Podzim je zkouška imunity. Nevyhne se jí ani pes. Jak obstát?

Proměnlivé podzimní počasí je náporem na imunitní systém. To platí pro člověka i jeho čtyřnohé přátele. Chladné dny, všudypřítomné vlhko a infekční tlak vedou ke zvýšenému výskytu nejrůznějších podob nachlazení, i u zvířecích pacientů. Navíc kvůli blátivým cestám v přírodě registrujeme v období podzimu větší koncentraci psů v městských parcích, tím pádem i vyšší riziko možné infekční nákazy, např. tzv. psincového kašle.

Prevence Psí strava Psi venku a psi uvnitř Přechod z tepla do zimy

Prevence je lepší než řešení problému

S podzimním obdobím se vyplatí zaměřit na způsoby jak zvýšit imunitu psa, jak podpořit jeho imunitní systém. Můžete tak předejít vzniku nachlazení, ale vyhnout se i dalším podzimním nástrahám. Alfou a omegou zdraví psa, jeho kondice a odolnosti obecně je vyvážená strava jako zdroj veškerých potřebných látek. Otázka výběru vhodného krmiva pro psa je klíčová, v podzimním období to platí dvojnásob.

Vhodná strava dodává psovi energii, která je nezbytná i pro udržení tělesné teploty v chladnějším počasí, je také zdrojem mikroživin – vitamínů a minerálů, které jsou nutné pro správné fungování všech systému psího organismu, tedy i imunitního systému.

Imunitní systém sídlí z velké části ve střevech, u člověka a u psa taktéž. Až 70 % imunitních buněk psa se nachází v zažívacím traktu. Nacházejí se na sliznicích tenkého a tlustého střeva, tam, kde sídlí i živé kultury různých probiotických bakterií. Probiotické kultury, mikroorganismy tvořící střevní mikroflóru, tzv. střevní mikrobiom, se dají podpořit zvenčí – prostřednictvím probiotik ve stravě a tzv. prebiotik, které podporují rozvoj probiotik.

Zdrojem probiotik a prebiotik bývají klasicky kysané mléčné výrobky nebo třeba kysané zelí, a to jak pro člověka, tak pro psa. Znalí výrobci krmiva probiotika a prebiotika přidávají do granulí, jsou složkou kvalitního krmiva pro psy.

Psí strava na podzim a v zimě

V chladných čas potřebuje pes více energie, tu bere převážně ze stravy. Proto se na podzim a v zimě strava psa upravuje tak, aby byla energeticky vydatnější. Jednoduše kvalitní bohatá strava napomáhá k tomu, aby se pes zahřál. Prospěje zvýšený podíl tuků v jídelníčku, například lososového oleje.

Lososový olej, bohatý zdroj nenasycených mastných kyselin, zejména Omega 3 mastných kyselin (EPA a DHA), slouží jako aktivní podpora imunitního systému. A nejenom to, podporuje také správnou funkci metabolismu nebo přispívá ke kvalitě srsti. Doporučuje se při kožních problémech, oslabeném imunitním systému, ale i problémech s reprodukcí, špatné srážlivosti krve nebo bolesti kloubů. Jako doplněk stravy navíc podporuje chuť k jídlu.

Psi chovaní uvnitř a psi venku v boudě

Většina z nás v chladnějším období pozoruje zvýšený apetit. Pudy nás nutí vytvářet na zimu tukové zásoby, stejně tak je tomu u psů. Psi jsou na podzim zpravidla hladovější, ale je třeba zvážit, zda pes opravdu potřebuje více energie. Je třeba rozlišovat mezi psy chovanými uvnitř a psy, kteří venku v boudě opravdu permanentně čelí nižším teplotám a nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Není pochyb o tom, že pes chovaný venku potřebuje v chladnějších dnech více energie ze stravy, aby se dokázal zahřát. Pes chovaný doma však nezřídka spolu se svým pánem v chladnějších dnech více leniví, snižuje se jeho aktivita, procházky bývají kratší. Více energie ve stravě se pak může opravdu odrážet ve vytváření tukových zásob – tloustnutí, což pochopitelně není žádoucí.

Pokud má pes na podzim nebo v zimě větší hlad a vyšší příjem nevyrovná vyšší energetický výdej, je řešením rozdělení denní dávky do více menších dávek. Zvyšování dávky krmiva nebo energetičtější krmivo v podzimním a zimním období musí skutečně korespondovat s vyšší energetickou potřebou psa.

Foto: Border kolie, foto: Pixabay.com

Jak zvládnout přechod z tepla do zimy?

Psi chovaní uvnitř musejí čelit nárazovým rozdílům teplot v domácím a venkovním prostředí. To je velký nápor na imunitní systém, i proto se hodí ho podpořit. Vedle zmiňovaných probiotik nebo nenasycených mastných kyselin z lososového oleje slouží jako podpora imunity také glukany. Jde o přírodní imunostimulátory, které se hojně nacházejí v medicinálních houbách nebo pivovarských kvasnicích. Jsou tu také bylinky na imunitu, vhodné jak pro člověka, tak pro psa. Je to například echinacea – třapatka nachová nebo ostropestřec mariánský.

Pro správné fungování imunitního systému jsou nezbytné také stopové prvky, jako je zinek, měď nebo selen, nejlépe v organické (chelátové) formě.

Teplo se tvoří pohybem. Mějte tak na paměti, že pes, který se z vnitřního prostředí rázem ocitne na venkovní procházce, by měl být v pohybu, jinak hrozí nachlazení.

TIP: ČÍM KRMIT PSA?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, každému psovi totiž vyhovuje něco jiného. Vybrat kvalitní krmivo pro psa není právě jednoduché, ať je podzim, zima, jaro nebo léto. Jisté je, že se vyplatí spoléhat na spolehlivé výrobce a osvědčené značky. Jednou z nich je i česká značka Nativia.

Ve složení granulí Nativia najdeme i takové složky jako jsou probiotika prospěšná pro střevní mikrobiom, lososový olej, pivovarské kvasnice nebo ostropestřec… Nechybí ani stopové prvky – zinek, měď, selen aj., v chelátové podobě, která zaručuje jejich lepší vstřebatelnost a využitelnost z potravy.

REKLAMA

Nativia

Literatura:

  • Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9
  • Laukner, A.: Pes – správné krmení: jednoduše, chutně, zdravě. Praha: Grada, 2006. ISBN: 80-247-1761-1
  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internet:

/1/ Galbinec, M.: Jak posílit imunitu domácího mazlíčka? Nejhorší je stres, říká veterinář. Lidovky.cz [online]. Praha: MAFRA, 19. prosinec 2016 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/relax/domaci-mazlicci/jak-posilit-imunitu-domaciho-mazlicka-nejhorsi-je-stres-rika-veterinar.A161214_132439_domaci-mazlicci_ape

/2/ Připravte svého psa na podzim. Vášchovatel.cz [online]. Nové Dvory: VAPASKO, 17. září 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://www.vaschovatel.cz/blog/638-pripravte-sveho-psa-na-podzim.html

/3/ Kalmusová, I.: Podzimní plískanice se mohou podepsat na zdraví vašeho psa. Poradíme vám, jak ho ochránit. Radaveterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet, 16. září 2016 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/pes/clanky/podzimni-pliskanice-se-mohou-podepsat-na-zdravi-vaseho-psa-poradime-vam-jak-ho-ochranit-62

/4/ Eglová, C.: Máte psa? Jaké nejčastější problémy vás v průběhu podzimu mohou potkat? OkoloBytu.cz [online]. Praha: Media Advice, 5. listopad 2019 [cit. 2019-12-14]. Dostupné z: https://okolobytu.cz/clanky/mate-psa-jake-nejcastejsi-problemy-nas-v-prubehu-podzimu-mohou-potkat/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Podzim je zkouška imunity. Nevyhne se jí ani pes. Jak obstát?

Jak obstát ve zkoušce imunitního systému? Chladné dny, všudypřítomné vlhko a infekční tlak vedou ke zvýšenému výskytu nejrůznějších podob nachlazení, i u zvířecích pacientů. Navíc kvůli blátivým cestám v přírodě registrujeme v období podzimu větší koncentraci psů v městských parcích, tím pádem i vyšší riziko možné infekční nákazy, např. tzv. psincového kašle.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Pes - silná imunita

5P pro silný imunitní systém psa

Není to jeden jasně ohraničený orgán, ale má na každý jediný orgán vliv. Nejde vidět a nebolí, přesto se jeho poškození může projevovat bolestí na různých místech těla. Silný imunitní systém je synonymem zdraví, neboť se díky němu organismus dokáže vypořádat s nejrůznějšími infekcemi, bakteriemi, viry a dalšími patogeny, kterým permanentně čelí.

Pes na podzim

Pes a podzim. 4 podzimní strašáci, na které si dát pozor

Kratší dny, nevlídno, mlha a chlad. Podzim se nezřídka odráží i ve zhoršené náladě a stresu. To vše dohromady oslabuje imunitní systém, ať již jde o psa, nebo jeho pána. Právě pán však může imunitu cíleně posilovat, má v rukou zdraví své i zdraví svého psa. Může se také na podzim připravit. Pokud bude znát…

5/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *