Vánoční Přání k mání je kouzelná podívaná pro malé i velké

Poetický vánoční příběh s ingrediencemi, jako je humor, hravost a láska. Kdo by odolal? Film Přání k mání zachycuje trampoty školáka Alberta, který je zamilovaný až po uši do starší spolužačky a sestry svého nejlepšího kamaráda. Jenže srdce jeho vyvolené se zdá být neoblomné. Vánoční čas navíc kazí krize rodičů, svérázného kouzelnického dua. Kouzelné přání Albertovi ještě přitíží, ale nakonec se mu povede všechny trable překonat. Vánoce budou šťastné a veselé, jak to má být.

Pan Tau se vrací – Český film – Vánoční dobrodružství – Fotogalerie – Recenze

Pan Tau se vrací

Vánoční film, komedie nebo také vánoční pohádka Přání k mání, která snoubí retroprvky s moderními technologickými vychytávkami, nabízí vánoční kouzlo netradičně a tradičně současně. Toto kouzlo je tak trochu jiné a přitom stále takové, jaké máme rádi a jak nás to hřeje u srdce.

„Láska buď je, anebo není.“ Všechna kouzla překoná odvaha a touha měnit věci kolem sebe k lepšímu. I to je poselství rodinné vánoční komedie Přání k mání, která se hlásí k tradici českých filmů pro děti a mládež ze 70. a 80. let minulého století. Kouzelný dědeček z filmu odkazuje na slavného Pana Tau, až to někdy chvílemi vypadá, že se Pan Tau vrací. Na druhé straně film připomíná i novodobé hollywoodské pohádky. Jistě si při něm vzpomenete na snímek Tima Burtona s Johny Deppem v hlavní roli Karlík a továrna na čokoládu.

Pan Tau - Medley (1984)

Video: Pan Tau (Youtube)

Český film, který je světový

Film Přání k mání natočil režisér Vít Karas v roce 2017 podle scénáře Miroslava Adamce, premiéra v českých kinech proběhla 7. prosince 2017.

Odehrává se v jakémsi pohádkovém městě, kterému vévodí grandhotel místního boháče, velkého podnikatele, hoteliéra a také kandidáta na prezidenta. Ve fiktivním pohádkovém světě, který osvětluje zvláštní visutá rychlodráha a je přitom idylicky staromódní, nechybí ani jakýsi filmový ateliér zdejšího barona. Ten je natolik spořivý, že jezdí na vozíku, aby mohl své podnikání nazývat chráněnou dílnou.

Je tu i škola, která jeden den není prostě proto, že si to jeden z hlavních hrdinů prostě přál. Přání od kouzelného dědečka využije i jeho sestra – na to, aby padal sníh. A tak zbývá už jenom přání poslední, vánoční přání Alberta, který si ze všeho nejvíc přeje lásku. Jenže láska buď je, anebo není, jak Albertovi vysvětluje jeho maminka v podání Jitky Čvančarové.

Přání k mání - TRAILER

Video: Přání k mání, trailer (Youtube)

Vánoční dobrodružství

Vánoční Přání k mání nabízí dobrodružství, humor i poetiku. Zajisté na tom má podíl zajímavá výtvarná koncepce i exteriéry Karlových Varů nebo holešovického přístavu, kde se film natáčel.

Na výbornou obstáli i herci Jitka Čvančarová a Martin Myšička jako kouzelnické duo a rodiče hlavního hrdiny Alberta v podání Filipa Antonia. Velkopodnikatele si zahrál Vítězslav Jandák. Společnost jim dělali i Lukáš Březina, Michaela Pecháčková, Jan Maršál, Jan Vondráček, Simona Babčáková, Ivan Romančík st., Lukáš Latinák, Milan Šteindler, Marián Slovák, Oliver Oswald, Václav Chalupa, Václav Neužil ml., Petra Blesáková, Matěj Převrátil, Marika Procházková, Jan Přeučil, Vanda Hybnerová, Lukáš Příkazký, Jan Nemejovský, Daniela Písařovicová aj.

Na Vánoce 2019 byla pohádka dostupná v online vysílání České televize, až do 31. ledna 2020. Bude dostupná i na Vánoce 2020? Dá se to očekávat. Podíváte se?

Recenze filmu

Přestože film vzbudil rozporuplné reakce a všechny recenze nebyly zdaleka pozitivní, přestože ocenění 51 % na ČSFD.cz není moc slavné, romanticky založené duše Přání k mání jistě okouzlí. Pro ty, kteří si dokážou vychutnat kouzelné představení bez toho, aby za kouzlem hledali nějaké triky a na kouzelníkovi chtěli vidět jenom chyby, je to jistě skvělá podívaná. To ilustruje i jedna recenze na ČSFD.cz, která chválí to, že se pohádka nebojí být jiná a že stylizací připomíná Andersona. Další film označuje za příjemné zjevení.

Film není perfektní, má spoustu slabších pasáží, chvílemi je znát i slabší rozpočet… Ale Přání k mání se v českých podmínkách poměrně úspěšně pokusilo o nemožné a vytvořilo svůj vlastní fikční svět s atmosférou na pomezí magického realismu a vánoční verze Karlíka a továrny na čokoládu. To vše s příměsí českých měst a reálií. A ono to kupodivu funguje.

Kabát, M: RECENZE: Přání k mání. Hra na kosmopolitní jistotu tentokrát vyšla. Lidovky.cz [online]. Praha, MAFRA, a.s., 13. prosince 2017 [cit. 2019-12-13]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/kultura/recenze-prani-k-mani-hra-na-kosmopolitni-jistotu-tentokrat-vysla.A171212_100429_ln_kultura_jto

František, F.: Recenze: Přání k mání – nejlepší český film roku 2017. Kinobox.cz [online]. Praha, Kinobox.cz, 1. prosince 2017 [cit. 2019-12-13]. Dostupné z: https://www.kinobox.cz/clanek/13460-recenze-prani-k-mani

Spáčilová, M.: RECENZE: Nadýchaná těžkopádnost. Jak promarnit vánoční Přání k mání. iDnes.cz [online]. Praha, Praha, MAFRA, a.s., 7. prosince 2017 [cit. 2019-12-13]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/prani-k-mani-recenze-vit-karas.A171206_124928_filmvideo_ts

Benešová, K.: Recenze: Přání k mání. Červenýkoberec.cz [online]. Praha, Červenýkoberec.cz, 5. prosince 2017 [cit. 2019-12-13]. Dostupné z:  https://www.cervenykoberec.cz/96371/recenze-prani-k-mani

Valentová, K.: Recenze: Přání k mání je velkým vánočním zklamáním. Kukátko.cz [online]. Praha, Kukátko.cz, 17. prosince 2017 [cit. 2019-12-13]. Dostupné z:  https://www.kukatko.cz/recenze-prani-k-mani-je-velkym-vanocnim-zklamanim/

Internet:

/1/ Přání k mání. Česká televize [online]. Praha, Česká televize, 2019 [cit. 2019-12-13]. Dostupné z: https://decko.ceskatelevize.cz/prani-k-mani

/2/ Přání k mání. ČSFD.cz [online]. ČSFD.cz, 2019 [cit. 2019-12-13]. Dostupné z:  https://www.csfd.cz/film/476805-prani-k-mani/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Vánoční Přání k mání je kouzelná podívaná pro malé i velké

Vánoční film, komedie nebo také vánoční pohádka Přání k mání, která snoubí retroprvky s moderními technologickými vychytávkami, nabízí vánoční kouzlo netradičně a tradičně současně.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *