Krmivo pro psa. Co byste o něm měli vědět?

Krmivo pro psaPřestože má výživa psa a člověka mnoho společných rysů, každý z nich má rozdílné požadavky na složení potravy. Člověk je všežravec. Pes je masožravec, ač se za tisíce let domestikace od vlka jako čistého masožravce částečně přiblížil k člověku jako všežravci.

Odpovědnost za plnohodnotnou výživu a vyváženou krmnou dávku nese za psa jeho majitel. I proto by měl znát základní nutriční požadavky zvířete. Avšak nejde jenom o obsah živin a složení krmiva.

Chovatel musí samozřejmě brát v potaz nejen obsah živin a složení krmiva, ale také vlastnosti jako vzhled, vůně či chutnost. Ani sebedokonalejší složení totiž nebude nic platné, pokud zvíře nebude stravu ochotně přijímat. Jde také o zdravotní nezávadnost, bezpečnost a spolehlivost daného krmiva. To vše musí majitel psa ohlídat. Podstatnou roli přitom hraje také cena…

Správná výživa pro psa – Typy krmiva pro psa – Maso – Bílkoviny – Alergie

 

Správná výživa psa


Správná výživa psa zohledňuje konkrétní plemeno, velikost psa, stáří nebo pohlaví. Přizpůsobuje se zdraví a kondici psa, životnímu stylu nebo zátěži. Jiné nároky bude mít štěně ve vývinu, jiné kojící fena, jiné dospělý pracovní pes a jiné pohybově omezený senior. Ideální krmivo pro psa odpovídá individuálním parametrům, podmínkám života a požadavkům konkrétního zvířete. Dodává zvířeti energii a živiny, které zaručí jeho dobrý zdravotní stav, vitalitu a kondici, s ohledem na individuální faktory jako je věk či životní styl.

Nejde však jenom o energetickou hodnotu stravy, jde také o její složení, konkrétní složky a jejich stravitelnost. Jde o základní živiny – bílkoviny a tuky, potažmo sacharidy. Jde také o mikroživiny v podobě vitamínů a minerálů, které musejí být nedílnou součástí stravy. Pes se neobejde ani bez esenciálních, tedy nenahraditelných a nezbytných aminokyselin ve stravě. O příjem všech potřebných živin se musí postarat jeho majitel.

Jak vypadá kvalitní vyvážená strava pro psy podle veterináře? Odpověď dává i MVDr. Kristína Škubalová na webu Veterinární kliniky Lhotka

Kvalitní vyvážená potrava pro psy by měla být složená z bílkovin, tuků, sacharidů, také vlákniny, minerálních látek a vitamínů. Vždy je potřeba dávat přednost kvalitě před kvantitou. Mějte na paměti, že cena nemusí být ukazatel kvality.

Chcete-li zajistit psovi kvalitní výživu, nepřecházejte z jednoho typu krmení ze dne na den. Dbejte na to, abyste nestřídali různé typy krmiva a stravy příliš často. Pes si musí na krmivo vytvořit postupný návyk, jinak mu hrozí zažívací potíže. Pokud si vyberete určitý typ stravování, setrvejte u něho po určitou dobu.

Typy krmiva pro psa


Krmivo, které pokrývá denní krmnou dávku, zajišťuje psovi dostatek energie a živin, se nazývá kompletní krmivo. Kompletní krmiva, průmyslově vyráběná krmiva se dělí dle podílu vody na krmiva konzervovaná, polosuchá a suchá – granule pro psa. Výrobci granule rozdělují na prémiové, superprémiové, ultraprémiové, potažmo hypoalergenní granule nebo holistické granule. Jde však především o marketingové názvy.

Vedle toho je možné krmit psa vařenou stravou nebo syrovou stravou, která se označuje jako BARF. Vařená či syrová strava však na chovatele klade mnohem větší nároky z hlediska výživových znalostí. Každou dávkou krmiva se musí postarat o to, aby pes dostal vše, co potřebuje. BARF navíc nese riziko kontaminace masa nejrůznějšími patogenními mikroorganismy. Krmiva konzervovaná, polosuchá nebo suchá – v případě vhodného výběru – zajistí spolehlivě a bezpečně naplnění všech nutričních potřeb zvířete.

Krmivo pro psa
Krmivo pro psa může vypadat různě, stejně tak apetit psa

 

Maso je základ


Již bylo řečeno, že pes je masožravec (ač s jistými výhradami). Klíčovou složkou potravy je tak maso. Maso je pro psa hlavním zdrojem kvalitních, vysoce stravitelných bílkovin, ale obsahuje také určité množství tuků. Tuky ve stravě slouží primárně jako zdroj energie. Bílkoviny jsou základní stavební jednotkou, ze které se skládá celý organismus. Jsou nezbytné pro růst, regeneraci i metabolismus. Tvoří až 90 % organických látek v živočišném organismu.

Specifikem bílkovin je to, že organismus je nedokáže shromažďovat, neukládá je do zásoby. Pro správné fungování proto musí být bílkoviny neustále obnovovány, neustále musí být dodávány prostřednictvím stravy. V případě nedostatku bílkovin hrozí nejrůznější poruchy i vážná onemocnění, která počínají snížením imunity. Na druhé straně neprospívá ani přebytek bílkovin, který zatěžuje játra, ledviny, slinivku i další orgány.

Pokud jde o krmivo pro psa, ideální obsah hrubých bílkovin se pohybuje kolem 28 – 32 %, v závislosti na konkrétním plemeni, věku psa, kondici, aktivitě, životním stylu apod. Obsah bílkovin však není to stejné jako obsah masa.

Video: Bílkoviny

 

Nejsou bílkoviny jako bílkoviny


Bílkoviny jsou tvořeny esenciálními a neesenciálními aminokyselinami, právě aminokyseliny z velké části definují biologickou hodnotu bílkoviny. Jde zejména o esenciální aminokyseliny, tedy látky životně důležité pro organismus, které však nevznikají uvnitř organismu a je nutné je dodávat zvenčí – prostřednictvím stravy.

Bílkoviny nemusejí pocházet pouze z masa a dalších živočišných zdrojů. Existují i bílkoviny původem z rostlin (významný podíl bílkovin nabízí například luštěniny). Rostlinné zdroje bílkovin jsou mnohonásobně levnější než maso, avšak pro psa jsou také méně stravitelné a hůře využitelné. Navíc nepokrývají potřebu esenciálních aminokyselin.

Pokud jde o krmivo pro psa, je potřeba sledovat nejenom podíl bílkovin, ale také jejich zdroj. Féroví výrobci uvádějí u granulí poměr živočišných a rostlinných bílkovin. Výživovou hodnotu krmiva odhaluje až konkrétní složení. Kvalitní granule mají na prvních místech ve složení uvedeny jednodruhové živočišné produkty, především maso.

Alergie na bílkoviny

Jakkoli jsou bílkoviny nepostradatelné, v organismu se mohou projevovat jako alergeny. V poslední době stoupá nárůst alergií na kuřecí maso, resp. bílkovinu kuřecího masa. Potenciálním alergenem je však jakékoliv maso či bílkovina, ať již živočišného či rostlinného původu.

I hypoalergenní krmivo tedy vždy obsahuje potenciální alergen, protože jím může být jakákoliv bílkovina. Minimalizuje však množství složek, a s tím i riziko vzniku alergie či potravinové intolerance. Často místo kuřecího masa využívá maso jehněčí. Tak je tomu i v případě hypoalergenních granulí české značky Nativia.

-REKLAMA-
Hypoalergenní granule Nativia

Tags: alergie psa, bílkoviny, krmivo pro psa, veterinář

Internetové zdroje: 

/1/ 4 znaky, díky kterým pozná kvalitní granule i laik. VášChovatel.cz [online]. Nové Dvory: VAPASKO s.r.o., 1. června 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.vaschovatel.cz/blog/269-4-znaky-diky-kterym-pozna-kvalitni-granule-i-laik.html

/2/ Naučte se správně rozpoznat krmivo.DogDog.cz [online]. Opava: STAZ s.r.o., 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.dogdog.cz/content/56-naucte-se-rozpoznat-kvalitni-krmivo

/3/ Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa?MůjMazlík.cz [online]. Praha: BAV, spol. s r.o., 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.mujmazlik.cz/jak-vybrat-krmivo

/4/ 7 jednoduchých bodů, jak vybrat kvalitní granule. PsíMafie.cz [online]. Frýdek-Místek: VIGO trading, s. r. o., 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.psimafie.cz/blog/7-jednoduchych-bodu-jak-vybrat-kvalitni-granule/

/5/ Jak vybírat psí granule? Krmeni.cz [online]. Praha: TV PROBBE s.r.o., 20. srpna 2011 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://krmeni.cz/jak-vybirat-psi-granule

/6/ Jak vybrat nejkvalitnější granule? Ptáme se odborníka Juko-krmiva.cz [online]. Slavkov u Brna: JUKO petfood s.r.o., 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.juko-krmiva.cz/jak-vybrat-nejkvalitnejsi-granule-ptame-se-odbornika-cl28.php

/7/ Barrington, K. The best dog food you can buy. BusinessInsider.com [online]. BusinessInsider.com. 15. března 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.businessinsider.com/best-dog-food

/8/ How to Choose Healthy Dog Food. WikiHow.com [online]. WikiHow.com, 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Choose-Healthy-Dog-Food

/9/ Kerns, N. Whole Dog Journal’s Approved Dry Dog Food List. WholeDogJournal.com [online]. WholeDogJournal.com, 23. ledna 2019 [cit. 2019-09-19]. Dostupné z: https://www.whole-dog-journal.com/food/whole-dog-journals-approved-dry-dog-food-list/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | HYPOALERGENNÍ KRMIVO | NATIVIA | KOČKA

Granule pro psa s masem jsou nejlepší. Jenže jde o maso čerstvé, dehydratované, sušené nebo moučku?

Maso by v granulích pro psa rozhodně nemělo chybět. Pes je totiž masožravec a maso je pro něho základním prvkem výživy. Je to ten nejdůležitější zdroj bílkovin, ale obsahuje také tuky. Jenže není maso jako maso. Nakonec pes nepotřebuje ani tak maso jako živočišné bílkoviny. Deklarace o tom, že dané krmivo pro psa obsahuje maso,…

Jaké granule pro psa?

Nabídka krmiva pro psy je dnes takřka nekonečná. K dispozici máme nespočet značek, které na chovatele útočí propracovaným marketingem. Vše od barevného rozvržení, popisu na obalu, deklarované složení až po vyzdvihované benefity a přínosy krmiva jsou konstruovány s ohledem na chovatele. Pes bohužel stojí opodál, ten si granule nevybírá. A pozor, pokud psa necháte granule…

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *