Podzim je zkouška imunity. Nevyhne se jí ani pes. Jak obstát?

Proměnlivé podzimní počasí je náporem na imunitní systém. To platí pro člověka i jeho čtyřnohé přátele. Chladné dny, všudypřítomné vlhko a infekční tlak vedou ke zvýšenému výskytu nejrůznějších podob nachlazení, i u zvířecích pacientů. Navíc kvůli blátivým cestám v přírodě registrujeme v období podzimu větší koncentraci psů v městských parcích, tím pádem i vyšší riziko možné infekční nákazy, např. tzv. psincového kašle.

Prevence · Psí strava  · Psi venku a psi uvnitř · Přechod z tepla do zimy

 

Prevence je lepší než řešení problému


S podzimním obdobím se vyplatí zaměřit na způsoby jak zvýšit imunitu psa, jak podpořit jeho imunitní systém. Můžete tak předejít vzniku nachlazení, ale vyhnout se i dalším podzimním nástrahám. Alfou a omegou zdraví psa, jeho kondice a odolnosti obecně je vyvážená strava jako zdroj veškerých potřebných látek. Otázka výběru vhodného krmiva pro psa je klíčová, v podzimním období to platí dvojnásob.

Vhodná strava dodává psovi energii, která je nezbytná i pro udržení tělesné teploty v chladnějším počasí, je také zdrojem mikroživin – vitamínů a minerálů, které jsou nutné pro správné fungování všech systému psího organismu, tedy i imunitního systému.

Imunitní systém sídlí z velké části ve střevech, u člověka a u psa taktéž. Až 70 % imunitních buněk psa se nachází v zažívacím traktu. Nacházejí se na sliznicích tenkého a tlustého střeva, tam, kde sídlí i živé kultury různých probiotických bakterií. Probiotické kultury, mikroorganismy tvořící střevní mikroflóru, tzv. střevní mikrobiom, se dají podpořit zvenčí – prostřednictvím probiotik ve stravě a tzv. prebiotik, které podporují rozvoj probiotik.

Zdrojem probiotik a prebiotik bývají klasicky kysané mléčné výrobky nebo třeba kysané zelí, a to jak pro člověka, tak pro psa. Znalí výrobci krmiva probiotika a prebiotika přidávají do granulí, jsou složkou kvalitního krmiva pro psy.

Takovým výrobcem je například česká společnost Nativia.

REKLAMA

Hypoalergenní granule Nativia

 

Psí strava na podzim a v zimě


V chladných čas potřebuje pes více energie, tu bere převážně ze stravy. Proto se na podzim a v zimě strava psa upravuje tak, aby byla energeticky vydatnější. Jednoduše kvalitní bohatá strava napomáhá k tomu, aby se pes zahřál. Prospěje zvýšený podíl tuků v jídelníčku, například lososového oleje.

Lososový olej, bohatý zdroj nenasycených mastných kyselin, zejména Omega 3 mastných kyselin (EPA a DHA), slouží jako aktivní podpora imunitního systému. A nejenom to, podporuje také správnou funkci metabolismu nebo přispívá ke kvalitě srsti. Doporučuje se při kožních problémech, oslabeném imunitním systému, ale i problémech s reprodukcí, špatné srážlivosti krve nebo bolesti kloubů. Jako doplněk stravy navíc podporuje chuť k jídlu.

 

Psi chovaní uvnitř a psi venku v boudě


Většina z nás v chladnějším období pozoruje zvýšený apetit. Pudy nás nutí vytvářet na zimu tukové zásoby, stejně tak je tomu u psů. Psi jsou na podzim zpravidla hladovější, ale je třeba zvážit, zda pes opravdu potřebuje více energie. Je třeba rozlišovat mezi psy chovanými uvnitř a psy, kteří venku v boudě opravdu permanentně čelí nižším teplotám a nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Není pochyb o tom, že pes chovaný venku potřebuje v chladnějších dnech více energie ze stravy, aby se dokázal zahřát. Pes chovaný doma však nezřídka spolu se svým pánem v chladnějších dnech více leniví, snižuje se jeho aktivita, procházky bývají kratší. Více energie ve stravě se pak může opravdu odrážet ve vytváření tukových zásob – tloustnutí, což pochopitelně není žádoucí.

Pokud má pes na podzim nebo v zimě větší hlad a vyšší příjem nevyrovná vyšší energetický výdej, je řešením rozdělení denní dávky do více menších dávek. Zvyšování dávky krmiva nebo energetičtější krmivo v podzimním a zimním období musí skutečně korespondovat s vyšší energetickou potřebou psa.

Foto: Border kolie

Jak zvládnout přechod z tepla do zimy?


Psi chovaní uvnitř musejí čelit nárazovým rozdílům teplot v domácím a venkovním prostředí. To je velký nápor na imunitní systém, i proto se hodí ho podpořit. Vedle zmiňovaných probiotik nebo nenasycených mastných kyselin z lososového oleje slouží jako podpora imunity také glukany. Jde o přírodní imunostimulátory, které se hojně nacházejí v medicinálních houbách nebo pivovarských kvasnicích. Jsou tu také bylinky na imunitu, vhodné jak pro člověka, tak pro psa. Je to například echinacea – třapatka nachová nebo ostropestřec mariánský.

Pro správné fungování imunitního systému jsou nezbytné také stopové prvky, jako je zinek, měď nebo selen, nejlépe v organické (chelátové) formě.

Teplo se tvoří pohybem. Mějte tak na paměti, že pes, který se z vnitřního prostředí rázem ocitne na venkovní procházce, by měl být v pohybu, jinak hrozí nachlazení.

TIP: ČÍM KRMIT PSA?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, každému psovi totiž vyhovuje něco jiného. Vybrat kvalitní krmivo pro psa není právě jednoduché, ať je podzim, zima, jaro nebo léto. Jisté je, že se vyplatí spoléhat na spolehlivé výrobce a osvědčené značky. Jednou z nich je i česká značka Nativia.

Ve složení granulí Nativia najdeme i takové složky jako jsou probiotika prospěšná pro střevní mikrobiom, lososový olej, pivovarské kvasnice nebo ostropestřec… Nechybí ani stopové prvky – zinek, měď, selen aj., v chelátové podobě, která zaručuje jejich lepší vstřebatelnost a využitelnost z potravy.

REKLAMA

Hypoalergenní granule Nativia

Internetové zdroje: 

/1/  Serval. Wikipedie [online]. 2019 [cit. 2019-01-01]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Serval

ZDROJE a další informace: 

Zdroje: Wikipedia/1/, Česká televize: Serval – skokan savany/2/, iFauna: Ocelot nebo serval/3/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *