5P pro silný imunitní systém psa

Není to jeden jasně ohraničený orgán, ale má na každý jediný orgán vliv. Nejde vidět a nebolí, přesto se jeho poškození může projevovat bolestí na různých místech těla.

Silný imunitní systém je synonymem zdraví, neboť se díky němu organismus dokáže vypořádat s nejrůznějšími infekcemi, bakteriemi, viry a dalšími patogeny, kterým permanentně čelí.

Pohyb – Pohoda – Potrava – Probiotika – Péče

 

Kdy je čas myslet na imunitní systém psa?

Nemusí jít přímo o poruchy imunitního systému, například v současné době tak rozšířené alergie, může jít i o běžné nachlazení, opakující se virózy, ale i kožní onemocnění, zažívací potíže nebo nevysvětlitelnou únavu. To vše jsou projevy oslabeného imunitního systému. Podpora imunitního systému je vhodná vždy, zvláště v období podzimu a zimy, kdy se zvíře musí potýkat i s nepřízní počasí nebo náročnými přechody z vyhřátého domova do chladné zimní krajiny. Silná imunita pomůže v období, kdy řádí psincový kašel, ale třeba i tehdy, kdy je zvýšená aktivita klíšťat.

Podpora imunity přitom není žádná magie, naopak, jejím základem je zdravý životní styl, dostatek pohybu a mentálních podnětů, kvalitní pohybu a samozřejmě adekvátní péče chovatele.

1. Pohyb

Pohyb, přiměřená a pravidelná fyzická aktivita je nezbytná pro každého psa, ač se jednotlivá plemena v nárocích na pohyb značně liší. Zatímco některá plemena jsou přirozeně aktivní a energická, jiná plemena jsou spíše klidnější a línější. I tomu nejlínějšímu psovi pohyb prospěje, jinak hrozí obezita a s ní spojené zdravotní problémy.

Pohyb zvyšuje odolnost imunitního systému, podporuje funkci srdce, plic a oběhového systému. Pohyb přitom může mít různých podob, ať již půjde o prostou vycházku, běhání, aportování, skákání nebo třeba plavání. Existují také psí sporty, zdravá a zábavná forma pohybu pro psa i jeho páníčka.

Psí sporty/ Dog sports

Video: psí sporty (přehled)

Ale pozor, všichni psi, kteří se věnují sportu, musejí být v dobré kondici, upozorňují na webu DiscDog klubu ČR. Každý psí sport, ať již jde o dogfrisbee, agility, sportovní kynologii, flyball nebo třeba dogdancing, je zátěží pro pohybový aparát psa. Psí sporty proto vyžadují udržovat a zlepšovat kondici psa cíleným tréninkem. Psí sporty spojené se skoky jsou pochopitelně nežádoucí v případě jakéhokoliv onemocnění pohybového aparátu.

Pohybovou aktivitu je samozřejmě třeba přizpůsobit konkrétnímu psovi, je třeba zohlednit jeho kondici a zdravotní stav, plemeno, velikost nebo věk. Pouze přiměřený pohyb má skutečné přínosy, nejenom v oblasti fyzického zdraví.

Pohyb pro zdraví fyzické i psychické

Pohyb venku je pro psa také způsobem mentální stimulace. Pes potřebuje poznávat nová místa, zažívat nové situace, potkávat jiné. Jedině tak má dostatek podnětů, nezbytných pro jeho duševní zdraví. Pokud jich dostatek nemá, dochází tak nejenom k oslabování imunitního systému, ale také nežádoucímu chování, jako je hyperaktivita, nadměrné štěkání, nervozita apod.

Venčení pro psa představuje možnost, jak se socializovat, naplňuje jeho společenské potřeby a současně utužuje vztah psa se svým pánem.

 

2. Pohoda

Má-li mít pes silný imunitní systém, musí být v psychické pohodě. Pro jeho pohodu je nezbytný pohyb, společnost rodiny i jiných psů nebo nové mentální podněty, jak již bylo uvedeno. Stres nezřídka pramení z nudy. Každý stres, který může mít původ třeba v sociální izolaci, oslabuje imunitní systém.

Pes je přitom nanejvýš citlivý k atmosféře ve své rodině, rozpoložení členů své smečky. Člověk na psa často přenáší svůj vlastní stres a negativní emoce. Pokud tedy chce zbavit stresu psa, musí primárně se musí zbavit stresu vlastního. Zdrojem stresu a negativní energie přenášené na zvíře je i nezvládnutá výchova chovatele. Výchova je základem pro spokojenost chovatele i psa, eliminuje stres, odráží se v psychickém i fyzickém zdraví.

Veterinář a psí psycholog MVDr. Alexandr Skácel pro Denik.cz vyzdvihuje empatii…

Nedostatek empatie je dle psychologa především záležitost uspěchaného města. Ve spěchu přitom člověk nemá prostor, aby se vcítil do svého čtyřnohého společníka a pochopil jeho skutečné potřeby:

Jsou například psi, kteří jsou povahou introverti. Pak bychom jim měli pořídit boudu nebo pelíšek se závěsem, abychom jim dopřáli soukromí. Pes introvert by si měl kam zalézt, když potřebuje. Jak dlouho ho tam nechat? Dokud tam bude chtít být! Až tam pes nebude chtít být, tak prostě přijde. Pes je jako dítě – nemluví, takže si těžko řekne, co potřebuje, a je na člověku závislý. Ale má své potřeby, empatický pán je chápe. Je to o empatii.

Empatie je při výchově a socializaci psa strašně důležitá. A pak ještě nespěchat a věnovat zvířeti čas.

3. Potrava

Kvalitní a vyvážena strava je základem zdraví, tedy i zdravého imunitního systému. Strava by měla zvířeti poskytnout dostatek bílkovin i dalších živin, které fungují jako zdroj energie pro všechny pochody v organismu. Potrava v optimální energetické hodnotě zajistí také optimální váhu psa. Již byla řeč o rizicích spojených s obezitou, rizikem je na druhé také podvýživa, která ústí ve slabost, a tím i slabý imunitní systém. Pro fungování organismu jsou nezbytné i tzv. mikroživiny – vitamíny a minerální látky, které by v kvalitní potravě psa, ať již půjde o granule či jinou formu, neměly chybět.

Fungování imunity ovlivňují i stopové prvky, jako je zinek, měď nebo selen. Nestačí pouze zajistit jejich obsah ve stravě, protože záleží také na jejich formě. Strava pro psa by měla ideálně obsahovat stopové prvky, které budou vysoce vstřebatelné a využitelné. Takové prvky mají organickou, tzv. chelátovou formu. Právě obsah stopových prvků v podobě chelátů jsou další z benefitů krmiv Nativia.

4. Probiotika

Trávicí systém zajišťuje vstřebávání živin z potravy, je však také sídlem velké části buněk imunitního systému. Zásadní vliv na imunitu a imunitní reakce má dle studií posledních let střevní mikrobiom. Mikrobiom tvoří miliony a miliony bakterií a dalších mikroorganismů.

Bakterie na jedné straně bývají původci nejrůznějších onemocnění, na druhé straně dnes již víme, že existují i přátelské bakterie, které jako součást mikrobiomu psa příznivě ovlivňují zdraví. Zdaleka se neodrážejí jenom na správném trávení a metabolických pochodech, ovlivňují také psychiku. To platí pro psa, stejně jako pro člověka. Lidský a psí mikrobiom jsou přitom podle nedávné studie mnohem bližší, než si vědci dříve mysleli.

MUDr. David Frej - střevní mikrobiom

Video: MUDr. David Frej -- střevní mikrobiom

Složení mikrobiomu se odvíjí od životního stylu, prostředí a stravy. Součástí stravy se přitom mohou stát i tzv. probiotika, tedy živé mikroorganismy, které dle definice Světové zdravotnické organizace podávané v přiměřeném množství přinášejí svým hostitelům zdravotní benefity. Přestože se o přínosu probiotik ve stravě psa vedou diskuse, stala se jedním z nejvyužívanějších doplňků stravy pro psy a nedílnou součástí veterinární medicíny. Na serveru Veterinafarmacie.cz zmiňují mj. jejich imunomodulační účinky.

V článku Probiotika pro zvířata pak vyzdvihují jejich přínosy proti průjmu (ze stresu, změny krmiva) nebo plynatosti. Probiotika mají pomáhat proti plynatosti a dalším potížím psů, které trápí citlivé zažívání. Mají být pomocníkem v případě alergie, atopickém ekzému apod. Preventivně se doporučují podávat před očekávanou stresovou situací, aby ji zvíře lépe zvládlo.

Podporu mikrobiální populace psího střeva skýtají i probiotika, která se přidávají přímo do krmiva pro psy.

„V reálném prostředí Evropské unie lze však použít pouze schválené a registrované druhy. Pro psy a kočky bychom je přitom spočítali na prstech jedné ruky,“ upozorňuje ve svém článku Mikrosvět v trávicím traktu výživářský specialista Ing. Jan Jirásek.

Jedním ze schválených probiotik je Enterococcus faecium (NCIMB 10415), který využíváme i v krmivech Nativia. V mnoha studiích o této konkrétní bakterii, z nichž mnohé jsou zmiňovány i v povolovacím protokolu Evropské Unie, jsou popsány pozitivní účinky ve smyslu potlačení výskytu bakterií rodů Clostridium a Escherichia coli v trávicím traktu sledovaných jedinců. Další kapitolu ve využití této bakterie ve výživě psů otevřeli v roce 2003 Benyacoub a kol., kteří prokázali její vliv na posílení specifické imunity u štěňat.

Podporu probiotik zajišťují také tzv. prebiotika, která slouží pro přátelské mikroorganismy jako potrava. Přestože zatím nejsou prebiotika tak prozkoumaná jako probiotika, již se hovoří o jejich souvislosti s obranyschopností a imunitními reakcemi organismu.

Pokud jde o psí krmivo, v praxi se s prebiotiky setkáváme například s inulínem čekanky. Ani ten nechybí ve zmiňovaném krmivu Nativia.

REKLAMA

Hypoalergenní granule Nativia

 

5. Péče

Ať již jde o přiměřený pohyb nebo vyváženou potravu, jde o součást péče o psa, která je plně v rukou jeho majitele. Právě znalost a odpovědnost chovatele se odráží i v tom, jak silný imunitní systém má pes.

Je také na chovateli, aby minimalizoval možná rizika ohrožující zdraví zvířete. V létě půjde například o dostatečný pitný režim. V zimním období zase půjde například o zvládnutí přechodu z vyhřátého domova do zimy. V případě psů chovaných doma je na místě zvážení psího oblečku, už jen proto, že venčení je pro psa nezbytné za každého počasí, dokonce i tehdy, když je tak, „že by psa ven nevyhnal“. O významu pohybu již ostatně byla řeč…

Pes a sníh aneb to je ale bžunda 🙂

Video: Pes a sníh, resp. psi a sníh

Internetové zdroje: 

/1/  Serval. Wikipedie [online]. 2019 [cit. 2019-01-01]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Serval

ZDROJE a další informace: 

Zdroje: Wikipedia/1/, Česká televize: Serval -- skokan savany/2/, iFauna: Ocelot nebo serval/3/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *