Kvetoucí sakura potěší i na obrázku. Květy zdobí Japonsko nebo jezerní ostrovy Číny

První měsíce roku 2020 nevypadají vůbec tak, jak jsme zvyklí. Ať chceme nebo ne, koronavirus naše životy zásadně poznamenal. Na rozdíl od člověka však příroda stopku nedostala.

Jaro je tady, ač  to tak z karantény nemusí vypadat. Dokonce i z Asie, Číny nebo Japonska se k nám dostaly obrázky, které potěší oko a ulehčí od těžkých myšlenek. Jejich tématem totiž není koronavirus, ale sakura, japonská třešeň. Právě kvete nádhernými jemně růžovými květy a vytváří úchvatné přírodní scenérie.

 

Něžnost princezny i síla hrdinů

Třešeň je prastarou dřevinou, která se pojí s Gaiou, řeckou bohyní Země nebo Florou, římskou bohyní kvetoucí přírody. Třešeň měla být stromem, pod kterým odpočívala svatá Rodina na útěku do Egypta. Údajně tehdy třešeň sama sklonila větvě, aby nabídla své sladké plody Panně Marii a jejímu synovy. Třešeň (Prunus) zahrnuje tisíce druhů a nespočet odrůd. Poukazuje na nekonečno možností proměny života a jeho pestrost. Každé jaro uchvátí svými nebesky krásnými květy na mnoha místech planety, u nás, stejně jako v Asii a především v Japonsku nebo v Číně.

Sakura ozdobná, slivoň sakura, botanicky třešeň pilovitá (Prunus serrulata) je národním stromem Japonska, prostupuje celou japonskou kulturou. Objevuje se v tradičních japonských motivech, výtvarném umění, literatuře i hudbě. Nedílně patří k svátku Hanami – pozorování květů, který v Japonsku probíhá na přelomu března a dubna. Svátek se přenesl i do Singapuru jako festival japonské kultury Sakura Matsuri.

Pozorování květů se můžeme oddávat i na dálku. Právě nyní se k nám z Japonska a dalších oblastí Asie dostaly obrázky kvetoucích třešní sakura, které zdobí zdejší parky a prostranství. Právě nyní je čas radovat se z opojných květů, ve kterých se podle japonských mýtů na zem vracejí padlí hrdinové. V japonské mytologii je sakura stromem princezny Ko-no-hana-sakuja-hime, bohyní hory Fudži (Fuji).

富士山と桜 Mt. Fuji Cherry Blossoms 春の富士山(sakura)、忍野村と西湖いやしの里根場 日本の桜 桜の名所 世界遺産 富士山観光 山梨観光 Oshino Village

Video: Kvetoucí sakura a Mount Fuji

Jaro a znovuzrození

Japonská princezna, bohyně hory Fuji není sama. Ženskost, ženská krása a láska se s japonskou třešní spojuje i v Číně. Právě v Číně, Korei nebo Indii má mít sakura, třešeň pilovitá původ. Právě z Číny údajně pochází zvyklosti pozorování květů sakury, ač v Japonsku dosáhly podstatně větších rozměrů.

I přes svoji něžnost má být energie třešně dle východní filosofie natolik silná, že dokáže mobilizovat odvahu, posilovat tělo, ale i zjemňovat povahu. Strom zná i budhismus, dharma strom spojuje s vědomím pomíjivosti, ale i empatií vůči lidem i přírodě. Stejně jako jaro samotné i květy sakury v sobě nesou poselství o znovuzrození. Je příhodné, že obrázky kvetoucí sakury k nám nyní dorazily i z města Wuhan (Wu-chan). Více než desitimilionové město, metropole středočínského huá zhōng a hlavní město provincie Hubei je totiž epicentrem koronavirové nákazy. Měl to být právě Wuhan, odkud se koronavirus rozšířil po celém světě, ostatně označuje se také jako Wuhan coronavirus.

Spring cherry blossoms are blooming on the campus of #Wuhan University

Video: Kvetoucí třešně v parku Wuhan university

Ty nejkrásnější přírodní scenérie vytváří sladce růžové květy sakury na jezerních ostrovech jihozápadní Číny, především v provincii Kuej-čou (Cheng-feng, Č‘-čcheng).

Guizhou China: this is the most beautiful cherry blossom landscape in the world

Video: Sakurové květy v jihozápadní Číně

Sakurové květy, symbol života, ale také jeho pomíjivosti, nás rok co rok fascinují. A nepřestávají fascinovat ani teď, když je celý svět vzhůru nohama.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.