Čertí brko – pohádka okořeněná humorem Kanceláře Blaník

Peklo je od toho, aby lidem řádně počítalo a spočítalo jejich hříchy. Čerti dají lidem vždy jenom to, co si zaslouží. Pro dobré lidi čerti a jejich peklo rozhodně neznamenají zlo… tak to známe z většiny pohádek. Pohádka Čertí brko nás o tom přesvědčí. Přitom pobaví a možná i překvapí tím, co všechno se do takové pohádky vejde.

Peklo jako úřad – Pohádka s důvtipem – Pohádková místa – Fotogalerie – Recenze

Peklo jako úřad

Pohádka nás zavádí do městečka Pytlov na úpatí kopce Pervidle a přibližuje nám fungování pekla. Autoři, kteří se mj. podíleli i na projektu Kancelář Blaník, peklo pojali jako úřad a neodpustili si ani politický podtext pohádky. Právě pro ten pohádku někteří zavrhují, další chválí, protože ji ocení i dospělí diváci. Otázkou zůstává, nakolik zapadne do zatím nezkaženého světa dětí. Nechybí v ní však humorné zápletky, které by mohly přijít vhod všem věkovým skupinám. A ústředním motivem stále zůstává láska tak, jak se na každou pohádku sluší a patří.

Tentokrát jde o lásku Judit Bárdos jako krásné Markétky a trošku nešikovného zástupce čertovského úřadu Bonifáce, který však nejraději vymýšlí nové vynálezy, v podání Jana Ciny. Tento čert je shodou okolností synem samotného Lucifera, kterého skvěle ztvárnil Ondřej Vetchý. Od dob slavné pohádky ze stejného prostředí S čerty nejsou žerty tak značně povýšil.

Čertí brko (2018) oficiální hlavní trailer HD

Video: Čertí brko, trailer (Youtube)

Čertovsky působí i dvojice Látal (Marek Daniel) – Látalová (Jana Plodková). Rázná ženština, která se jen tak něčeho nezalekne, je příjemným zpestřením lidské chásky. Ta je totiž jinak až příliš snadno zmanipulovatelná. Stačí ji obléct a nakrmit.

Přestože se to v pohádce čerty jenom hemží, největší zlo zde napáchají lidé, především Tomáš Jeřábek jako starosta Pytlíkova a Jan Budař jako vykutálený krejčí Klouzek, kteří touží najít poklad a získat Markétku za ženu. Nakonec si vystačí s čertím brkem a kápezetkou, tedy krabičkou pekelné záchrany, které získal od důvěřivého Bonifáce. Tvrdí, že bez pekla bude na zemi ráj, ale v praxi to vypadá jinak.

Pohádka, které nechybí důvtip

Když v pohádce dojde k násilnému zavření místní krčmy, vypadá to jako pohroma. Tak to však nevidí čerti, kteří se sem přesunou z pekla. Peklo tak zůstane na pospas zlým lidem a bude co dělat, aby bylo jeho fungování zase obnoveno. I takovou zápletku přináší humorná pohádka, kdy během natáčení čerti, tedy herci představující čerty, vypili údajně 50 litrů nealko piva.

Čerti se dokonce dostanou až na šibenici. Předtím však sami nedokážou odpovědět na otázku, kam se po smrti dostanou. Půjdou do pekla, kde jsou doma? A když konali dobro, nepůjdou spíš do nebe? Vždyť dobro je pro čerta hřích, tedy že by přece jenom to peklo? Odpověď pohádka nenabízí, čerty se totiž nakonec podaří zachránit. Pohádka nemůže skončit jinak než dobře.

Čertí brko – o filmu

  • Premiéra: 9. listopadu 2018
  • Režisér: Marek Najbrt
  • Scénář: Robert Geisler, Tomáš Hodan
  • Kamera: Martin Žiaran
  • Hudba: Marek Doubrava, Viktor Ekrt
  • Hrají:  Jan Cina, Judit Bárdos, Ondřej Vetchý,  Jan Budař, Marek Daniel, Jana Plodková, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Marián Geišberg, Jakub Žáček, Michal Dalecký, Lukáš Latinák, Petr Vančura, Josef Polášek, Daniel Fischer, Robert Mikluš, Jiří Maryško aj.

Česko-slovenská koprodukční pohádka Čertí brko s pracovními názvy Andělské pero nebo Horkou jehlou režiséra Marka Najbrta a scénáristů Roberta Geislera a Tomáše Hodana se do kin dostala 9. listopadu 2018. Svoji televizní premiéru pak zaznamenala na Boží hod vánoční 2019. Netradiční čertovská pohádka se stala na Boží hod vánoční nejsledovanějším pořadem. ČT s ní porazila všechna ostatní média. Sledovalo ji 2,3 milionu diváků.

POHÁDKA ONLINE

Ke shlédnutí online je pohádka ve vánočním či jiném vhodném čase na iVysílání České televize. Byla online na Vánoce 2019, až do 5. ledna 2020. V programu České televize na Vánoce 2020 se objevila 29. prosince, od 30. prosince je dostupná online v iVysílání. V nabídce má pohádku i internetová televize Netflix.

Čertí brko (2018) Čerti čertí HD klip

Video: Čertí song (Youtube)

Pohádková místa

Hrad, který v pohádce náleží k městečku Pytlov, ve skutečnosti leží v Ledči nad Sázavou. Zdejší pohádkový hrad nepřivítal filmaře poprvé, natáčelo se zde hned několik pohádek. Ledeč nad Sázavou se objevil například v pohádce Micimutr, Šťastný smolař nebo Anděl Páně 2.

Hrad(Castle) Ledeč nad Sázavou 1080p CZ

Video: Hrad Ledeč nad Sázavou (Youtube)

Natáčelo se také v Kutné hoře, v Chrustenicích, Doksanech i na některých místech na Slovensku. Jako peklo posloužilo hned několik lomů. Mj. hlubinný kaolinový důl u Nevřeně, který se proměnil v Luciferůf sál. Právě díky filmařům může být zpřístupněn veřejnosti. Doposud se do této industriální památky, která je 26 metrů pod zemí, lezlo betonovou rourou, filmaři se postarali o nový portál.

Pohádku zdobí krásná krajina, mj. krajina Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny, která spadá do CHKO Blaník. Zpestřením jsou i výjevy ze života na vesnici. Nechybí nejrůznější domácí zvířata, vedle černého kohouta s kouzelnými brky také slepičky, štěňátka, koza nebo osel.

Recenze pohádky

Na Česko-Slovenské filmové databázi se pohádka Čertí brko s hodnocením 59 % zařazuje do lepšího průměru. Její hodnocení a komentáře se odvíjejí nejspíš i od politického názoru recenzentů. Varování před těmi, kteří lidem slibují ráj na Zemi, prostě někteří v pohádkách nechtějí. Další oceňují poučení, které pohádka v tónech lehké parodie, přináší malým i velkým. Všechny recenze se točí právě kolem nepohádkových motivů snímku. A to pohádka ponechala čertům alespoň malé rohy, ač autoři původně uvažovali o tom, že je mít vůbec nemusejí.

I přes občasné úlety se většina recenzí shodne na výborných hereckých výkonech. Skvělou volbou byl především Ondřej Vetchý v roli Lucifera. Jeho přirozená autorita i vzhled bylo přesně tím, co k obsazení role šéfa pekla vedlo režiséra i tím, co oceňují i recenze.

Shrnutí nabízí jedna z recenzí na ČSFD.cz, který v Čertím brku vidí další z vánočních pohádek z posledních let, která alespoň trošku dokáže vzdorovat celkovému úpadku tohoto žánru svojí kvalitou. Každopádně mouchy se zde najdu a opět veliké, ale jinak se jedná o příjemnou pohádku s opravdu hvězdným obsazením i v menších rolích

„Čertí Brko“ hodnotím v rámci České a Slovenské produkce mezi pohádkami asi jako jednu z nejlepších. Nechybí ji dobrý nápad ani dobré herecké obsazení. Ondřej Vetchý je pro mě asi nejlepší Lucifer, který se kdy na plátně objevil.

Je to poslední role Mariána Geišberga. A hlavní dvojice Jan Cina a Judit Bárdos funguje dobře. Hudební části by tam být vůbec nemusely, působí násilně a jsou zbytečné. Budař jako zloduch je celkem okey a film v rámci možností vypadá prostě dost dobře.

Možná by to nemuselo místy působit jako pohádka s cílem ovlivnit politické názory, ale mám pocit, že v současnosti jsou to dobré názory, které je asi potřeba vidět a poznat.

Režisér se scenáristy Robertem Geislerem a Tomášem Hodanem nikoho nikam netlačí. Pouze pojmenovávají to co tu bylo, je a bude vždycky. Jde zase jen o zhmotnění zla a jeho následné potrestání, které se projevuje jako skrumáž všeobecně nepopulárních vlastností (lež, lenost, pýcha, lakota, lstivost nebo obžerství…). A zároveň pravdivě dodávají, že hlupáků, kteří se chytí na lep těm lstivým a vypočítavým, je všude stále dostatek. V žánru pohádky to je častý princip, a že si tvůrci pohádku trochu více satiricky přisolili, je ve výsledku jenom zábavnější pro dospělého diváka a tomu dětskému to rozhodně celkový dojem nezkazí. Pohádka má totiž velmi sympatické obsazení a krásnou výpravu.

Marek Najbrt nabízí ve své nové komediální pohádce kromě romance, napětí a vtipu i docela nový pohled na podsvětí a jeho obyvatele. Z čertů nedělá obludy, ale jen úředníky, kteří nosí masky, když chtějí lidi vyděsit a odnést do pekla. Jsou to vlastně velice pozitivní postavy, které jen dělají svou práci a snaží se, aby život fungoval, tak jak má.

Mohla to být docela zajímavá převrácená pohádka o čertovi, který ze striktně organizovaného prostředí přijde na svět a nechá se zkorumpovat jeho zlem. Nový film režiséra Marka Najbrta se totiž moc netají tím, že považuje čerty za vykonavatele spravedlnosti a na lidech nechává role záporáků.

Jakmile ale Bonifác opustí podsvětí, příběh se změní. A s ním částečně vyprchá i to, co bylo na snímku od samého začátku nejzábavnější. Po představení, jak místní pekelná realita funguje, dá vale nabízejícím se možnostem byrokratického humoru a radši zajede do typičtějších kolejí tuzemských pohádek.

Tématem pohádky o ukradeném brku, které má schopnost odhalovat a zapisovat lidské hříchy, je vlastně varování před zneužitím citlivých informací, což je problém velmi aktuální. Zároveň je znát, že tvůrci Čertího brka, tedy scenáristé Robert Geisler a Tomáš Hodan a režisér Marek Najbrt, ještě nechtějí ukončit debatu o komunistické minulosti a cítí potřebu připomínat její zvrácenost. Soupis hříchů slouží v pohádce uchvatitelům moci k umlčení oponentů a k jejich zavázání ke spolupráci, právě jako za časů StB. K tehdejší, ale zároveň samozřejmě také k dnešní době odkazuje zneužití dalších kouzel, díky nimž mohou vládci lidem slibovat snadný život, ten je však vždy nakonec draze zaplacený. To je nadčasová pravda, na kterou není dobré zapomínat.

(Za)biják Kamila Fily

Pohádku Čertí brko hodnotí i filmový kritik Kamil Fila. Jeho recenze na Aktuálně.cz zmiňuje komplikovanou zápletku, politické intriky a zajímavé ksichty. Filmový kritik nabízí svůj pohled na pohádku tvůrců fiktivního lobbisty Tondy Blaníka ve videu:

Video: Recenze – Kamil Fila

Kabát, M: RECENZE: Pohádka Čertí brko. Češi varují před populismem. Lidovky.cz [online]. Praha, MAFRA, a.s., 29. listopadu 2018 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/kultura/recenze-pohadka-certi-brko-cesi-varuji-pred-populismeb.A181128_095332_ln_kultura_jto

Roháčková, K. Tvůrci politické satiry chytili v nové české pohádce Čertí brko poezii. iRozhlas.cz [online]. Praha, Český rozhlas, 30. listopadu 2018 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/kultura/film/recenze-pohadka-certi-brko-marek-najbrt_1811301117_kro

Muller, J. Čertí brko: nejlepší pohádka posledních let, ze které diváci začnou básnit. informuji.cz [online]. Praha, informuji.cz, 30. listopadu 2018 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://www.informuji.cz/clanky/5758-certi-brko-nejlepsi-pohadka-poslednich-let-ze-ktere-divaci-chyti-poezii/

Spáčilová, M. RECENZE: Slibná pohádka. Jenže máčením v politice Čertí brko zplihne. iDnes.cz [online]. Praha, Praha, MAFRA, a.s., 7. prosince 2017 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/recenze-pohadka-certi-brko.A181123_134702_filmvideo_spm

Verem, A. Recenze: Čertí brko Červenýkoberec.cz [online]. Praha, Červenýkoberec.cz, 27. listopadu 2018 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://www.cervenykoberec.cz/110212/recenze-certi-brko/

Šimková, D. Čertí brko je jedna z nejlepších filmových pohádek posledních let. Totalfilm.cz [online]. Praha, Totalfilm.cz, 2018 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z:  https://www.totalfilm.cz/2018/11/recenze-certi-brko-jedna-nejlepsich-filmovych-pohadek-poslednich-let/

Čertí brko: Recenze. Moviezone.cz [online]. Praha, Moviezone.cz, 22. listopadu 2018 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://film.moviezone.cz/certi-brko/recenze

Frýdl, L. RECENZE: Pohádka Čertí brko vám vezme hodinu a půl života, kterou vám nikdo nevrátí. stars24.cz [online]. Praha, INCORP, a.s., 25. prosince 2019 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://stars24.cz/kultura/filmy/16128-recenze-pohadka-certi-brko-vam-vezme-hodinu-a-pul-zivota-kterou-vam-nikdo-nevrati

Přivřelová, I. Recenze Ivy Přivřelové: Pohádka Čertí brko hřeší nedotažeností svých nápadů. E15.cz [online]. Praha, CZECH NEWS CENTER a.s., 9. prosince 2018 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://www.e15.cz/magazin/kultura/recenze-ivy-privrelove-pohadka-certi-brko-hresi-nedotazenosti-svych-napadu-1354437

Dvořák, S. RECENZE: Dokud čerti mají kompro, nedaří se kampaň. Novinky.cz [online]. Praha, Borgis a.s., 20. listopadu 2018 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/kultura/clanek/recenze-dokud-certi-maji-kompro-nedari-se-kampan-40257180

Fuka, F. Recenze: Čertí brko – česká pohádka od tvůrců Protektora a Tondy Blaníka. Kinobox.cz [online]. Praha, Kinobox.cz, 21. listopadu 2018 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://www.kinobox.cz/clanek/15253-recenze-certi-brko

Varga, J. Recenze: Pohádka Čertí brko zaujme spíš politickou satirou než příběhem.  Filmserver.cz [online]. Praha, IMEG s.r.o., 27. listopadu 2018 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://filmserver.cz/clanek/14129/certi-brko/

Bilíková, M. Recenze: Čertí brko je spíše satirou pro dospělé než pohádkou pro děti. Munimedia.cz [online]. Praha, Munimedia.cz, 2. prosince 2018 [cit. 2019-12-13]. Dostupné z: http://www.munimedia.cz/prispevek/recenze-certi-brko-je-spise-satirou-pro-dospele-nez-pohadkou-pro-deti-14597/

Internetové zdroje

/1/ Čertí brko. ČSFD.cz [online]. ČSFD.cz, 2019 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://www.csfd.cz/film/530191-certi-brko/prehled/
/2/ Čertí brko – oficiální web filmu. [online]. FALCON, 2019 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://www.certibrkofilm.cz/
/3/ Čertí brko. Česká televize [online]. Praha, Česká televize, 2019 [cit. 2019-12-26]. Online již nedostupné

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Čertí brko – pohádka okořeněná humorem Kanceláře Blaník

Pohádka, ve které nechybí důvtip, humor ani láska, přibližuje fungování pekla. Peklo je zde představeno jako úřad, čerti tak trochu jako úředníci. Autoři si neodpustili ani politický podtext pohádky.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

4.5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *