Děkujeme a tleskáme zdravotníkům, tleskáme všem, kteří bojují v prvních liniích!

Většina z nás je v době koronakrize doma, v bezpečí, kde má dostatek všeho, co potřebuje. Pak jsou tu však ti, kteří se každý den vydávají do služby, aby nám všem právě to bezpečí a dostatek všeho potřebného zajistili.

Lékaři a zdravotní sestry, záchranáři a další zdravotníci každý den bojují za zdraví druhých, tváří v tvář riziku koronavirové nákazy. Vedle nich jsou tu pro nás i policisté, hasiči, armádní složky. Ti všichni jsou přímo v prvních liniích, kvůli nám. A nejenom oni. Nejenom bezpečnostní složky, dennodenně jsou tu pro nás také lékárníci, prodavači nebo pošťáci, kurýři, řidiči MDH, obsluha čerpacích stanic a další. Až v době krize si uvědomujeme, jak moc jsou prospěšní.

Děkujeme potleskem

Pracují pro nás a my jim fandíme. Svůj vděk a poděkování nyní vyjadřujeme potleskem tak, jak jsme to dříve viděli na sociálních sítích z Itálie. V pátek 22. března vyšly na balkóny naši slovenští sousedi v čele s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v rámci akce Slovensko tleská hrdinům.

Dnes potlesk rozeznívá i česká města, která jsou jinak v době karantény mnohem poklidnější než jindy, namátkou třeba Hradec Králové (video níže).

Poděkování potleskem všem odvážným a statečným 20.3.2020 Durychova ulice v Hradci Králové

Video: Děkujeme potleskem, YouTube

Bezpečnostním složkám i dalším, kteří vyrážejí do práce, aby nám zajistili základní služby, tleská i Česko, zpravidla denně ve 20 hodin. V úterý 24. března zatleskali na popud místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti) i poslanci a vláda. Krátce před osmou hodinou večer přerušili jednání, aby ve stoje zatleskali lékařům, kteří čelí obrovskému pracovnímu vytížení při léčbě pacientů nakažených koronavirem. Minutový potlesk rozezněl sněmovnu přesně ve 20 hodin, poté jednání zase pokračovalo…

Jako poděkování Češi také zpívají. Slovní poděkování a respekt vyjadřují i novináři, tak, jak to umí, tedy ve slovech, například Sabina Slonková ve svém článku Lidi, jste dobří. Přidal se i Petr Šabata. V článku pro Český rozhlas vyjádřil tisíceré díky:

Upřímný dík a hluboká poklona patří všem zdravotníkům – lékařům, sestrám, řidičům sanitek, ošetřovatelům, záchranářům i uklízečkám v nemocnicích a ordinacích. Často i bez základní ochrany nasazují životy, drží nekonečné služby, nechodí domů ke svým blízkým. Pracují na dotyk s nákazou. Od počátku, dnes, za týden, za měsíc, jak dlouho ještě? Tisíceré díky.

Poděkování zaslouží vlastně všichni, kdo dodržují pravidla a tím pomáhají krotit nákazu a předcházet nejhoršímu. Všichni, kdo poctivě nosí roušku, myjí si ruce, zbytečně nevycházejí, nedělají si velké zásoby jídla, nevolají zbytečně na tísňové linky.

Petr Šabata

Obdiv vyjadřuje i lidem, kteří pomáhají a také vymýšlejí jak pomáhat. Zmiňuje šití roušek nebo 3D tisk, roušky s nanovláknem a další vědecké objevy, také dobrovolníky, kteří nabízejí pomoc seniorům třeba s nákupem, ale také jim telefonují, aby je podpořili alespoň na dálku. Nezapomíná ani na rodiče s dětmi, kteří se ocitli doma a se situací se musejí poprat. Děkuje učitelům, kteří se pouštějí do výuky online a digitalizují školství bez nějaké jednotné koncepce a větší podpory z vyšším míst. Klaní se i České televizi za nové pořady pro školáky jako UčíTelka nebo za zpravodajství. Zmiňuje i stovky prodejen vietnamských spoluobčanů označených srdíčkem, které zcela zdarma a nezištně nabízejí lidem ISZ občerstvení. Děkuje za laskavost, děkuje za humor. Vyzdvihuje i mimořádné nasazení, úsilí a vytrvalost místních politiků, ale i dalších úrovní politické reprezentace…

Tleská i Sedlák pod Milešovkou, každý den na sociálních sítích.

Uničov a Litovel

Děkování prostřednictvím potlesku se začalo šířit po sociálních sítích i v oblastech Litovelska a Uničovska na Olomoucku. Celá republika je v karanténě, ovšem oblasti kolem Litovle a Uničova byly zcela uzavřené. Celkem asi 24 tisíc lidí se rázem ocitlo v uzavřené zóně. 16. března ráno ještě netušili, že v noci hygienici oblast označí za nebezpečnou kvůli vysokému potenciálu šíření koronaviru. Ve 21 obcích se tak rázem obrátil život vzhůru nohama. Oblast je uzavřená. Cesty hlídá policie, také vrtulníky a drony.

Zdravotnické týmy z kraje doplnili i zdravotníci z šesté polní nemocnice a Vojenské nemocnice Olomouc, aby v nově zřízeném odběrném místě u Nových Zámků, na okraji postižené oblasti zajišťovali testování na koronavirus.

I přes nepříjemná čísla o počtu nakažených v oblasti, stresující stav a pochopitelný strach se místní snaží udržet pozitivní mysl a zvykli si odměňovat potleskem ty, kteří stojí v prvních liniích. Každý večer lidé vycházejí na balkon nebo otevírají okna a tleskají. Každý den se přidávají noví a noví lidé. Symbolické poděkování bezpečnostním složkám posiluje solidaritu mezi lidmi, dodává odvahu a pomáhá zvládnout nelehký stav.

Potlesk na Karla Sedláka 22.03. 2020

Video: Potlesk, sídliště Karla Sedláka Uničov, 22. března 2020

U tleskání však nezůstalo. Probuzená solidarita vede dobrovolníky k šití roušek, další se starají o nákupy seniorům, kteří jsou tou nejohroženější skupinou. Pomáhají jednotlivci i firmy. Poděkovat všem, kteří v těchto dnech nepřetržitě pomáhají při karanténních opatřeních v Litovli a blízkých obcích se rozhodl i místní Pivovar Litovel. Jako podporu a uznání za namáhavou práci proto poslal Pivovar Litovel přes krizové štáby v Litovli, Uničově a v Července jako podporu zásobu nealko piva. Nealko pivo nechal zaslat i na Krajský krizový štáb v Olomouci. Na webu pivovaru Litovel se objevila zpráva o této akci i poděkování s komentářem:

Vážíme si všech hasičů, policistů, vojáků, zdravotníků, techniků, úředníků a dobrovolníků, kteří pro nás a ostatní v této nelehké době tvrdě a bez přestání pracují. Jsou doslova hrdiny dnešních dnů.

Raego feat. Olga Lounová - Nesmíš to vzdát (OFFICIAL MUSIC VIDEO)

Video: Nesmíš to vzdát, poděkování a poklona v podání Olgy Lounové a Raega, YouTube

Nesmíš to vzdát

Autor: Raego feat Olga Lounová

Tohle jsou těžký časy pro naší zem
Ale pojďme si říct, že i horší jsme zvládli
Byly to války, vlády či mocipáni
Vždy jsme se semkli a odpor jsme zvládli
Vždy jsme se semkli a odpor jsme zvládli

Moje země se bojí
A nikdo neví, co bude zítra
Já se modlím potichu pro ní
Aby zas vyšlo slunce a přišla ta výhra
Za všechny ty lidi, co chrání náš národ
Nemaj volno na pauzu není nárok
Všem těm se klaním za píli a péči
Tohle je válka kde naděje léčí

Tohle nás nezničí budeme bojovat
Hlavu svou nesklopíš budem pochodovat
A tohle nás bude spojovat

Ty nesmíš to vzdát
My musíme jít dál
Nic nezlomí nás
Ať vlajka vlaje dál my neslábnem
Ty nesmíš to vzdát

Všem doktorům zdravotníkům i sestrám
Já klaním se ve stoje z balkónu po večerech vám tleskám
Namísto slavíku, českých lvů i dalších cen
Bych udělal jeden pohár a ten věnoval vám všem
Všem medikům, hasičům, vojákům, vědcům, ochráncům pořádků a lidem v tescu všem těm co drželi slovo a zůstali doma, novinářům který nás kryli z dohledu

Tohle nás nezničí budeme bojovat
Hlavu svou nesklopíš budem pochodovat
A tohle nás bude spojovat

Ty nesmíš to vzdát
My musíme jít dál
Nic nezlomí nás
Ať vlajka vlaje dál my neslábnem
Ty nesmíš to vzdát

Až tohle skončí a život vrátí se do starejch kolejí
Nezapomeneme na to kdo za nás bojoval za cenu obětí
Držíme při sobě jeden za všechny
a všichni za národ
Nepřítel nezlomí nás
A nevyhraje tenhle závod

Tohle nás nezničí budeme bojovat
Hlavu svou nesklopíš budem pochodovat
A tohle nás bude spojovat

Ty nesmíš to vzdát
My musíme jít dál
Nic nezlomí nás
Ať vlajka vlaje dál my neslábnem
Ty nesmíš to vzdát
Ať vlajka vlaje dál my neslábnem
Ty nesmíš to vzdát

Zdroj: https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/raego/nesmis-to-vzdat-feat-olga-lounova-972980

Spanilá jízda ISZ v Uničově

V pondělí 23. března ve 20 hodin byl pro záchranné složky v Uničově opět připraven potlesk lidí, kteří jsou stejně jako celá republika kvůli karanténě doma. Mohou však přes balkón nebo otevřené okno vyjadřovat vděk záchranářům. Záchranáři, lékaři a další zdravotníci, policisté, hasiči i další, kteří se i přes rizika každý den vydávají konat svoji službu pro dobro nás všech, si potlesk jistě zaslouží. V Uničově se však k akci přidali i ti, pro které je potlesk určený. Pro tleskající připravili dojemné překvapení. Městem projeli spanilou jízdou za zvuku sirén a zapnutých majáků. Jedenáctitisícové město tak i v čase koronaviru ožilo slavnostní atmosférou. Videa z večerního Uničova a spanilé jízdy se objevila na sociálních sítích, neunikla ani zájmu médií.

Spanilá jízda IZS v Uničově

Video: Potlesk a večerní překvapení ISZ, Uničov 23. března 2020, YouTube

Internet: 

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sabina-slonkova-lidi-jste-dobry-93636
  • https://www.irozhlas.cz/komentare/petr-sabata-zuzana-caputova-podekovani-zdravotnikum-lekarum-sestrickam_2003231114_oro
  • https://www.litovel.cz/cs/novinky/podekovani-mistnim-zachranarum-a-dobrovolnikum
  • https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-v-cr-v-cesku-litovel-unicov-karantena_2003211433_ako
  • https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/220411000100324/cast/758315/

Děkujeme a tleskáme zdravotníkům, tleskáme všem, kteří bojují v prvních liniích!

Většina z nás je v době koronakrize doma, v bezpečí, kde má dostatek všeho, co potřebuje. Pak jsou tu však ti v první linii, kteří se každý den vydávají do služby, aby nám všem právě to bezpečí a dostatek všeho potřebného zajistili. Těm tleskáme, těm vyjadřujeme svůj vděk potleskem.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *