Skip to content →

Krmivo pro psa. Co byste o něm měli vědět?

Krmivo pro psa

Přestože má výživa psa a člověka mnoho společných rysů, každý z nich má rozdílné požadavky na složení potravy. Člověk je všežravec. Pes je masožravec, ač se za tisíce let domestikace od vlka jako čistého masožravce částečně přiblížil k člověku jako všežravci.

Odpovědnost za plnohodnotnou výživu a vyváženou krmnou dávku nese za psa jeho majitel. I proto by měl znát základní nutriční požadavky zvířete. Samozřejmě musí brát v potaz nejen obsah živin a složení krmiva, ale také vlastnosti jako vzhled, vůně či chutnost. Ani sebedokonalejší složení totiž nebude nic platné, pokud zvíře nebude stravu ochotně přijímat.

Jde také o zdravotní nezávadnost, bezpečnost a spolehlivost daného krmiva. To vše musí majitel psa ohlídat. Podstatnou roli přitom hraje také cena…

Správná výživa pro psaTypy krmiva pro psaMasoBílkovinyAlergie

Správná výživa psa

Správná výživa psa zohledňuje konkrétní plemeno, velikost psa, stáří nebo pohlaví. Přizpůsobuje se zdraví a kondici psa, životnímu stylu nebo zátěži. Jiné nároky bude mít štěně ve vývinu, jiné kojící fena, jiné dospělý pracovní pes a jiné pohybově omezený senior.

Ideální krmivo pro psa odpovídá individuálním parametrům, podmínkám života a požadavkům konkrétního zvířete. Dodává zvířeti energii a živiny, které zaručí jeho dobrý zdravotní stav, vitalitu a kondici, s ohledem na individuální faktory jako je věk či životní styl.

Nejde však jenom o energetickou hodnotu stravy, jde také o její složení, konkrétní složky a jejich stravitelnost. Jde o základní živiny – bílkoviny a tuky, potažmo sacharidy. Jde také o mikroživiny v podobě vitamínů a minerálů, které musejí být nedílnou součástí stravy. Pes se neobejde ani bez esenciálních, tedy nenahraditelných a nezbytných aminokyselin ve stravě. O příjem všech potřebných živin se musí postarat jeho majitel.

Jak vypadá kvalitní vyvážená strava pro psy podle veterináře? MVDr. Kristína Škubalová ji na webu Veterinární kliniky Lhotka popisuje takto:

„Kvalitní vyvážená potrava pro psy by měla být složená z bílkovin, tuků, sacharidů, také vlákniny, minerálních látek a vitamínů. Vždy je potřeba dávat přednost kvalitě před kvantitou. Mějte na paměti, že cena nemusí být ukazatel kvality.

Chcete-li zajistit psovi kvalitní výživu, nepřecházejte z jednoho typu krmení ze dne na den. Dbejte na to, abyste nestřídali různé typy krmiva a stravy příliš často. Pes si musí na krmivo vytvořit postupný návyk, jinak mu hrozí zažívací potíže. Pokud si vyberete určitý typ stravování, setrvejte u něho po určitou dobu.“

Typy krmiva pro psa

Krmivo, které pokrývá denní krmnou dávku, zajišťuje psovi dostatek energie a živin, se nazývá kompletní krmivo. Kompletní krmiva, průmyslově vyráběná krmiva se dělí dle podílu vody na krmiva konzervovaná, polosuchá a suchá – granule pro psa.

Výrobci granule rozdělují na prémiové, superprémiové, ultraprémiové, potažmo hypoalergenní granule nebo holistické granule. Jde však především o marketingové názvy.

Vedle toho je možné krmit psa vařenou stravou nebo syrovou stravou, která se označuje jako BARF. Vařená či syrová strava však na chovatele klade mnohem větší nároky z hlediska výživových znalostí. Každou dávkou krmiva se musí postarat o to, aby pes dostal vše, co potřebuje. BARF navíc nese riziko kontaminace masa nejrůznějšími patogenními mikroorganismy. Krmiva konzervovaná, polosuchá nebo suchá – v případě vhodného výběru – zajistí spolehlivě a bezpečně naplnění všech nutričních potřeb zvířete.

Maso je základ

Již bylo řečeno, že pes je masožravec (ač s jistými výhradami). Klíčovou složkou potravy je tak maso. Maso je pro psa hlavním zdrojem kvalitních, vysoce stravitelných bílkovin, ale obsahuje také určité množství tuků.

Tuky ve stravě slouží primárně jako zdroj energie. Bílkoviny jsou základní stavební jednotkou, ze které se skládá celý organismus. Jsou nezbytné pro růst, regeneraci i metabolismus. Tvoří až 90 % organických látek v živočišném organismu.

Specifikem bílkovin je to, že organismus je nedokáže shromažďovat, neukládá je do zásoby. Pro správné fungování proto musí být bílkoviny neustále obnovovány, neustále musí být dodávány prostřednictvím stravy. V případě nedostatku bílkovin hrozí nejrůznější poruchy i vážná onemocnění, která počínají snížením imunity. Na druhé straně neprospívá ani přebytek bílkovin, který zatěžuje játra, ledviny, slinivku i další orgány.

