Už to začalo! Pohádky, princové a princezny ovládají česká kina

Pohádky, tradiční i nové pohádky, jsou potěšením pro malé i velké, jak dokazuje návštěvnost kin. Celkem nenápadně vstoupil do kin Budařův Princ Mamánek na konci října, aby se v mžiku vyhoupl na první místo žebříčku návštěvnosti českých kin. Až za ním se umístila americká animovaná pohádka Šoumen krokodýl, která se do kin dostala taktéž ještě před začátkem listopadu. Listopad pak přinesl žhavý film Hranice lásky, ani ten však Mamánka v návštěvnosti nepřekonal. Nové pohádky táhnou, Princ Mamánek pomalu ale jistě nastartoval pohádkovou smršť s označením Vánoce 2022.

Jak se princ od mámy k hospodské dostal

Princ Mamánek potvrdil nepsané pravidlo, že se na pohádky chodí nejenom za špatného počasí. A to se tato pohádka v kinech objevila celé dva měsíce před vánočními svátky. Nutno podotknout, že pohádkový motiv opouští místy k filmové komedii a pohrává se i temnou polohou. Zatímco příběh začíná ilustrací hýčkání prince Ludvíka Otomara Karla XII. zrozeného Vznešeného (Jan Budař) královnou Ludmilou (Jan Nagyová), děj se asi ve třetině filmu přesouvá do tápání ve prostoru mezi bytím a nebytím, které započne setkáním prince s duchem oběšence (Vladimír Javorský). Nakonec ale dojde na šťastný konec, láska zvítězí, ač místo princezny po boku prince zaujme krásná hospodská (Veronika Khek Kubařová).

Princ Mamánek (2022) oficiální HD trailer

Video: Princ Mamánek (YouTube)

Princezna zakletá v předvánočním čase

V listopadu přitom do kin vstupuje Mamánkovi konkurence v podobě Princezny zakleté v čase 2, která žánr pohádky přesunuje k fantasy. Druhý díl má mít k fantasy ještě blíž než první. Obsazení zůstává stejné, a tak filmem opět provází Marek Lambora jako princ Jan z Calderonu, v doprovodu princezny Elleny (Natalia Germani) a alchymistky Amélie (Eliška Křenková). Nehybí ani zlá Murien (Simona Zmrzlá).

Kubíkova Princezna nabízí osvědčenou hereckou sestavu s novou zápletkou. Nově se objeví i Vojta Kotek jako alchymista chránící runy. Vedle akce filmu pohádku zpestřuje také humor, především v podání dvojice Jakub Ouvín a Martin Pisařík. V plánu je přitom i trojka, takže se na uzavření kruhu třech hlavních hrdinů těšit nedá. Přesto se i v této pohádce Princezny zakleté v čase 2 dočkáme šťastného konce tak, jak se sluší a patří. A to ještě nejsou Vánoce ani advent!

Princezna zakletá v čase 2 (2022) oficiální hlavní trailer HD #fantasy

Video: Princezna zakletá v čase 2 (YouTube)

Vánoční příběh nebo Největší dar

První adventní neděle letos vychází na 27. prosince, ještě předtím vychází Vánoční příběh Ireny Pavláskové. Premiéra v kinech je 24. listopadu 2022, Vánoční příběh se tak letos rozehrává přesně měsíc před Štědrým dnem. A síla vánočních pohádek dál roste…

Se začátkem prosince v kinech vychází nová pohádka Největší dar. Premiéra byla kvůli koronavirové krizi odložena o celé dva roky, a tak v pohádce až skoro zázračně zní i hlas Davida Stypky. Ten společně s Ewou Farnou nazpíval ústřední píseň Zázraky, jednu z nových vánočních písní 2022. Než se vydal do hudebního nebe stihl David Stypka ještě stvořit kompletní hudbu k nevšední pohádce s celou plejádou filmových hvězd. Představuje přitom život obyčejných obyvatel malé valašské vísky pod vládou slovanských božstev. Jednoho z bohů ztvárnil slavný valašský rodák Boleslav Polívka.

Tajemství pohádek v České televizi

Ještě před Vánocemi v kinech zazáří také Avatar: The Way of Water, tak trochu jiná pohádka, pohádka nové doby. A pak už přicházejí Vánoce, s nimi i tradiční štědrovečerní pohádka, tentokrát Tajemství staré bambitky 2. Tajemství v České televizi pokračuje i na První svátek vánoční. To se na obrazovkách premiérově objeví nový vládce hor v podání Davida Švehlíka v pohádkovém příběhu s názvem Krakonošovo tajemství režiséra Petera Bebjaka.

Krakonošovo tajemství (2022) nová vánoční pohádka ČT

Video: Krakonošovo tajemství (YouTube)

„Krakonoš Františka Peterky se nedá překonat. K němu můžu jen s obdivem vzhlížet,“ uvedl k nové pohádce nový Krakonoš, herec David Švehlíka a přiblížil svoji postavu: „Jednou je to tajemný cizinec italského původu. Jindy je to myslivec, jindy zase myš. A pak tedy hlavně Krakonoš.“ „Kéž se i naší pohádce povede takový úspěch, jaký měly Krkonošské pohádky. Řekl bych ale, že náš Krakonoš je výrazně jiný, a doufám, že díky tomu i divácky přitažlivější, poutavější. V příběhu se vracíme k původní představě o této z legend zrozené postavě. Takže slíbit mohu jisté překvapení,“ dodal herec.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *