Mikrobiom psa je fenomén, stejně jako mikrobiom lidský

21. století přineslo jeden významný objev -- nový orgán lidského těla, který se označuje jako mikrobiom. Na rozdíl od jiných orgánů přitom není tvořený lidskou tkání, ale miliony a miliony živých mikrobů, bakterií, virů, kvasinek a hub.

Významným zjištěním posledních let je i klíčová úloha mikrobiomu v otázce zdraví. Podobně jako je tomu u člověka, je tomu i u psa.

Funkce mikrobiomu · Imunitní systém · Mozek a psychika · Složení mikrobiomu

 

Funkce mikrobiomu aneb ve střevech se toho odehrává hodně


Pokud se hovoří o mikrobiomu, zpravidla se tímto označením myslí mikrobiom ve střevech. Obecně jde o všechny mikroorganismy, které se vyskytují na povrchu i uvnitř těla. Dle vědců z Parazitologického ústavu AV ČR připadá na každou buňku lidského těla až 10 buněk jiných organismů. Většina z nich se nachází v tlustém střevě. To představuje složitý ekosystém s existencí bilionů bakterií, virů, archeí a eukaryot (prvoci, helminti a mikroskopické houby).

Trávící soustava je jednou z těch hlavních soustav každého organismu. Právě zde dochází ke vstřebávání energie a živin nezbytných pro život, současně se pracuje na odstraňování odpadních látek ven z těla. To vše se děje ve střevech, která osídlují miliardy mikroorganismů, aby se spolupodíleli na trávících pochodech. Přátelské střevní bakterie se starají o trávení potravy, v tlustém střevě zajišťují rozklad nestrávených zbytků potravě, také rozklad žlučových barviv nebo odumřelých buněk střevní tkáně. Podílí se také na vstřebávání některých vitamínů, zejména vitamínů skupiny B a vitamínu K.

Reakce imunitního systému

Ve střevech se nachází i velká část imunitního systému, který je úzce vázaný na střevní mikrobiom. Mikrobiom ve střevech komunikuje s buňkami imunitního systému, což potvrzují i vědecké výzkumy. Mj. je zodpovědný za reakci organismu na infekci. Přátelské bakterie brání množení škodlivých bakterií a dalších patogenních mikroorganismů. Pokud je narušena křehká rovnováha střevního mikrobiomu, odráží se to v trávicích potížích, jako jsou průjmy, zácpa nebo plynatost, ale i ve vážných onemocněních trávicího traktu, ale také v zásadním oslabení imunity.

Narušení střevního mikrobiomu má dle vědců z Fyziologického a Mikrobiologického ústavu AV ČR souvislost s imunitními, ale i neuropsychiatrickými onemocněními. Jedním z případů, kdy dochází k narušení rovnováhy mezi hostitelským organismem a mikrobiomem je stres.

Mikrobiom v rovnováze - Mgr. Lenka Vaňková, Evolution 09/19

Video: Přednáška Mikrobiom v rovnováze -- Mgr. Lenka Vaňková, Evolution

Mozek a psychika

Změny ve složení mikrorganismů v těle se údajně pojí i s nárůstem výskytu alergií. Vliv mikroorganismů se nevyhýbá ani mozku a psychice. Dle vědců z Mikrobiologického ústavu AV ČR je to proto, že střevní bakterie produkují neurotransmittery včetně velkého množství hormonu serotonin. Mají tak vliv na různé procesy v mozku, myšlení, paměť, koncentraci, ale i prožívané emoce a psychický stav.

MUDr. Radkin Honzák: Střevní mikrobiom aneb duše v břiše

Video: Přednáška MUDr. Radkin Honzák -- Střevní mikrobiom aneb duše v břiše

Složení mikrobiomu


Složení střevního mikrobiomu sice souvisí s evoluční historií svého hostitele, avšak mnohem více je ovlivněno stravovacími návyky. To potvrzují i vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. Složení mikrobiomu konkrétního organismu, ať již lidského nebo psího, se odvíjí od stravy a jejího složení, pitného režimu nebo užívání léčiv, zejména antibiotik. Konkrétní podoba mikrobiomu odráží také životní styl, pohybovou aktivitu nebo psychickou zátěž. Zrcadlí prostředí, ve kterém žijeme.

Psí mikrobiom je přitom tomu lidskému ještě bližší, než si vědci mysleli. To je zjištění studie vědeckého týmu pod vedením Pedra Coelha z Evropské molekulární biologické laboratoře (EMBL) v německém Heidelbergu.

 

Strach není na místě


Mikrobioložka Petra Vídeňská z Masarykovy univerzity v Brně uvedla v Magazínu Leonardo pro Český rozhlas, že mikroorganismů není třeba se bát. Až 99,99 % z nich nám může pomáhat.

Právě díky mikroorganismům vyrábíme chleba, víno, pivo, ale jde také o enzymy používané při praní nebo čištění. Jde také o léčiva apod.

I přímo v organismu převládají přátelské mikroorganismy nad těmi patogenními. Přátelských mikrobů je tolik, že tam pak není prostor pro ty nepřátelské. Na místě tak není ani snaha o dokonalou čistotu, sterilizaci a dezinfekci prostředí kolem sebe. Přehnaný úklid a agresivní chemie nadělá víc škody než užitku. Nakonec i domácí mazlíčci s jejich vlastními mikroby jsou nám prospěšní v utváření společného mikrobiálního prostředí. Takový psi například dle webu Radaveterináře.cz roznášejí jenom přes tlamu více než 350 různých druhů bakterií, populace mikrobiomů navíc roznášejí i přes srst a tlapky. Do určité míry to může být prospěšné i pro lidský mikrobiom a imunitní systém.

Člověk může být psímu mikrobiomu prospěšný třeba tak, že zajistí psovi přísun probiotik. Probiotika napomáhají regulaci střevní mikroflóry, stejně tak i tzv. prebiotika, která fungují jako potrava probiotik. V praxi jde například o inulín s čekanky. Dle výživářského specialisty Ing. Jana Jiráska byl jeho pozitivní vliv prokázán v mnoha studiích, i proto je součástí krmiva pro psy Nativia. V krmivu se využívá i probiotikum Enterococcus faecium.

REKLAMA

Hypoalergenní granule Nativia

Internetové zdroje: 

/1/ Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa?MůjMazlík.cz [online]. Praha: BAV, spol. s r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.mujmazlik.cz/jak-vybrat-krmivo

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *