Jsme ve válce, alespoň to slyšíme z úst čelních představitelů naší země. Bojujeme proti neviditelnému nepříteli. Bojujeme o zdraví, život a svůj rozum. O ten jde především! Jistěže je třeba udělat maximum pro omezení šíření zákeřného viru, být ohleduplný ke svému okolí, respektovat nařízení, dodržovat hygienická opatření, avšak nepřiměřený strach a panika nejsou na místě. A to i přesto, že některá oficiální vyjádření a mnohé novinové titulky paniku vyvolat mohou. Podobně tomu bylo před 2. světovou válkou ve Velké Británii.
Zvířecí holokaust v Londýně
Pojďme si to připomenout, třeba se z minulosti dokážeme poučit. Psal se rok 1939. Začala 2. světová válka. Ačkoliv byla Velká Británie zatím v relativním bezpečí, přípravy na válku mimo kontinentální Evropu nepodcenila. Zřídila tehdy také speciální komisi, která měla za úkol vymyslet, co se zvířaty. A vymyslela, bohužel. Důkladná analýza z míst nejvyšších vedla ke vzniku doporučení pro obyvatele. Tištěné prohlášené určené pro obyvatele doporučovala transportovat zvířata na venkov. Těm, kteří tuto možnost nemají, doporučovala svá zvířata utratit, dle Wikipedie doslova: If you cannot place them in the care of neighbours, it really is kindest to have them destroyed. Odborníci předpokládali, že v případě války bude jídlo na příděl, zvířata tak budou hladovět, anebo budou hladovět lidé, když se budou chtít se zvířaty o své jídlo podělit.
Na oficiální doporučení okamžitě reagovali organizace pro ochranu zvířat (PDSA, RSPCA), veterináři i chovatelé, odsuzující takový postup i šíření paniky. Bohužel se našli i tací, kteří podlehli strachu a svého mazlíčka skutečně zabili, a to doslova. Někteří mazlíčky nechali utratit, další je zabili sami pomocí jateční pistole, které příručka z míst nejvyšších rovnou inzerovala. Odhaduje se, že na takový úřednický přešlap doplatilo hned v prvních dnech po vydání prohlášení komise asi 400 tisíc domácích mazlíčků.
Vládní komise sice po několika týdnech svá doporučení poupravila, údajně se totiž měla týkat zejména hospodářských zvířat. Jenže pro psy a kočky již bylo pozdě. A to počet psů a koček jako válečných obětí ještě narostl o rok později, když v Londýně opravdu začalo bombardování. I tehdy lidé reagovali tím, že se zvířete zbavili.
Celkem masakr vzal život dle odhadů asi 750 tisícům koček a psů. Život ve válce jistě vyžaduje oběti, ovšem dá se to zvládnout i s mazlíčky. Důkazem je organizace Battersea Dogs & Cats Home, která se během 2. světové války dokázala postarat o 145 tisíc psů.
Video: Battersea Dogs & Cats Home, YouTube
Rozum a lítost přišly pozdě, bohužel
Až časem si Britové uvědomili své konání a začali litovat, že se zbavili těch, kteří by je nikdy neopustili. Jsou to totiž právě čtyřnozí přátelé, kteří nám pomůžou zvládnout těžké časy. Pomáhají proti stresu, zklidňují psychiku a odvádějí černé myšlenky. Až posléze začali zabijáci svých koček a psů ukazovat na vládu, obviňovali ji z podílu na hysterii.
Obviňování druhých zvířatům život nevrátí, snad si z příběhu londýnského masakru alespoň vezmeme ponaučení: Bez ohledu na to, jak vážná je situace, panika nemůže ničemu prospět. Vyvolávání paniky může vést ke zbytečným tragédiím, ostatně tak jsme to mohli nedávno pozorovat i v čínském Wu-hanu, epicentra aktuální epidemie, odkud se koronavirus rozšířil do celého světa. I v Číně, docela nedávno kvůli hysterii a šíření poplašných zpráv zemřela nevinná zvířata, když je lidé začali hromadně vyhazovat z oken. Proto apelujeme na zdravý rozum!
Ani Česku se strach nevyhýbá
Z českých útulků se nyní ozývají zprávy, že volají vyděšení majitelé, co mají dělat se svými zvířaty. Odpověď zní: nic! Samozřejmě je třeba přizpůsobit se aktuální situaci, avšak rozhodně není na místě se mazlíčků zbavovat. Dle oficiálního vyjádření Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) neexistuje žádný důkaz o tom, že by se zájmová či hospodářská zvířata uplatňovala v šíření viru.
Existují sice zprávy o několika málo psech s lehkou pozitivní přítomností na Covid-19, to ale neznamená, že je pes přenašečem. Koronavirová epidemie je záležitost lidí. Dosud nebyl zaznamenán jediný případ, kdy by se nemoc u psa rozvinula nebo se u něho projevovaly projevy nemoci. Jistě, pes může být nachlazený, trpět kašlem, ostatně psincový kašel je jedním z nejčastějších potíží psů… To však nemá nic společného s novým koronavirem Covid-19. U koček sice známe potíže spojené s koronavirem, ani tento virus nijak nesouvisí s aktuální situací a nepřenáší se na člověka. Jde o zcela jiný druh koronaviru než je původce aktuální pandemie Covid-19.
I v souvislosti s prvním případem nakažené kočky z Belgie (z 28. března 2020) vydala Federální agentura pro bezpečnost potravinového řetězce (AFSCA) prohlášení: „Riziko přenosu viru z domácích zvířat na lidi je zanedbatelné oproti riziku přenosu při přímém kontaktu mezi lidmi.“ Více v článku: Koronavirus Covid-19 a domácí mazlíčci: Co říkají veterináři? Jaké je oficiální stanovisko odborníků?
Obecně, nepodléhejte panice, tak zní základní pravidlo pro přežití, alespoň dle slavného Stopařova průvodce vesmírnou galaxií. Nepodléhat panice a poplašným zprávám doporučují také odborníci, kvůli zdraví všech, zvířat i lidí, také kvůli psychickému zdraví, které je základní podmínkou pro úspěšné zvládnutí současné zcela bezpochyby náročné situace.
Starejte se o své zdraví, ale s rozumem. Starejte se o své mazlíčky, protože ti jsou pro zdraví prospěšní, nikoliv naopak.
Internet:
/1/ Kudrnová, J.: Zářijový holokaust: Proč Britové na začátku druhé světové války utratili statisíce domácích mazlíčků? Reflex.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 5. července 2017 [cit. 2020-03-23]. Dostupné z: https://www.reflex.cz/clanek/historie/80455/zarijovy-holokaust-proc-britove-na-zacatku-druhe-svetove-valky-utratili-statisice-domacich-mazlicku.html
/2/ Zbytečná smrt psů a koček: Britové před druhou světovou válkou zabíjeli své mazlíčky. iPrima.cz [online]. Praha: FTV Prima, 25. srpna 2020 [cit. 2020-05-08]. Dostupné z: https://zoommagazin.iprima.cz/historie/zbytecna-smrt-psu-a-kocek
/3/ Brummer, A.: Neznámé oběti války: Britský holocaust domácích mazlíčků. 100+1 [online]. Praha: Extra Publishing, 26. května 2021 [cit. 2021-05-26]. Dostupné z: https://www.stoplusjednicka.cz/nezname-obeti-valky-britsky-holocaust-domacich-mazlicku
Masakr mazlíčků v Británii: Kvůli panice zemřelo 750 tisíc psů a koček. Poučíme se z minulosti?
Jistěže je třeba udělat maximum pro omezení šíření zákeřného viru, avšak nepřiměřený strach a panika nejsou na místě. Zaplatit by na to mohli nevinní, třeba psi a kočky tak, jak to bylo ve Velké Británii před 2. světovou válkou.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Každý chovatel kočky jistě bude souhlasit s tvrzením, že přítomnost kočky působí jako blahodárný elixír…
Psi, kočky i jiní domácí mazlíčci nás dělají šťastnějšími, ale také zdravějšími. Pomáhají nám naplnit…
AKTUÁLNĚ | KOČKA | PLEMENA KOČEK | NÁVODY PRO KOČKOMILY | KOČIČÍ PŘÍBĚHY