Pokud jde o krmivo pro psa, ideální obsah hrubých bílkovin se pohybuje kolem 28 – 32 %, v závislosti na konkrétním plemeni, věku psa, kondici, aktivitě, životním stylu apod. Obsah bílkovin však není to stejné jako obsah masa.

Video: Bílkoviny

Nejsou bílkoviny jako bílkoviny

Bílkoviny jsou tvořeny esenciálními a neesenciálními aminokyselinami, právě aminokyseliny z velké části definují biologickou hodnotu bílkoviny. Jde zejména o esenciální aminokyseliny, tedy látky životně důležité pro organismus, které však nevznikají uvnitř organismu a je nutné je dodávat zvenčí – prostřednictvím stravy.

Bílkoviny nemusejí pocházet pouze z masa a dalších živočišných zdrojů. Existují i bílkoviny původem z rostlin (významný podíl bílkovin nabízí například luštěniny). Rostlinné zdroje bílkovin jsou mnohonásobně levnější než maso, avšak pro psa jsou také méně stravitelné a hůře využitelné. Navíc nepokrývají potřebu esenciálních aminokyselin.

Pokud jde o krmivo pro psa, je potřeba sledovat nejenom podíl bílkovin, ale také jejich zdroj. Féroví výrobci uvádějí u granulí poměr živočišných a rostlinných bílkovin. Výživovou hodnotu krmiva odhaluje až konkrétní složení. Kvalitní granule mají na prvních místech ve složení uvedeny jednodruhové živočišné produkty, především maso.

Alergie na bílkoviny

Jakkoli jsou bílkoviny nepostradatelné, v organismu se mohou projevovat jako alergeny. V poslední době stoupá nárůst alergií na kuřecí maso, resp. bílkovinu kuřecího masa. Potenciálním alergenem je však jakékoliv maso či bílkovina, ať již živočišného či rostlinného původu.

Hypoalergenní krmivo tedy vždy obsahuje potenciální alergen, protože jím může být jakákoliv bílkovina. Minimalizuje však množství složek, a s tím i riziko vzniku alergie či potravinové intolerance. Často místo kuřecího masa využívá maso jehněčí. Tak je tomu i v případě hypoalergenních granulí české značky Nativia.

reklama

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. (Hvězdičkujte!)

Loading...

Radka K.

Radka K.

Panička at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí.
Nabízím inspiraci pro šťastný domov, spokojenost a osobní rozvoj. Sdílím své zážitky a postřehy ze života s chlupáči. Jsou má terapie proti stresu.
Kdo jsem? Jsem redaktor, kreativec, stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím. Synergicky tvořím obsah, který má smysl nejen pro mě.
Radka K.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více...

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ 4 znaky, díky kterým pozná kvalitní granule i laik. VášChovatel.cz [online]. Nové Dvory: VAPASKO s.r.o., 1. června 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.vaschovatel.cz/blog/269-4-znaky-diky-kterym-pozna-kvalitni-granule-i-laik.html

/2/ Naučte se správně rozpoznat krmivo.DogDog.cz [online]. Opava: STAZ s.r.o., 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.dogdog.cz/content/56-naucte-se-rozpoznat-kvalitni-krmivo

/3/ Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa?MůjMazlík.cz [online]. Praha: BAV, spol. s r.o., 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.mujmazlik.cz/jak-vybrat-krmivo

/4/ 7 jednoduchých bodů, jak vybrat kvalitní granule. PsíMafie.cz [online]. Frýdek-Místek: VIGO trading, s. r. o., 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.psimafie.cz/blog/7-jednoduchych-bodu-jak-vybrat-kvalitni-granule/

/5/ Jak vybírat psí granule? Krmeni.cz [online]. Praha: TV PROBBE s.r.o., 20. srpna 2011 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://krmeni.cz/jak-vybirat-psi-granule

/6/ Jak vybrat nejkvalitnější granule? Ptáme se odborníka Juko-krmiva.cz [online]. Slavkov u Brna: JUKO petfood s.r.o., 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.juko-krmiva.cz/jak-vybrat-nejkvalitnejsi-granule-ptame-se-odbornika-cl28.php

/7/ Barrington, K. The best dog food you can buy. BusinessInsider.com [online]. BusinessInsider.com. 15. března 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.businessinsider.com/best-dog-food

/8/ How to Choose Healthy Dog Food. WikiHow.com [online]. WikiHow.com, 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Choose-Healthy-Dog-Food

/9/ Kerns, N. Whole Dog Journal’s Approved Dry Dog Food List. WholeDogJournal.com [online]. WholeDogJournal.com, 23. ledna 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.whole-dog-journal.com/food/whole-dog-journals-approved-dry-dog-food-list/

Obrázky:

  • Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org

Disclaimer: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Nejsme eshop. Disclaimer

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog. Disclaimer

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor/autoři ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Cookies a GDPR

Věnujeme pozornost GDPR a ochraně osobních údajů tak, jak nejlépe to umíme. Využíváme soubory cookie a další technologie, které nám pomáhají vytvářet tento web tak, aby svým návštěvníkům nabízel co možná nejlepší obsah. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami použití webu, principy ochrany osobních údajů a zásadami cookies.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All