Nový koronavirus obrátil vzhůru nohama celý svět. Původně čínský problém dosáhl globálních rozměrů a ovlivnil každodenní život mnoha z nás, Češi nejsou výjimkou. I Češi se ptají, zda koronavirus přenášejí zvířata, zda se domácí mazlíčci mohou nakazit nebo dokonce šířit nový koronavirus…
Přestože nás neustále zaplavují nové a nové, často bohužel stresující a paniku vyvolávající zprávy, stále zůstává v platnosti, že aktuální pandemie onemocnění nazývaného koronavirus se týká převážně lidí.
Jak říká imunolog a lékař Jaroslav Svoboda pro DVTV: „Nový koronavirus je specificky nastaven na člověka.“ Podobný názor zastává i německý specialista na nové infekční choroby profesor Christian Drosten, který působí v největší berlínské nemocnici Charité. Ten pro stanici NDR uvedl, že vir Covid-19 je skvěle přizpůsobený člověku. Do těla zvířete se ho nedostane dostatek, zatímco organismus člověka zasahuje zásadně. Profesor Drosten zmiňuje, že zatím chybí dostatek informací a vzhledem k tomu, že nákaza je zcela nová a dosud neznámá, nejsou k dispozici detailní průzkumy.
Zpráva pro všechny chovatele domácích mazlíčků, stručně a jasně: nepropadejte panice. Nenechte se vyplašit, mohli by na to doplatit nevinní, v tomto případě zvířata. Samozřejmě je třeba zohlednit aktuální stav, zvýšit hygienické standardy, dodržovat bezpečnostní opatření a být ohleduplný k ostatním… Avšak rozhodně není na místě se domácích mazlíčků zbavovat.
Mohou se zvířata nakazit koronavirem Covid-19?
Státní veterinární správa ČR na svém webu v článku z 12. března 2020 píše, že ačkoli zvířata, resp. divoká zvířata (netopýr, luskoun) jsou pravděpodobně původním zdrojem viru SARS-CoV-2, jak naznačuje jeho genetická struktura, v současné době se však dle známých informací virus šíří pouze z člověka na člověka. V článku z 19. března 2020 Státní veterinární správa ČR také odkazuje na Francouzský Úřad pro bezpečnost potravin, životní prostředí a ochranu zdraví při práci, který publikoval analýzu zabývající se možnostmi přenosu viru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění Covid-19 prostřednictvím nakažených domácích zvířat nebo kontaminovaných potravin. Úřad došel k závěru, že neexistují žádné důkazy, že by zvířata v zájmovém nebo hospodářském chovu nebo potraviny mohly hrát roli při šíření koronaviru.
Státní veterinární správa vychází z oficiálního stanoviska Světové organizace pro zdraví zvířat OIE. Dle OIE neexistuje žádný důkaz o tom, že by se zvířata, ať již hospodářská nebo zájmová (psi, kočky a jiní mazlíčci) podílela na šíření viru.
Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve svých radách pro veřejnost z 11. března 2020 ještě hlásal, že (zatím) nejsou známy případy, kdy by domácí zvířata (psi, kočky) mohli být infikování novým koronavirem. To se bohužel změnilo.
Co říkají veterináři?
Vzhledem k tomu, jak rychle se situace mění rezonuje dotaz, zda mohou zvířata chytit koronavirus Covid-19, společností stále dokola. A také je to jedna z nejčastějších otázek, se kterými se chovatelé aktuálně obracejí na veterináře. Ještě 12. března uvedla slavná britská veterinářka Dr. Jessica May pro deník Metro, že v současnosti neexistuje podezření na nákazu koronavirem Covid-19 a už vůbec ne podezření, že by se ze zvířat mohl koronavirus přenášet na člověka. Mohou zvířata chytit nový koronavirus? „Stručná odpověď zní ne,“ uvedla veterinářka.
Ke stejnému dotazu se vyjádřil i český veterinář z veterinární kliniky FANA pro Český rozhlas. Ten nejdříve zmínil oficiální stanovisko Komory veterinárních lékařů (Vetkom.cz): „Je uklidňující, protože ani domácí mazlíčci ani hospodářská zvířata dle vyjádření Komory veterinárních lékařů nezpůsobují přenos koronaviru na člověka,“ říká MVDr. Petr Falta. Vzhledem k již zaznamenaným případům, kdy se domácí zvíře nakazilo od svého chovatele, také hovoří o tom, že u zvířete se koronavirus klinicky nijak zvlášť neprojevuje. Má slabé projevy.
Co již víme?
28. března 2020 oznámily belgické případy první případ přenosu nového koronaviru z člověka na kočku. Chovatel kočky nakažený koronavirem ho přenesl na svého domácího mazlíčka, podobně tomu bylo i u dvou případů z Hongkongu, kdy měli slabě pozitivní test dva psi chovatelů s koronavirem. Psi však neměli žádné symptomy onemocnění. Kočka v Belgii dle vyjádření Federální agentury pro bezpečnost potravinového řetězce (AFSCA) měla přechodné dýchací a zažívací potíže.
Přesto dle expertů stále není důvod se domnívat, že by kočka nebo pes mohl nakazit člověka. Případ nakažené kočky přesto zdravotníci hodnotí jako izolovaný, extrémně vzácný úkaz, navíc daný velmi blízkým kontaktem mezi zvířetem a člověkem. Belgická agentura AFSCA k tomu dodává: „Riziko přenosu viru z domácích zvířat na lidi je zanedbatelné oproti riziku přenosu při přímém kontaktu mezi lidmi.“ Na to, že psi, kočky ani jiná domácí zvířata nejsou zdrojem nákazy nového koronaviru upozorňuje i Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Hygienická opatření dle AFSCA
Agentura AFCA nicméně doporučuje chovatelům zvýšená hygienická opatření, i ve vztahu k domácím mazlíčkům. Dle Federální agentury pro bezpečnost potravinového řetězce (AFSCA) bychom měli omezit těsný kontakt se zvířaty, mýt si ruce, nenechat zvíře olizovat člověka. Cílem je minimalizovat riziko nákazy zvířete. Je zde také ten faktor, že virus se může přenést z člověka na člověka prostřednictvím těla zvířete. Na něm totiž může ulpět podobně jako na jiných neživých předmětech, oblečení apod.
Žádná radikální opatření ve vztahu ke zvířatům nejsou potřeba. Nic z uvedeného výše neznamená, že bychom se měli o své mazlíčky přestat starat nebo je dokonce dávat pryč, a to ani v případě karantény…
Jak se o domácího mazlíčka starat v karanténě?
S praktickými informacemi a návodem pro chovatele domácích mazlíčků, které dostihla karanténa, přispěchala na pomoc organizace Handipet Rescue. Bohužel i na základě aktuálních dotazů chovatelů z uzavřených oblastí na svém webu zvýraznila sdělení: Nevolejte, prosím, do útulků, aby zvířátka odvezli, ani je nikam neuvazujte, nevyhazujte a nevypouštějte. I v karanténě se můžete o své zvířátko nadále starat. Mj. také uvádí, že venčení pejska je možné, ideálně pouze na nezbytně nutnou dobu tehdy, když je venku co nejméně lidí. Doporučuje pečovat o zvířátka dle zvyklostí s přihlédnutím k aktuální situaci, které je třeba se přizpůsobit.
Odpověď na to, jak se starat o domácího mazlíčka v karanténě přináší mj. organizace AnimalhealthEurope prostřednictvím infografiky. Doporučuje chovatelům, kteří jsou v karanténě spolu se svým mazlíčkem, primárně zajistit dostatek běžné stravy (granule, konzervy aj., dle toho, co je mazlíček zvyklí jíst). V případě potřeby je třeba zajistit také léky pro zvíře, antiparazitika apod. Případné zdravotní potíže, medikaci či vakcinaci je třeba řešit se svým veterinářem – nejprve pochopitelně telefonicky.
Obecné a základní pravidlo zní: než navštívíte lékaře, vždy ho nejprve kontaktujte telefonicky. To platí i v případě zvěrolékaře. Veterinární péče, i péče o domácí zvířata by měla fungovat i v době koronavirové epidemie. Jak upozorňuje ve své tiskové zprávě Komora veterinárních lékařů, i veterinární lékaři jsou kvůli své profesi vystaveni zvýšenému riziku nákazy kvůli kontaktu s chovateli v rámci poskytování péče zvířatům. Vzhledem k tomu, že Česko patří k zemím s nejvyšším počtem domácích mazlíčků na člověka, jsou tak i veterináři, spolu s lékaři a dalšími zdravotníky, hasiči a dalšími složkami záchranného systému v první linii. I jim patří poděkování a potlesk…
Hygienická opatření dle AnimalhealthEurope
Hygienická opatření organizace AnimalhealthEurope radí mýt si ruce vždy před a po venčení, ale také před a po kontaktu se svým mazlíčkem. Venčení a pohyb je zvláště pro psy nutností, v době karantény je třeba dodržovat odstup od jiných psů a od lidí kvůli bezpečnosti. Jako v běžném stavu i ve stavu karantény je třeba respektovat přirozené potřeby zvířete, jeho požadavky na prostor a klid. Na ten zvíře bylo zvyklé a může mu chybět, když je najednou domácnost stále plná lidí.
Další informace ohledně nákazy COVID-19 lze nalézt například také na webových stránkách Evropské Komise, Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) nebo Federace evropských veterinářů (FVE). Doporučení pro domácí karanténu najdete i na webu MZCR.
Každý chovatel kočky jistě bude souhlasit s tvrzením, že přítomnost kočky působí jako blahodárný elixír…
Psi, kočky i jiní domácí mazlíčci nás dělají šťastnějšími, ale také zdravějšími. Pomáhají nám naplnit…
AKTUÁLNĚ | KOČKA | PES | DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÍ
- https://video.aktualne.cz/dvtv/svoboda-koronavir-je-genialne-usity-na-cloveka-promorit-popu/r~3b05ff926f9a11ea9d74ac1f6b220ee8/
- https://www.ndr.de/nachrichten/info/Es-ist-nicht-schwarz-weiss,audio645124.html
- https://www.svscr.cz/informace-k-moznemu-prenosu-koronaviru-prostrednictvim-zvirat-a-potravin/
- https://www.svscr.cz/francouzsky-urad-pro-bezpecnost-potravin-vyloucil-prenos-onemocneni-covid-19-zviraty-a-potravinami/
- https://hradec.rozhlas.cz/jak-je-s-prenosem-koronaviru-ze-zvirete-na-cloveka-a-obracene-zeptali-jsme-se-8163951
- https://www.handipet.org/2020/03/13/koronavirus-a-domaci-mazlicci/
- https://www.animalhealtheurope.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=103
- https://www.vetkom.cz/i-zajisteni-veterinarni-pece-o-zvirata-patri-mezi-dulezite-priority/
Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.
Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)
Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.
Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.