Ostropestřec mariánský, bodlák s fialovými květy a bílými skvrnami na listech, je známý jako bylinka na játra. Skutečně vyniká schopností regenerovat játra a povzbuzovat metabolismus a detoxikační procesy, které v játrech probíhají.
Játra jsou zatěžována natolik, že se čas od času nějaká ozdravná bylinná kúra v podobě ostropestřce s účinnou látkou silymarin hodí. A to nejenom lidem, ale i zvířatům jako je pes nebo kočka.
Vzhled – Pěstování – Účinky – Ostropestřec pro zvířata
Jak vypadá ostropestřec?
Ostropestřec mariánský, lat. silybum marianum, z čeledi hvězdnicovitých (Astreraceae), obsahující účinnou látku silymarin, je majestátný, až dva metry vysoký bodlák. Říká se mu také bodlák stříbrný. Na nepravidelných listech má totiž bílé skvrny. Podle legendy na listech ostropestřce ulpěly kapky mléka Panny Marie, když pod rostlinou kojila svého syna. Odtud také pochází latinský druhový název rostliny marianum nebo lidové názvy jako mariánský bodlák, bejlí Panny Marie nebo Kristova koruna.
Listy mají velmi ostré špičky. Bodlák je prostě bodlák. Ostropestřec charakterizuje i zajímavý bodlákový květ purpurové barvy. I kvůli zajímavému květu se u nás ostropestřec mariánský pěstuje také jako okrasná rostlina.
Video: Ostropestřec mariánský, silybum marianum (Youtube)
Pěstování ostropestřce
Původním domovem byliny je Středozemí, oblast Malé a Přední Asie nebo Kanárské ostrovy. Přestože má původ v jižnějších oblastech, pěstuje se i v našich podmínkách. Pěstování ostropestřce není při zajištění kvalitní půdy a hnojení nijak zvlášť náročné, o to náročnější je ruční sběr léčivých semen.
Účinné látky (zejména silymarin/sylimarin) nabízejí především právě semena, ale v menší míře je najdeme i v listech a kořenech. Ostropestřec mariánský se pěstuje pro svá semena ve velkém na polích, ale i jako okrasná rostlina nebo na okraji pozemku jako rostlina ochranná.
Video: Ostropestřec mariánský, Milk Thistle (Youtube)
Účinky přisuzované bylince
Vyzrálá semena ostropestřce obsahují účinné látky označované jako silymarin, někdy také sylimarin. Jde o silice a flavonoidy, které posilují a regenerují játra. Podporují detoxikaci organismu. Ostropestřec navíc nabízí významné antioxidační účinky. Právě antioxidační účinky vyzdvihuje studie Frassové a Rudé-Kučerové z Masarykovy univerzity, která se zabývá i uplatněním rostliny silybum marianum v klinické onkologii. Účinky ostropestřce potvrzují i další studie, díky kterým se bylina uplatňuje v rámci medicíny založené na důkazech.
Mechanismus účinku silymarinu spočívá zejména v jeho silném antioxidačním působení.
Jako léčivá bylina se ostropestřec užíval již v dobách antického Řecka. Jeho léčebné využití bylo poprvé zdokumentováno ve spisech Dioscorida, kdy byl popisován jako lék na hadí uštknutí. Do povědomí se bylinka dostala i díky římské armádě, která semena, listy, stonky i kořeny ostropestřce vozila všude sebou.
Dědek kořenář ve svém článku zmiňuje jeho použití při žloutenkách, jaterních zánětech nebo nejrůznějších intoxikacích, obecně při snížené funkci jater. Doporučuje jeho užití v období rekonvalescence, při nervových potížích, také kožních poruchách nebo oslabené imunitě. Na wikipedii se píše i o jeho využití v homeopatii – nejenom na játra, ale také pro zdravou funkci žlučníku, proti žlučovým kamenům nebo také depresím.
Ostropestřec pro zvířata
Prospěšné účinky bylinky ocení lidé přímo i nepřímo. I jako chovatelé vyzdvihují lidé ostropestřec jako léčivou bylinku pro psy a kočky.
Pro zvířata (psy, kočky aj.) je bylinka užitečná při:
- poruchách trávení
- špatných jaterních testech
- nejrůznějších onemocněních jater
- intoxikacích různého původu
- dlouhodobém užívání léků
- po očkování, aby snížil možné negativní účinky
Dle serveru Vášbylinář.cz ostropestřec obecně chrání, podporuje a regeneruje játra. Detoxikuje organismus, posiluje imunitní systém a prospívá i kvalitě srsti psa. Jeho užívání je proto na místě při kožních potížích, ale i oslabené imunitě nebo alergii, která často souvisí i s játry.
Forma a dávkování
Ostropestřec je k dostání je i jako doplněk stravy, tinktura, příp. ostropestřcový olej. Přirozená podoba bylin bývá nejúčinnější, ale v případě ostropestřce jde o semeno s velmi tvrdou slupkou. Kvůli tvrdé slupce je vhodné semeno před použitím nadrtit. Semeno obsahuje ostropestřecový olej, který je však náchylný ke žluknutí.
Nejlepší variantou se tedy jeví konzumovat nebo podávat zvířeti čerstvě nadrcené semeno. Pokud jde o výživu psa, má to však své ALE. Na to upozorňuje i výživářský specialista společnosti Nativia…
Ostropestřec mariánský se skloňuje v mnoha pádech, avšak už se moc nemluví o tom, jak jeho forma ovlivňuje využití účinných látek v organismu psa nebo kočky. Dokonce ani mnozí výrobci krmiv to neřeší… Jde o to, že účinné látky jsou v semeni vázány tak pevně a pasáž tráveniny ve střevech psa a kočky (masožravců) je tak rychlá, že během té doby, kdy je semeno ostropestřce (byť i nadrcené) v těch místech trávicího systému, kde by se účinné látky mohly vstřebávat, nejsou ještě dostatečně uvolněné. V podstatě odchází z těla nevyužité. Podávání semene i drceného semene ostropestřce u psů a koček nemůže dle mého názoru fungovat. Jediná smysluplná cesta v případě psů a koček je použití extraktu z ostropestřce.
Než jsme začali ostropestřec přidávat do krmiva Nativia, intenzivně jsme se zabývali tím, jak do krmiva dostat účinné látky ve vstřebatelné podobě. Chtěli jsme, aby to, co děláme, bylo především funkční. Takže jsme na toto téma nechali vypracovat studii s doporučením správné formy a vhodného dávkování, kterou pro nás vytvořil Prof. Opletal z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.
Kdy se ostropestřec nedoporučuje?
Dávkování se odvíjí od velikosti psa nebo kočky, o přesném dávkování v případě, že má ostropestřec skutečně podpořit léčbu, je vhodné se poradit s veterinářem. Obezřetnost je na místě zvláště v případech, kdy pes (či kočka) trpí vysokým krevním tlakem nebo má problémy se srdcem.
Bylinky pro psy a bylinky pro kočky
Ostropestřec mariánský je jistě jednou z těch užitečných léčivek, která se řadí i mezi bylinky pro psy a kočky. Je jednou z bylinných složek BARF stravy (stejně tak např. juka, petržel, oregano, rozmarýn, máta, majoránka, bazalka, kopřiva, přeslička, pampeliška, maceška aj.). Nezřídka se přidává i do krmiva pro psy a kočky.
REKLAMA
KRMIVO S OBSAHEM OSTROPESTŘCE
Extrakt z ostropestřce mariánského pro podporu regenerace jaterních buněk je složkou českého krmiva pro psy a kočky značky Nativia. Ostropestřec nechybí v řadě Nativia Real Meat – krmiva s čerstvým masem, kterou charakterizuje vysoký obsah čerstvého masa (až 42 % v čerstvém stavu). Maso doplňuje kvalitní rýže s vysokou stravitelností. Stravitelnost je typická i pro obsažené stopové prvky v chelátové formě.
Krmivo Nativia myslí i na optimální vývoj a regeneraci kloubních chrupavek prostřednictvím přítomných SYSADOA látek. Pro imunitu a chutnost krmiva v něm najdete i kvasinkový a sladový extrakt. Imunitní systém organismu, stejně jako správnou činnost trávicího traktu podpoří i obsažený čekankový inulín jako prebiotikum nebo bakterie Enteroccocus faecium, které fungují jako probiotikum – podporují střevní mikrobiom.
Literatura:
- Achnerová, H.: Přírodní lékárna pro psy. Praha: Plot, 2017. ISBN: 978-80-7428-310-9
- Bodlák, J.: Příroda léčí – Bylinář s recepty. Praha: Granit, 2017. ISBN: 978-80-7296-105-4
- Mandžuková, J.: Bylinky – Léčivá moc přírody. Praha: Esence, 2020. ISBN: 978-80-7617-918-9
Internet:
/1/ Studie Frassová, Z., Rudá-Kučerová, J., Farmakologický ústav, LF MU Brno: Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) jako podpůrný fytoterapeutický prostředek v onkologii. Klin Onkol 2017. Dostupné online tady.
/2/ Ostropestřec mariánský – vzácná bylina pomáhá nejen lidem. VášBylinkář.cz [online]. Banská Bystrica: Dobrý život BV, 2020 [cit. 2019-12-27]. Dostupné z: https://www.vasbylinkar.cz/ostropestrec-mariansky-vzacna-bylina-pomaha-nejen-lidem/
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Ostropestřec – bylinka užitečná lidem i zvířatům
Ostropestřec mariánský je známý jako bylinka na játra. Skutečně vyniká schopností regenerovat játra a povzbuzovat metabolismus a detoxikační procesy, které v játrech probíhají. Je užitečný nejen lidem, ale i zvířatům jako je pes nebo kočka.
Autor: Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.
Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog. Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.
Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Uvedené informace nejsou a neměly by být považovány za výživová a zdravotní tvrzení podle nařízení dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 o výživových a zdravotních tvrzeních. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat.
PES | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA | BYLINKY
Maso by v granulích pro psa rozhodně nemělo chybět. Pes je totiž masožravec a maso je pro něho základním prvkem výživy. Je to ten nejdůležitější zdroj bílkovin, ale obsahuje také tuky. Jenže není maso jako maso. Nakonec pes nepotřebuje ani tak maso jako živočišné bílkoviny. Deklarace o tom, že dané krmivo pro psa obsahuje maso,…