Psí strava na podzim a v zimě. Jak se liší od stravy letní? Čím je specifická?

Vybrat to správné psí krmení není jen tak. Vždy je třeba zohlednit celou řadu faktorů, které se týkají samotného psa, jeho životního stylu i jeho životních podmínek. Je jasné, že pes žijící venku v boudě bude mít jiné výživové nároky než domácí gaučový povaleč. V chladných dnech se rozdíl mezi jejich nároky ještě prohloubí. Společné mají to, že na podzim a v zimě bychom měli upravit jejich jídelníček.

Vyšší energetický výdej – Přejídání a tloustnutí – Doplňky stravu na zimu

Větší zima = vyšší energetický výdej

Chladné počasí, mráz, sníh a všudypřítomná vlhkost v okolním prostředí nemění nic na tom, že pes, stejně jako člověk, potřebuje udržet stabilní tělesnou teplotu. Při zhoršených podmínkách na udržení teploty potřebuje více energie než obvykle, může jít dokonce o dvojnásobné až trojnásobné množství energie.

Pes jednoduše potřebuje energii k tomu, aby se zahřál. Základním zdrojem energie je přitom strava. Obecně platí, že s nižšími teplotami má pes vyšší kalorický výdej, kterému by měl odpovídat vyšší kalorický příjem. Ve stravě by měly zaujímat vyšší podíl tuky. Pes chovaný venku by v zimě rozhodně neměl hubnout, pokud hubne, je nutné zvýšit energetickou hodnotu podávané stravy.

Není pes jako pes…

Na druhé straně jsou tu také psi, kteří žijí trvale v bytě. S příchodem chladných podzimních dnů se začíná topit, domácí pes tedy chladem rozhodně netrpí, rozhodně ne pořád. Příchod zimy ale pes vnímá a stejně jako člověk má tendence k přejídání a tloustnutí.

TIP: ACTIVE NEBO LIGHT?

Nemusíte přecházet na zcela nové krmivo. Výrobci často nabízejí pod stejnou značkou krmivo pro psy, kteří hubnou i pro ty, kteří mají sklony k tloustnutí. Například česká společnost Nativia nabízí krmivo s označením NATIVIA ACTIVE, určené pro psy v zátěži. Je vhodné pro psy se zvýšenou aktivitou, například psy provozující psí sporty, ale i psy, kteří žijí trvale venku a v zimě tak mají zvýšené nároky na energetický příjem.

Naopak, psy s nižší aktivitou, psy se sklonem k obezitě, psy s nadváhou nebo seniory pak uspokojí granule NATIVIA SENIOR & LIGHT.

REKLAMA

Hypoalergenní granule Nativia

 

Větší zima = přejídání, tloustnutí a lenivost

Podzim nabízí jistě i krásně barevné prosluněné dny, ale vedle toho i dny extrémně pochmurné. Nejeden den s koncem roku vypadá tak, že by „psa ven nevyhnal“, a psi tak často sedí doma u kamen místo toho, aby si venku dopřávali nějakou fyzickou aktivitu. Stejně jako majitelé se i psi chování doma mohou stávat línější. Procházek je méně a jsou kratší, tím klesá i energetický výdej. Pokud nedojde k adekvátnímu snížení energetické hodnoty jídla, vede to k tloustnutí. Snižování dávky pes často nepřijímá právě nadšeně, prakticky výhodnější se tak jeví servírovat domácímu psovi stravu s nižší energetickou hodnotou.

Nezapomeňte, že do denního energetického příjmu psa se počítají i nejrůznější pamlsky, které psovi podáváme jen tak. Zvláště kritické je v tomto ohledu vánoční období, kdy dopřáváme my lidé hojnosti nejenom sobě, ale často „přilepšujeme“ i svým domácím mazlíčkům. Bohužel jim tím můžeme způsobit i obezitu, která žádnému zvířeti rozhodně neprospívá.

Video: Zima a pes (Youtube)

Čím doplnit stravu v zimě? Čím psovi „přilepšit“?

Ať již krmíte granulemi, vařenou či syrovou stravou BARF, vždy by měla strava pokrýt nejenom energetické potřeby psa, ale také potřebné dávky živin, vitamínů a minerálů. Právě vitamíny a minerály jako např. zinek, měď nebo selen se podílejí na správném fungování imunitního systému organismu, který v chladných měsících roku zajišťuje odolnost zvířete proti nachlazení a nejrůznějším infekcím.

Právě na podzim a v zimě bychom měli ohlídat, že ve stravě má pes všechny potřebné vitamíny a minerály pro fungování imunitního systému. Buď mohou být přímo součástí stravy anebo je do stravy přidáváme jako doplňky stravy. Může jít například také o bylinky na imunitu, například zelenou petrželku, bylinky jako je echinacea – třapatka nachová nebo ostropestřec mariánský. Vhod přijde i lososový olej nebo lněná semínka, i ta můžeme zařadit mezi doplňky stravy, naprosto přirozené. Obsažené nenasycené mastné kyseliny jsou prospěšné nejenom pro imunitu, ale i pro srst, které v podzimním a zimním období dostává zabrat. Jen je třeba u semínek vždy ohlídat to, aby se jejich cenné složení přes tvrdou slupku skutečně dostalo do organismu.

Pozor na stres

Imunitní systém je provázaný se zažíváním, ale i nervovou soustavou. Zdravá a vyvážená strava se příznivě odráží nejenom v oblasti trávicí trubice, ale i imunitního systému, který z velké části sídlí ve střevech. Negativní vliv na imunitu i trávení však má i stres.

Stejně jako u lidí i u jejich čtyřnohých miláčků působí stres jako negativní faktor zdraví. Stejně jako lidem ani psům nesvědčí nižší teploty a méně slunečních paprsků. Podzim a zima se negativně podepisují na psychice zvířat a lidí, prohlubuje se stres…

„Stres oslabuje funkce imunitního systému,“ říká veterinář. Všímejte si, jak se váš mazlíček chová, věnujte mu pozornost. Všímejte si i jeho psychiky a při sebemenších známkách stresu, konejte, třeba tak, že psovi najdete novou zábavu a budete si s ním hrát. Snažte se ho rozveselit, když bude smutný. Až na to přijde, rozveselí zase on vás.

Stres redukuje i pravidelný čas krmení a pravidelné venčení.

REKLAMA

Hypoalergenní granule Nativia

Literatura:

  • Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9
  • Laukner, A.: Pes – správné krmení: jednoduše, chutně, zdravě. Praha: Grada, 2006. ISBN: 80-247-1761-1
  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internet:

/1/ Galbinec, M.: Jak posílit imunitu domácího mazlíčka? Nejhorší je stres, říká veterinář. Lidovky.cz [online]. Praha: MAFRA, 19. prosinec 2016 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/relax/domaci-mazlicci/jak-posilit-imunitu-domaciho-mazlicka-nejhorsi-je-stres-rika-veterinar.A161214_132439_domaci-mazlicci_ape

/2/ Jak připravit psa na podzim. Mazlíčcivpohybu.cz [online]. Mazlíčcivpohybu.cz, 12. září 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://mazliccivpohybu.cz/blog/articles/2126-jak-pripravit-psa-na-podzim

/3/ Připravte svého psa na podzim. Vášchovatel.cz [online]. Nové Dvory: VAPASKO, 17. září 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://www.vaschovatel.cz/blog/638-pripravte-sveho-psa-na-podzim.html

/2/ Kalmusová, I.: Podzimní plískanice se mohou podepsat na zdraví vašeho psa. Poradíme vám, jak ho ochránit. Radaveterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet, 16. září 2016 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/pes/clanky/podzimni-pliskanice-se-mohou-podepsat-na-zdravi-vaseho-psa-poradime-vam-jak-ho-ochranit-62

/5/ Eglová, C.: Máte psa? Jaké nejčastější problémy vás v průběhu podzimu mohou potkat? OkoloBytu.cz [online]. Praha: Media Advice, 5. listopad 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://okolobytu.cz/clanky/mate-psa-jake-nejcastejsi-problemy-nas-v-prubehu-podzimu-mohou-potkat/

/6/ Jak vybrat správné krmivo pro psy a kočky? Týden.cz [online]. Praha: Impression Media, s.r.o., 5. dubna 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/relax/zvirata/jak-vybrat-spravne-krmivo-pro-psy-a-kocky_518723.html

/7/ Erb, S. 10 Dry Dog Foods Your Pup (And You) Will Love. BarkPost.com [online]. BarkPost.com, 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://barkpost.com/life/10-dry-dog-foods/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Psí strava na podzim a v zimě. Jak se liší od stravy letní? Čím je specifická?

Vybrat to správné psí krmení není jen tak. Je jasné, že pes žijící venku v boudě bude mít jiné výživové nároky než domácí gaučový povaleč. V chladných dnech se rozdíl mezi jejich nároky ještě prohloubí. Společné mají to, že na podzim a v zimě bychom měli upravit jejich jídelníček.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Trendy ve výživě psa

Současné trendy ve výživě psa

Nejenom lidská výživa, ale i výživa psa podléhá různým módním trendům. Tím největším trendem, se kterým se v souvislosti s domácími mazlíčky setkáváme, je tzv. humanizace, tedy polidšťování zvířat. Stejně jako se lidé zajímají o zdravou výživu, zajímají se o zdravou výživu psů nebo koček. Kvůli zdraví chtějí pro svého chlupáče do misky to nejlepší,…

Krmivo pro psa

Krmivo pro psa. Co byste o něm měli vědět?

Přestože má výživa psa a člověka mnoho společných rysů, každý z nich má rozdílné požadavky na složení potravy. Člověk je všežravec. Pes je masožravec, ač se za tisíce let domestikace od vlka jako čistého masožravce částečně přiblížil k člověku jako všežravci. Odpovědnost za plnohodnotnou výživu a vyváženou krmnou dávku nese za psa jeho majitel. I…

5/5 - (7 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *