vůní syrovátky. Syrovátku však v přípravku bio-D neucítíte, přebíjí ji vůně svěžesti eukalyptu ve formě mléčně zbarvené emulze. Nádech květin ve vůni dezinfekce bio-D má nejspíš původ ve složce lauryl alkohol, který lze ve složení produktu také najít.

Dezinfekce na povrchy i dezinfekce na předměty

Čistič a dezinfekce pro dům a zahradu Bio-D představuje univerzální prostředek s širokým využitím, jak ostatně vypovídá již samotný název Čistič a dezinfekce pro dům a zahradu Bio-D, v originále Home & Garden Sanitiser. Účinky zaručuje bez toho, aby zanechával stopy v podobě toxické chemie, je bezpečný pro septik a domácí čističky.

Zkuste si doma či na zahradě vyhlídnout ty nejvíce znečištěné předměty, ty, kterých se bojíte dotknout. Právě ty předměty účinně vyčistí dezinfekce bio-D, pomáhá proti bakteriím, proti virům, proti plísním i proti strachu. Výrobce doporučuje použití přípravku na podlahy, také terasy a chodníčky na zahradě, platí i na obklady, zdivo. Čistí, dezinfikuje a působí proti plísním ve skleníku, vyčistí i zahradní sudy na vodu, kompostér či odpadkové nádoby a odpadkové koše. Platí na kanály, stejně jako domácí odpady, umyvadla, dřezy, vany nebo toalety, třeba i kočičí toalety, resp. kočičí nábytek.

POZOR

Kočičí toalety musí vonět hlavně kočkám.

Přímo na kočičí toalety žádný přípravek s vůní nedoporučujeme. Ponechme stranou, že je čistý esenciální olej eukalyptus (stejně jako většina esenciálních olejů) pro kočky v přímém kontaktu jedovatý. Jde o to, že jakákoliv externí vůně či pach by kočku mohl odradit od spořádaného chození na toaletu. Kočky značkují své teritorium pachovými stopami a cizí značka, tedy pach či vůně, jim může vadit tak moc, že kočičí záchod přestanou používat (a vykonávat potřebu někde jinde, někde, kde to rozhodně není vhodné). Pokud jde o kočičí wc, lepší čistič a odstraňovač zápachu než jedlá soda, případně jedlá soda doplněná o ocet, není, alespoň z pohledu nás všech od kocoura. Je to zcela neutrální pohlčovač pachů a takový toalety vyžadují. Jedlá soda však má své místo jinde, obsadila další články, tento patří dezinfekci bio-D!

Čistič a dezinfekce bio-D dům a zahrada
Foto: Praktické použití dezinfekce bio-D
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Jak dezinfikovat v praxi?

Ekologický čistič bio-D se aplikuje přímo na předmět či plochu, kterou chceme dezinfikovat, příp. se po pár minutách oplachuje vodou. Dle výrobce se ředí v poměru 50 ml na litr vody, 100% dezinfekční vlastnosti však nese pouze neředěný. V tom případě se hodí rozprašovač, který v 750 ml láhvi ani ve větším balení, tzn. 5 litrovém kanystru, logicky není.

DIY Úklid snadno a rychle

Použití dezinfekce s domácími mazlíčky

U Kocoura doma máme 750 ml balení přípravku, dá se snadno přelít do láhve s rozprašovačem, aby bylo dezinfikování ještě snazší a pohodlnější. Dokonce by mohlo stačit i nasadit rozprašovač na láhev bio-D. To jsme nakonec realizovali i my. Rozprašovač sice nepadl na láhev jako ulitý, a přece se pak dalo bez potíží rozprašovat, resp. dezinfikovat o sto šest. 750 ml láhev nakonec byla málo, příště si pořídíme rovnou 5 l kanystr (cena dezinfekce se tak dostane skoro k desetikoruně na 100 ml, viz cenové srovnání v tabulce níže).

Malé kotě z lesa dokáže napáchat velké škody. Přitom to stále není nic, co by nespravil čistič a dezinfekce bio-D.

Čistič a dezinfekce bio-D v domácnosti s domácími mazlíčky
Foto: Čistič a dezinfekce bio-D, dezinfekce v domácnosti s domácími mazlíčky
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Dezinfekce/Sanitizer vs. Cleaner

Aby bylo v čištění a dezinfekci se značkou Bio-D opravdu jasno, a to i do budoucna, je potřeba zmínit nové obaly.

Nové obaly, resp. nový design eko drogerie bio-D postupně nahrazuje ten původní, ten, který známe. Například 5 l kanystr přípravku, který popisuje tato recenze, nemusí odpovídat menšímu balení. 5 l kanystr už se dá v Česku koupit v novém, světle zeleném designu s názvem Home & Garden Cleaner, namísto původního Home & Garden Sanitizer, tedy se nově označuje v originálu jako čistič nikoli původním dezinfekce, ač jde pořád o čistič s dezinfekčními účinky. Na menší balení nejspíš brzy také dojde i v Česku, ve Velké Británii už i menší balení produktu vypadá jinak (viz foto níže). Sanitizer je nově Cleaner, resp. cleaner (čistič), z modré je mátová.

Čistič a dezinfekce bio-D

Aby bylo jasno nejen U Kocoura doma

Firma bio-D opouští z našeho pohledu povedený textový design, bohužel, ale jistě ji k tomu vedou pádné důvody. Černo-modrý (fialový) text využívaný jako grafický motiv na láhvi dezinfekce bio-D tak nahrazuje světle zelené pozadí a stručnější verze: 100% NATURALLY DERIVED, ETHICALLY SOURCED, ENVIRONMENTALLY RESPONSIBLE INGREDIENTS. U Kocoura doma je však vše zatím tak, jak popisujeme a jak dokládá foto. Na testování se k nám na podzim 2022 dostala 750 ml láhev ve fialovém ladění, kterou vidíte na fotkách, vlastně rovnou dvě láhve (viz foto níže).

Vedle fialové láhve máme U Kocoura doma na testování také další variantu dezinfekce bio-D, červeně zdobenou láhev produktu s názvem Čistič na různé druhy povrchů s dezinfekcí (Multi Surface Sanitizer/Multi Surface Cleaner). Liší se koncentrací, červený je koncentrovaný natolik, že má gelovitou konzistenci, tedy rozprašování nepřichází v úvahu. Červený čistič navíc neobsahuje esenciální olej eukalyptus, ale olej pomerančový. Esenciální olej z pomeranče mu propůjčuje i odmašťovací účinky. Více se přípravku věnujeme v samostatné recenzi (je v přípravě).

Testování U Kocoura doma

Čistič a dezinfekce bio-D se ke kocourovi domů dostala k testování v rámci SPOLUPRÁCE. Obsah článku/recenze je však nezávislý.

Sdílíme své zkušenosti s konkrétními produkty, protože ve sdílení věříme. Tu a tam narazíme na něco, co stojí za článek, resp. recenzi. Píšeme jenom o tom, co se nám líbí, chceme šířit dobro. Testování a recenze U kocoura doma představují především tipy na produkty, které nám udělaly radost a/nebo nás doma těší opakovaně. Třeba potěší i vás!

Čistič a dezinfekce bio-D, kyselina mléčná
Foto: Dezinfekce bio-D, dvě různě koncentrované varianty, obě ryze přírodní
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

ČISTIČ A DEZINFEKCE PRO DŮM A ZAHRADU BIO-D: Základní údaje a fakta

Čistič a dezinfekce pro dům a zahradu
bio-D
100% přírodní
Složení:
• dodecyl alcohol/lauryl alcohol
• ethoxylated 1 – 5 %
• L-Lactic acid/kyselina mléčná 1 – 5 %
• Eucalyptus oil (éterický olej eukalyptus) 0,1 – 1 %
• (d)-Limonene (0,1 – 1 %)
Certifikace: HCS, Vegan Society, Best Buy label
Země původu: Velká Británie

Popis výrobce: Ekologický, koncentrovaný, vysoce účinný univerzální dezinfekční prostředek. Hlavním dezinfekčním činidlem je kyselina mléčná (získaná z evropské kukuřice). Produkt má příslušnou certifikaci dle normy BSEN1276. Odstraňuje pachy, snadno vyčistí a dezinfikuje podlahy, terasy, chodníčky, obklady, skleníky, sudy na zahradě, koše, odpadové nádoby a kompostéry, dřezy, kanály apod. Odstraní 99,9% bakterií. Postará se i o plíseň na zdi či v okolí oken. Stačí přípravek na dané místo aplikovat a po chvíli setřít houbičkou. Přípravek je méně pěnivý a provází ho svěží vůně eukalyptu. Je hypoalergenní, vhodný i pro citlivou pokožku. Prostředek je možné ředit poměrem až 1:20. Pozor, ředěním ztrácí dezinfekční účinek. Pokud jej chcete používat jako dezinfekci, aplikujte jej neředěný.

Čistič a dezinfekce pro dům a zahradu bio-D je dostupný v balení 750 ml (100% recyklovaný plast). K dostání je i v 5 l kanystru, větší 5 l balení je praktičtější a ekonomičtější. Cena vychází lépe a v duchu Zero Waste se omezuje množství spotřebovaných obalů. Tento přípravek je středně koncentrovaný a ředí se poměrem 1:20. Značka bio-D nabízí i produkt nazývaný Čistič na různé druhy povrchů s dezinfekcí (Multi Surface Sanitizer/Multi Surface Cleaner v novém balení), který je koncentrovanější a ředí se poměrem 1:50. Oba přípravky ředěné poslouží jako skvělé čističe, avšak ředěním ztrácí dezinfekční účinky. To platí i pro Univerzální čistič s dezinfekcí bio-D, který není koncentrovaný, tedy se neředí. K dostání je jako dezinfekce ve spreji.

Výhody & nevýhody

Proč právě dezinfekce bio-D?

 • vysoká účinnost potvrzená splněním nejpřísnějších norem
 • účinný, přitom ohleduplný k životnímu prostředí
 • složení bez chemie
 • založený na organické kyselině mléčné
 • široké praktické využití v domácnosti i na zahradě
 • svěží vůně australského eukalyptu
 • kompatibilita s domácími čističkami a septiky

Nějaké zklamání? Omezení?

 • někdy by se hodil mechanický rozprašovač, který v balení může trochu chybět
 • balení 750 ml je pro delší užívání v domácnosti málo, tam, kde se dezinfikuje, doporučujeme 5 l kanystr
 • poněkud komplikované označování produktů bio-D, aktuálně ještě navíc nové obaly, které mohou být matoucí pro nové uživatele produktů bio-D i ty, kteří již jsou na konkrétní vzhled, především barvy zvyklí

DEZINFEKCE V PRAXI

Jak vypadalo testování produktu U Kocoura doma a hlavně – jak dopadlo? Jaké jsou naše zkušeností? Jaké je naše hodnocení přírodní dezinfekce bio-D?

ČISTIČ A DEZINFEKCE PRO DŮM A ZAHRADU BIO-D: RECENZE OD KOCOURA

Dezinfikujeme a nestydíme se za to. Kočičí toalety, resp. jejich okolí, kočičí nábytek, odpadkové koše, zapomenuté kouty, které ovládla plíseň, předměty doma i na zahradě, které potřebují důkladně dezinfikovat, ale mají zůstat bezpečné pro další použití. Dezinfikujeme bez chemie. Bez přírodní dezinfekce bio-D, která se k nám dostala z eshopu econea.cz, by to nešlo. A jde to! Jde to dobře, resp. jde to na téměř pět hvězdiček.
Dezinfekce bio-D překvapivě není alkoholová. Jejím základem je primárně kyselina mléčná, organická kyselina podobně jako kyselina octová (ocet) či kyselina citronová. Právě kyselina mléčná zajistila dezinfekci bio-D vysokou účinnost, kterou deklarují přísné standardy normy BSEN1276. Dezinfekce na předměty i plochy tak zaručeně odstraní bakterie E.coli, zárodky salmonely, MRSA i stafylokoky. Z domácnosti odstraní všechny nežádoucí mikroorganismy bez toho, aby negativně ovlivnila ty užitečné, na rozdíl od klasické dezinfekce. Účinky proti různým druhům patogenů otestovat pochopitelně neumíme, v tomto se dá však plně spolehnout na příslušné normy. Potěší i další certifikace dezinfekce, která se pyšní nejenom přídomkem přírodní, ale také hypoalergenní, veganská nebo Cruelty Free. Potěšilo i testování produktu, se kterým se dezinfikuje téměř samo.

Kocour

HODNOCENÍ NA PRVNÍ DOJEM
CELKOVÉ HODNOCENÍ PO TESTOVÁNÍ
Praktické použití v domácnosti
Složení bez chemie

SHRNUTÍ RECENZE

Dezinfikujeme, s radostí využíváme přírodní dezinfekci bio-D, která se vydala jinou cestou než ostatní. Bio-D umí dezinfikovat bez chemie, na rozdíl od jiné přírodní dezinfekce s pomocí kyseliny mléčné v kombinaci s esenciálním olejem eukalyptus. Dezinfikování předmětů i povrchů tak provází povzbuzující svěží vůně s jemnými bylinnými až květinovými tóny. Povzbudí, potěší a dle norem také skutečně plní svůj účel. U Kocoura doma plní všechna očekávání.
Vytknout tomuto povedenému dezinfekčnímu přípravku můžeme jen to, že (s doplněním rozprašovače) mizí příliš rychle, láhev 750 ml je málo, snad to s 5 l kanystrem půjde líp.

4.3
Hop pro něj, Testování U Kocoura doma

Cena, slevy, slevový kód

Kde koupit Čistič a dezinfekci bio-D a další produkty eko drogerie?

Značka bio-D na vás čeká v eshopu Econea.cz, eshopu pro každodenní hrdiny, kde najdete tisíce produktů šetrných k přírodě i k vašemu zdraví. Mezi řadou eko drogerie bio-D nechybí ani Čistič a dezinfekce pro dům a zahradu bio-D.

Cena je 125 Kč (750 ml)

Aktualizace/cena je platná k 14.10.2022

Eshop econea.cz nabízí průběžně různé slevy, produkty ve slevě najdete TADY.

Pravidelně tady také vyhlašují značku měsíce, kdy produkty dané značky pořídíte s mimořádnou slevou. Mezi značky měsíce najdete vedle bio-D i další oblíbené značky jako Ecodis, laSaponaria, Lavera, Sonett, Hydrophil, Lamazuna, OnlyBio, Kvitok i české značky Tierra Verde, Purity Vision, Kokoza, Mýdlárna Koukol, Mýdlovar, Nobilis Tilia, Konopný táta aj. Značka měsíce a slevy pro tuto značku na vás čekají TADY.

O tom, jak dezinfikovat domácnost, pochopitelně rozhoduje také cena. Cena dezinfekce bio-D vychází ve srovnání s jinými dezinfekčními přípravky výhodně, také ve srovnání s dalšími produkty eko drogerie (Tierra Verde, Sonett). Velké balení, konkrétně 5 l kanystr sice představuje jednorázově relativně vysokou finanční položku, v přepočtu k množství se však cenou dá dostat na něco přes desetikorunu za 100 ml. Další přírodní alternativy se vždy cenou dostávají výš, v případě Sonett dokonce několikanásobně.

ALTERNATIVY: PŘÍRODNÍ DEZINFEKCE NA BÁZI ALKOHOLU

Hodnocení produktu a zkušenosti jiných

Zkušenosti od kocoura popisuje recenze výše. Hodnocení dezinfekce bio-D je na stole, na řadě je další, je čas předat i zkušenosti jiných. Nabízí je mj. cenové srovnávače Heureka a Zboží.cz:

FAQ: Co všechny zajímá?

Hodit se bude banner

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *