Pravidelný meteorický roj Geminidy nás čeká až v půli prosince, padající hvězda, resp. bolid oslnil však oblohu již v první půli listopadu. Mimořádně jasný bolid, dále označen jako EN081120, byl zachycen nad Jizerskými horami. Přestože v době jeho přeletu vládla nad území Česka převážně inverze a pro většinu pozorovatelů tak zůstal skrytý, našla se místa, kde bylo jasně. A právě tam se podařilo bolid zdokumentovat.
Velkolepá nebeská podívaná
Jasný bolid, meteoroid o hmotnosti asi 20 kilogramů, vstoupil do zemské atmosféry v neděli 8. listopadu v 18 hodin 11 minut a 2 sekundy středoevropského času. Rozzářil se ve výšce 88 kilometrů, konkrétně nad Hejnicemi v Jizerských horách. Zaznamenaly ho přístroje stanic tzv. Evropské bolidové sítě s centrem v Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově, konkrétně Frýdlant, Šindelová (Krušné hory), Přimda, Churáňov (Šumava), Červená hora, Lysá hora a Veselí nad Moravou. Díky záznamům ze stanic bolidové sítě a jeho zachycení automatickými digitálními celooblohovými bolidovými kamerami bylo možné detailně popsat dráhu bolidu. Astronomové mají také základní informace o složení a struktuře původního tělesa (meteoroidu).
Bolid se pohyboval rychlostí 16 km/s. Maximální jasnosti dosáhl ve výšce asi 33 kilometrů, to jasem připomínal úplněk Měsíce. Světelná dráha bolidu byla dlouhá 70 kilometrů, uletěl ji za 5 sekund, aby pohasl ve výšce pouhých 20 kilometrů nad povrchem, v jižní části Jizerských hor. Atmosféra ho však zcela nepohltila, a tak se gramové až desetigramové úlomky mohly dostat až na zemský povrch.
Video: Meteority, National Geographic (Youtube)
Bolid
Jako bolid se označuje velmi jasný meteor. Romanticky se označuje jako padající hvězda, létavice nebo povětroň. Zpravidla jde o těleso z kosmu (meteorid), které vniká do atmosféry Země. Tam vzplane a v očích pozorovatelů na několik sekund zazáří.
Literatura
- Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
Internetové zdroje
/1/ Spurný, P.: TISKOVÁ ZPRÁVA: Jasný bolid v podvečer 8. listopadu 2020 nad Českou republikou podrobně zachycený přístroji české části Evropské bolidové sítě. Astro.cz [online]. Česká astronomická společnost, 9. listopad 2020 [cit. 2020-11-12]. Dostupné z: https://www.astro.cz/clanky/ukazy/jasny-bolid-v-podvecer-8-listopadu-2020-nad-ceskou-republikou-podrobne-zachyceny-pristroji-ceske-casti-evropske-bolidove-site.html
/2/ Horálek, P: V roce 2020 nás čekají pozoruhodné i nesmírně vzácné nebeské úkazy. Astro.cz [online]. Česká astronomická společnost, 18. prosinec 2019 [cit. 2020-11-12]. Dostupné z: https://www.astro.cz/clanky/ukazy/v-roce-2020-nas-cekaji-pozoruhodne-i-nesmirne-vzacne-nebeske-ukazy.html
…a vlastní poznatky a zkušenosti. říjen
Jako Měsíc v úplňku, tak zářil bolid, který proletěl nad Českem
Pravidelný meteorický roj Geminidy nás čeká až v půli prosince, padající hvězda, resp. bolid oslnil oblohu na Jizerskými horami již v první půli listopadu. Svým jasem připomínal úplněk Měsíce a zaznamenalo ho několik stanic bolidové sítě Akademie věd ČR.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…