Pastýřka a kominíček: Něžná pohádka a originální večerníček v novém podání

V roce 2020 Večerníček slaví 55 let vysílání na televizních obrazovkách. Česká televize při té příležitosti připravila unikátní dárek – pohádku Pastýřka a kominíček v originálním pojetí. Je to pohádkový dárek pro děti i rodiče, dárek k výročí Večerníčku, ale i dětské stanice ČT :D, která letos slaví sedmé narozeniny.

Večer 31. srpna, jako povzbuzení pro nový školní rok a pohlazení na cestu dětí do školy, tradiční Večerníček na jeden večer nahradila pohádka Hanse Christiana Andersena.

Pastýřka a kominíček na střeše Lucerny

V něžné pohádce se do sebe zamilují dvě porcelánové figurky, jako Pastýřka Tereza Ramba a jako kominíček provazochodec a artisté ze souboru Cirk La Putyka. Načetl ji Jiří Lábus. Jako člen doprovodné hudební skupiny podkreslil pohádku slavnou Ukolébavkou Johannese Brahmse klavírista Ivo Kahánek.

Večerníček - Pohádka Pastýřka a kominíček na střeše Lucerny

Video: Pastýřka a kominíček (Youtube)

Jedinečné představení zaznamenal na jeden záběr režisér Viktor Tauš. Pohádka vychází z projektu Film Naživo. Viktor Tauš v něm natáčí vybraná divadelní představení v netradičních prostorech, vždy na jednu kameru, ve stejný okamžik se přenášejí živě do kin po celém Česku.

Pohádka Pastýřka a kominíček se stává oslavou živé kultury a projevem touhy po možnosti jejího návratu domů.

Viktor Tauš, režisér

Originální pohádka se natáčela na střechách v okolí Paláce Lucerna v Praze, vedle artistů ze souborů Cirk La Putyka, Losers Cirque Company, Dekkadancers a Slack Show, hudebníků a herců se ho účastnily i děti z dětských domovů a dokonce dvě živé kozy. Na natáčení se sešly také desítky pozvaných hostů, například basketbalový reprezentant Tomáš Satoranský, režisér Šimon Caban nebo římskokatolický kněz Ladislav Heryán. Ti všichni byli nadšení.

Nápad spojil dohromady režiséra Viktora Tauše a kavárníka Ondřeje Kobzu, který provozuje střechu Lucerny.

Rozhodli jsme se vytvořit jedno monumentální spektakulární představení Pastýřky a kominíčka, které se odehrává na pozadí Pražského hradu. V divadlech se používají kulisy, které navozují, že se příběh odehrává třeba v Paříži. My žádné malovat nemusíme. Zasadíme Andersenovu pohádku, stejně jako obrázek Jiřího Trnky, přímo na pražské střechy. Slovy Shakespeara na jeviště, které se nazývá svět.

Ondřej Hobza, kavárník

Večerníček

Kreslený chlapeček v papírové čepici uvádí stejnojmenný pořad pro děti již 55 let. Mezi dětmi je nejsledovanějším dětským pořadem vlastní výroby v Česku. Česká televize jako večerníček pro děti před spaním uvádí klasické pohádky, ale připravuje i nové příběhy. Na podzim 2020 chystá večerníček Honza a beránek. Spojuje v něm výtvarný projev Josefa Lady a klasickou pohádkovou postavu českého Honzy.

Pohádky

Příběhy s básnickou fantazií o lidech i nadpřirozených bytostech nemusí být vázaný na reálný svět, a přece v něm má své místo. Nejenom děti, i dospělí mají rádi pohádky, ve kterých nakonec všechno dobře dopadne a zlo bude vždy přemoženo. A je jedno, zda to bude někde za sedmero horami a sedmero řekami, v dalekém království či hlubokém lese. Pohádky existují v různých kulturách a vyprávějí se v různých obměnách po celém s větě, přesto mají společné rysy. Spojuje je šťastný konec, který potěší a dává naději, bývají také zdrojem poučení.

Literatura

  • Šrut, P.: Velká kniha českých pohádek. Praha: PIKOLA, 2017. ISBN: 978-80-7549-394-1

Internetové zdroje

/1/ Pastýřka a kominíček na webu České televize [online]. Praha: Česká televize, 2020 [cit. 2020-09-01]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13592251953-pastyrka-a-kominicek/

/2/ Na střeše Lucerny natáčeli pohádku Pastýřka a kominíček. ČeskéNoviny.cz [online]. Praha: ČTK, 25. srpna 2020 [cit. 2020-09-01]. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/na-strese-lucerny-nataceli-pohadku-pastyrka-a-kominicek/1925479

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Pastýřka a kominíček: Něžná pohádka a originální večerníček v novém podání

V roce 2020 Večerníček slaví 55 let vysílání na televizních obrazovkách. Česká televize při té příležitosti připravila unikátní dárek – pohádku Pastýřka a kominíček v originálním pojetí. Je to pohádkový dárek pro děti i rodiče, dárek k výročí Večerníčku, ale i dětské stanice ČT :D, která letos slaví sedmé narozeniny.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (6 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *