Vybrat to správné psí krmení není jen tak. Vždy je třeba zohlednit celou řadu faktorů, které se týkají samotného psa, jeho životního stylu i jeho životních podmínek. Je jasné, že pes žijící venku v boudě bude mít jiné výživové nároky než domácí gaučový povaleč. V chladných dnech se rozdíl mezi jejich nároky ještě prohloubí. Společné mají to, že na podzim a v zimě bychom měli upravit jejich jídelníček.
Vyšší energetický výdej – Přejídání a tloustnutí – Doplňky stravu na zimu
Větší zima = vyšší energetický výdej
Chladné počasí, mráz, sníh a všudypřítomná vlhkost v okolním prostředí nemění nic na tom, že pes, stejně jako člověk, potřebuje udržet stabilní tělesnou teplotu. Při zhoršených podmínkách na udržení teploty potřebuje více energie než obvykle, může jít dokonce o dvojnásobné až trojnásobné množství energie.
Pes jednoduše potřebuje energii k tomu, aby se zahřál. Základním zdrojem energie je přitom strava. Obecně platí, že s nižšími teplotami má pes vyšší kalorický výdej, kterému by měl odpovídat vyšší kalorický příjem. Ve stravě by měly zaujímat vyšší podíl tuky. Pes chovaný venku by v zimě rozhodně neměl hubnout, pokud hubne, je nutné zvýšit energetickou hodnotu podávané stravy.
Není pes jako pes…
Na druhé straně jsou tu také psi, kteří žijí trvale v bytě. S příchodem chladných podzimních dnů se začíná topit, domácí pes tedy chladem rozhodně netrpí, rozhodně ne pořád. Příchod zimy ale pes vnímá a stejně jako člověk má tendence k přejídání a tloustnutí.
TIP: ACTIVE NEBO LIGHT?
Nemusíte přecházet na zcela nové krmivo. Výrobci často nabízejí pod stejnou značkou krmivo pro psy, kteří hubnou i pro ty, kteří mají sklony k tloustnutí. Například česká společnost Nativia nabízí krmivo s označením NATIVIA ACTIVE, určené pro psy v zátěži. Je vhodné pro psy se zvýšenou aktivitou, například psy provozující psí sporty, ale i psy, kteří žijí trvale venku a v zimě tak mají zvýšené nároky na energetický příjem.
Naopak, psy s nižší aktivitou, psy se sklonem k obezitě, psy s nadváhou nebo seniory pak uspokojí granule NATIVIA SENIOR & LIGHT.
REKLAMA
Větší zima = přejídání, tloustnutí a lenivost
Podzim nabízí jistě i krásně barevné prosluněné dny, ale vedle toho i dny extrémně pochmurné. Nejeden den s koncem roku vypadá tak, že by „psa ven nevyhnal“, a psi tak často sedí doma u kamen místo toho, aby si venku dopřávali nějakou fyzickou aktivitu. Stejně jako majitelé se i psi chování doma mohou stávat línější. Procházek je méně a jsou kratší, tím klesá i energetický výdej. Pokud nedojde k adekvátnímu snížení energetické hodnoty jídla, vede to k tloustnutí. Snižování dávky pes často nepřijímá právě nadšeně, prakticky výhodnější se tak jeví servírovat domácímu psovi stravu s nižší energetickou hodnotou.
Nezapomeňte, že do denního energetického příjmu psa se počítají i nejrůznější pamlsky, které psovi podáváme jen tak. Zvláště kritické je v tomto ohledu vánoční období, kdy dopřáváme my lidé hojnosti nejenom sobě, ale často „přilepšujeme“ i svým domácím mazlíčkům. Bohužel jim tím můžeme způsobit i obezitu, která žádnému zvířeti rozhodně neprospívá.
Video: Zima a pes (Youtube)
Čím doplnit stravu v zimě? Čím psovi „přilepšit“?
Ať již krmíte granulemi, vařenou či syrovou stravou BARF, vždy by měla strava pokrýt nejenom energetické potřeby psa, ale také potřebné dávky živin, vitamínů a minerálů. Právě vitamíny a minerály jako např. zinek, měď nebo selen se podílejí na správném fungování imunitního systému organismu, který v chladných měsících roku zajišťuje odolnost zvířete proti nachlazení a nejrůznějším infekcím.
Právě na podzim a v zimě bychom měli ohlídat, že ve stravě má pes všechny potřebné vitamíny a minerály pro fungování imunitního systému. Buď mohou být přímo součástí stravy anebo je do stravy přidáváme jako doplňky stravy. Může jít například také o bylinky na imunitu, například zelenou petrželku, bylinky jako je echinacea – třapatka nachová nebo ostropestřec mariánský. Vhod přijde i lososový olej nebo lněná semínka, i ta můžeme zařadit mezi doplňky stravy, naprosto přirozené. Obsažené nenasycené mastné kyseliny jsou prospěšné nejenom pro imunitu, ale i pro srst, které v podzimním a zimním období dostává zabrat. Jen je třeba u semínek vždy ohlídat to, aby se jejich cenné složení přes tvrdou slupku skutečně dostalo do organismu.
Pozor na stres
Imunitní systém je provázaný se zažíváním, ale i nervovou soustavou. Zdravá a vyvážená strava se příznivě odráží nejenom v oblasti trávicí trubice, ale i imunitního systému, který z velké části sídlí ve střevech. Negativní vliv na imunitu i trávení však má i stres.
Stejně jako u lidí i u jejich čtyřnohých miláčků působí stres jako negativní faktor zdraví. Stejně jako lidem ani psům nesvědčí nižší teploty a méně slunečních paprsků. Podzim a zima se negativně podepisují na psychice zvířat a lidí, prohlubuje se stres…
„Stres oslabuje funkce imunitního systému,“ říká veterinář. Všímejte si, jak se váš mazlíček chová, věnujte mu pozornost. Všímejte si i jeho psychiky a při sebemenších známkách stresu, konejte, třeba tak, že psovi najdete novou zábavu a budete si s ním hrát. Snažte se ho rozveselit, když bude smutný. Až na to přijde, rozveselí zase on vás.
Stres redukuje i pravidelný čas krmení a pravidelné venčení.
REKLAMA
Literatura:
- Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9
- Laukner, A.: Pes – správné krmení: jednoduše, chutně, zdravě. Praha: Grada, 2006. ISBN: 80-247-1761-1
- Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6
Internet:
/1/ Galbinec, M.: Jak posílit imunitu domácího mazlíčka? Nejhorší je stres, říká veterinář. Lidovky.cz [online]. Praha: MAFRA, 19. prosinec 2016 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/relax/domaci-mazlicci/jak-posilit-imunitu-domaciho-mazlicka-nejhorsi-je-stres-rika-veterinar.A161214_132439_domaci-mazlicci_ape
/2/ Jak připravit psa na podzim. Mazlíčcivpohybu.cz [online]. Mazlíčcivpohybu.cz, 12. září 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://mazliccivpohybu.cz/blog/articles/2126-jak-pripravit-psa-na-podzim
/3/ Připravte svého psa na podzim. Vášchovatel.cz [online]. Nové Dvory: VAPASKO, 17. září 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://www.vaschovatel.cz/blog/638-pripravte-sveho-psa-na-podzim.html
/2/ Kalmusová, I.: Podzimní plískanice se mohou podepsat na zdraví vašeho psa. Poradíme vám, jak ho ochránit. Radaveterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet, 16. září 2016 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/pes/clanky/podzimni-pliskanice-se-mohou-podepsat-na-zdravi-vaseho-psa-poradime-vam-jak-ho-ochranit-62
/5/ Eglová, C.: Máte psa? Jaké nejčastější problémy vás v průběhu podzimu mohou potkat? OkoloBytu.cz [online]. Praha: Media Advice, 5. listopad 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://okolobytu.cz/clanky/mate-psa-jake-nejcastejsi-problemy-nas-v-prubehu-podzimu-mohou-potkat/
/6/ Jak vybrat správné krmivo pro psy a kočky? Týden.cz [online]. Praha: Impression Media, s.r.o., 5. dubna 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/relax/zvirata/jak-vybrat-spravne-krmivo-pro-psy-a-kocky_518723.html
/7/ Erb, S. 10 Dry Dog Foods Your Pup (And You) Will Love. BarkPost.com [online]. BarkPost.com, 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://barkpost.com/life/10-dry-dog-foods/
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Psí strava na podzim a v zimě. Jak se liší od stravy letní? Čím je specifická?
Vybrat to správné psí krmení není jen tak. Je jasné, že pes žijící venku v boudě bude mít jiné výživové nároky než domácí gaučový povaleč. V chladných dnech se rozdíl mezi jejich nároky ještě prohloubí. Společné mají to, že na podzim a v zimě bychom měli upravit jejich jídelníček.
Autor: Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.
PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA
Přestože má výživa psa a člověka mnoho společných rysů, každý z nich má rozdílné požadavky na složení potravy. Člověk je všežravec. Pes je masožravec, ač se za tisíce let domestikace od vlka jako čistého masožravce částečně přiblížil k člověku jako všežravci. Odpovědnost za plnohodnotnou výživu a vyváženou krmnou dávku nese za psa jeho majitel. I…