Nejlepší pohádky roku 2020

Koronavirus zásadně poznamenal kulturu a umění. Krize v důsledku bezpečnostních opatření dopadla i na kinematografii a filmy. Na jedné straně tak pohádky s premiérou 2020 nutně v kinech zaznamenaly pokles návštěvníků. Kvůli omezení dostupnosti kin jednoduše nemohly sklízet úspěchy jako v běžných časech. Na druhé straně jsou právě pohádky tím, co nám pomáhá zvládnout náročné období pandemie. Pohádky i nové pohádky 2020 jsou tak nyní žádanější než kdy jindy.

Nové pohádky 2020

V roce 2020 měly premiéru dvě nové české pohádky – Zakleté pírko režiséra Zdeňka Trošky a fantasy pohádka Princezna zakletá v čase režiséra Petra Kubíka, s Markem Lamborou, hvězdou seriálu Slunečná. Dvě pohádky roku 2020 jsou také nejlepší české pohádky 2020, jiné jednoduše nejsou…

Zakleté pírko Zdeňka Trošky vypráví příběh hodné Aninky a jejích zlých sester. V pohádce nechybí ani princ, který je zakletý do ptačí podoby. Aby ho zachránila, vydá se Aninka na dobrodružnou cestu plnou nástrah. Vedle sebe však má i pomoc v podobě vodníka a vodnických kouzel. V pohádce se objevují i další pohádkové bytosti, třeba loupežníci nebo ježibaba, navíc se představují i krásy české přírody a skvostné zámecké parky. Natáčelo se například lomech v okolí Lipnice nad Sázavou, v zámeckém parku v Sobotíně na Šumpersku, na hradě Točník na Berounsku nebo na hradě Bouzov. Na ČSFD.cz má Zakleté pírko hodnocení 46 %.

Princezna zakletá v čase má jako ústřední téma kletbu. Tradiční pohádkové téma kletby je postaveno na časové smyčce a trošku tak může připomínat i zápletku filmu Tima Burtona Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Vizuálně zase evokuje Harryho Pottera nebo Pána Prstenů, což je na českou pohádku příjemné zpestření. I v této pohádce se můžeme kochat krásami české krajiny, zejména okolím hradu Bouzov nebo Křivoklát. Navíc se tu setkáme i se zvířaty, jako jsou koně, havran nebo sova. Na ČSFD.cz získala pohádka 86 %.

Princezna zakletá v čase - HD trailer - V kinech od 17. 9. 2020

Video: Pohádka Princezna zakletá v čase, trailer (Youtube)

Nové pohádky v televizi

Ať se děje cokoliv, jisté je, že 24. prosince přijdou Vánoce. Ať se Vánoce 2020 jakkoli promění, jisté je, že k nim vždy budou patřit pohádky, ty tradiční, nejoblíbenější, i pohádky nové, které si lidé teprve musí oblíbit. Česká televize na Vánoce 2020 slibuje hned čtyři nové pohádky. Na štědrý den uvede pohádku O Vánoční hvězdě. První svátek vánoční bude patři pohádce Hodinářův učeň, pohádku, která se umístila na vrcholu žebříčku serveru Kinobox Nejlepší pohádky 2019, odnesla si také cenu v anketě Český lev za nejlepší hudbu. Vánoční program zpestří i česko-slovenská koprodukční pohádka O léčivé vodě a pohádka pro neslyšící Loupežnická balada.

Stejně jako loni i Štědrý večer 2020 naplní pohádka režiséra Karla Janáka. Loni to byla Princezna a půl království, letos pohádka O vánoční hvězdě, která slibuje ještě více kouzel a lásky. V hlavních rolích doslova zazáří herecké hvězdy jako Tereza Ramba, která se již letos objevila v něžné pohádce Pastýřka a kominíček, Anna Geislerová nebo Vojta Kotek. Karel Janák totiž tentokrát ponechal stranou tradiční pohádkové motivy, čarodějnice nebo čerty tak vystřídaly hvězdy. Místo pekla se tentokrát příběh obrací vzhůru, do světa hvězd.

O vánoční hvězdě (2020) Vánoce na ČT

Video: O vánoční hvězdě (Youtube)

Netypický příběh provází i pohádku Hodinářův učeň režisérky Jitky Rudolfové. To potvrzuje i Viktor Preiss, představitel hamižného hodináře.

Žánr pohádky je nesmrtelný, ale nikoliv bezedný, a proto se jisté motivy a schémata chtě nechtě opakují a vzájemně se sobě podobají. Vymyslet, napsat a realizovat originální příběh je kumšt. Pohádka režisérky Jitky Rudolfové je v mnoha ohledech atypická a originální, a to je, pevně doufám, dobré znamení.

Vedle pohádky O léčivé vodě, kde vládne paní vod v podání Lindy Rybové odvysílá Česká televize na Vánoce také pohádku ve znakovém jazyce, kde se v hereckých rolích představí neslyšící herci. Pohádku Loupežnická balada budou doplňovat i skryté titulky a dabing. Vedle pohádek láká Česká televize i na charitativní adventní koncerty, letos pod patronací Jakuba Bažanta, Jitky Čvančarové, Václava Hudečka a Leony Machálkové.

České pohádky na Netflixu

Pohádky nepřestávají bavit. Nejenom Vánoce, i zcela nová situace, karanténa a lockdown nás přivádí k pohádkovým příběhům. Hledáme je nejenom v televizi, ale také na internetu, v online prostředí a na streamu. Streamovací služba Netflix na to logicky reaguje.

Netflix svým předplatitelům přináší to, co chtějí. A tak se na Netflixu vedle seriálů a filmů všech žánrů objevují i pohádky, dokonce české pohádky. Na Netflixu si tak můžete pustit ty nejoblíbenější české pohádky jako Anděl páně, Tři oříšky pro Popelku nebo Sedmero krkavců, dostupné jsou také pohádky Čertí brko, Tři bratři nebo Peklo s princeznou s Jiřím Mádlem a Terezou Ramba v hlavní roli, nebo pohádka Když draka bolí hlava, kde se ve své poslední filmové roli objeví i Karel Gott.

Když draka bolí hlava - Vánoční píseň (Vašo Patejdl)

Video: Když draka bolí hlava, vánoční píseň (Youtube)

Rozhlasové pohádky

Pohádky mají mnoho podob, nejenom ty filmové. Nemusejí být jenom k vidění, ale také k poslechu. Najdete je například ve vysílání Rádia Junior Českého rozhlasu. Každý všední den po poledni běží ve vysílání Velká pohádka s reprízou ve 20 hodin, o víkendu pak hned třikrát denně. Nějakou dobu po odvysílání si pohádku můžete poslechnout i online, aktuálně například pohádku Falešný princ. Příhodu z dalekých krajů s Borisem Rösnerem a Jiřím Langmajerem, nebo pohádku Jezerní paní, vyprávění o lidské zlobě a závisti.

Aby toho nebylo málo

Aby těch pohádek nebylo málo, jsou tu i pohádky ke čtení…

reklama

České pohádky, Karel Jaromír Erben, Božena Němcová České pohádky, Karel Jaromír Erben České pohádky, Božena Němcová
České pohádky, Jan Drda Nejstarší české pohádky Klasické české pohádky
Český Honza, pohádky Špalíček veršů a pohádek Vánoce u Rumcajsů

Literatura

  • Šrut, P.: Velká kniha českých pohádek. Praha: PIKOLA, 2017. ISBN: 978-80-7549-394-1

Internetové zdroje

/1/ Blinková, K.: Na Štědrý večer bude padat sníh. ČT o Vánocích nadělí čtyři nové pohádky. Českátelevize.cz [online]. Praha: Česká televize, 3. listopad 2020 [cit. 2020-11-13]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/press/tiskove-zpravy/?id=9313

/2/ Česká televize o Vánocích uvede čtyři nové pohádky. ČeskéNoviny.cz [online]. Praha: ČTK, 3. listopad 2020 [cit. 2020-11-13]. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ceska-televize-o-vanocich-uvede-ctyri-nove-pohadky/1953722

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Nejlepší pohádky roku 2020

V roce 2020 měly premiéru dvě nové české pohádky – Zakleté pírko režiséra Zdeňka Trošky a fantasy pohádka Princezna zakletá v čase režiséra Petra Kubíka, s Markem Lamborou. Dvě pohádky roku 2020 jsou také nejlepší české pohádky 2020, jiné jednoduše nejsou…

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (9 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *