Výběr hned 25 českých filmů, které byste měli vidět

Andělé všedního dne

S titulkem  25 českých filmů, které byste měli vidět dala Česká televize k dispozici ke zhlédnutí online výběr českých filmů ze svého archivu. Tyto relativně nové filmy patří k tomu nejlepšímu, co česká porevoluční kinematografie může nabídnout.

Jde o veselé, laskavé, ale i hořkosladké komedie, stejně jako dramata. Nechybí mezi nimi oscarový snímek Kolja. Reprezentují mnoho filmových žánrů, společné mají to, že se pyšní některou z filmových cen. Pokud ne, mají alespoň nominaci na filmovou cenu.

Úvodní foto: Česká televize

Vědomé Vánoce

(Česká) televize v karanténě

Pandemi, karanténa, lockdown? Možností toho, co dělat v karanténě je nespočet. Pokud půjde o české filmy, resp. jejich výběr pod taktovkou ČT výběr je konečný. Začíná snímkem Alice Nellis Andělé všedního dne a končí snímkem Ztraceni v Mnichově. Jde celkem o pětadvacet filmů. Tady jsou:

 • Andělé všedního dne, 2014, režie Alice Nellis podle námětu Michala Viewegha o andělech, lásce a umírání. Hrají: Bolek Polívka, Marián Labuda, Viktor Dyk, Vladimír Javorský nebo Eliška Křenková.
 • Díra u Hanušovic, vesnické drama, 2014, režie a scénář Miroslav Krobot, na scénáři se podílel i psycholog Lubomír Smékal. Hrají: Tatiana Dyková, Lenka Krobotová, Johanna Tesařová.
 • Fair Play, 2014, scénář a režie Andrea Sedláčková. V hlavní roli talentované sprinterky Judit Bárdos.
 • Fotograf, hořká komedie z roku 2015, režie Irena Pavlásková. Karel Roden v roli významného fotografa Jana Saudka.
 • Grandhotel, hořká komedie z roku 2006, režie David Ondříček, scénář Jaroslav Rudiš. V hlavní roli Marek Taclík.
 • Jedna ruka netleská, černá komedie z roku 2003. Režisér David Ondříček se na scénáři podílel s Jiřím Macháčkem, který si ve filmu také zahrál.
 • Kolja, oskarový film z roku 1996, dle kritiků nejlepší český film uplynulého třicetiletí. Zdeněk Svěrák v laskavé komedii svého syna Jana Svěráka o muži, který se domníval, že už nemůže být hůře, a netušil, že právě prožívá nejkrásnější chvíle svého života.
 • Kráska v nesnázích, 2006, režie Jan Hřebejk a Petr Jarchovský. Hrají Anna Geislerová, Josef Abrhám a Roman Luknár.
 • Kvarteto, 2017, režie Miroslav Krobot a Lubomír Smékal.
 • Místa, 2014, režie Radim Špaček a Ondřej Štindl. Příběh ponurých devadesátek ztvárňují Vladimír Polívka, Jan Cina a Johana Matoušková.
 • Musíme si pomáhat, 2000, režie: Petr Jarchovský a Jan Hřebejk. V hlavních rolích Boleslav Polívka a Anna Šišková.
 • MY 2, 2014, režie: . Scénář k filmu napsala režisérka Slobodanka Radun se spisovatelkou Radkou Denemarkovou. Jana Plodková a Ondřej Nosálek v milostném příběhu manželky na útěku a jejího kadeřníka jiné orientace.
 • Občanský průkaz, hořká komedie z roku 2010. Film Ondřeje Trojana na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha.
  Pelíšky, laskavá komedie z roku 1999, režie Petr Jarchovský a Jan Hřebejk.
 • Po strništi bos, 2017. Poetický snímek Zdeňka a Jana Svěrákových z dob protektorátu.
 • Revival, 2013, režie: Alice Nellis. Hrají: Bolek Polívka, Miroslav Krobot, Karel Heřmánek a Marián Geišberg.
 • Rodinný film, 2015. Ve snímku Olma Omerzua hrají Karel Roden, Vanda Hybnerová, Jenovéfa Boková a také pes.
 • Roming, 2007, režie Jiří Vejdělek podle scénáře Marka Epsteina. Marián Labuda a Boleslav Polívka v komediální road movie o strastiplné cestě tří Romů z Čech na Slovensko.
 • Samotáři, hořká komedie z roku 2000, režie David Ondříček, scénář Petr Zelenka. Hrají: Jitka Schneiderová, Saša Rašilov, Jiří Macháček a Ivan Trojan.
 • Štěstí, 2005, scénář a režie: Bohdan Sláma. V hlavních rolích: Tatiana Dyková, Pavel Liška a Anna Geislerová.
 • Tátova volha, 2018, natočil Jiří Vejdělek, na scénáři se podílela vedle režiséra Iva Jestřábová. V hlavních rolích Eliška Balzerová a Tatiana Dyková jako její dcera.
 • Tmavomodrý svět, drama z roku 2001, režie Jan Svěrák podle scénáře Zdeňka Svěráka. Hrají Ondřej Vetchý a Kryštof Hádek.
 • Venkovský učitel, film o touze po lásce a lidské blízkosti z roku 2008, režie Bohdan Sláma. V hlavních rolích Pavel Liška a Zuzana Bydžovská.
 • Všechno bude, 2018, v režii a podle scenáře Olma Omerzua.
 • Ztraceni v Mnichově, 2015. Filmová směs reality, fikce a absurdity režiséra Petra Zelenky o Češích, národních traumatech a natáčení jednoho filmu, který nakonec vůbec nevznikl.

Filmy online najdete tady – VÝBĚR FILMŮ (A SERIÁLŮ) ČESKÉ TELEVIZE…

Ztraceni v Mnichově (2015) HD trailer 2

Video: Ztraceni v Mnichově (trailer)

Tím to nekončí. Klec ještě nespadla…

Ke shlédnutí online jsou nyní, v době koronaviru dostupné i další české filmy, které stojí za to, namátkou například psychologické drama s Jiřinou Bohdalovou a Kryštofem Hádkem Klec nebo příběh o pohnutém osudu jedné z našich nejlepších hereček Past. Jiřinu Štěpničkovou v pozoruhodném snímku Past bravurně ztvárnila Zuzana Stivínová.

Vedle filmů nyní můžete na webu České televize iVysílání vidět celé série filmů jako Marie Terezie, Dukla 61, Stockholmský syndrom, Jak si nepodělat život, také seriály Svět pod hlavou, Zkáza Dejvického divadla, Trpaslík, Kosmo, Dabing street, Čtvrtá hvězda nebo Most! Pobavení nabízí i česká klasika v podobě filmů Jak dostat tatínka do polepšovny, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Vlak dětství a naděje, Tažní ptáci nebo v neposlední řadě Romeo a Julie na konci listopadu.

Nechybí ani pohádky, se kterými spěchá nejenom za dětmi Déčko České televize. V rámci programu Nenudím se doma zveřejňuje pohádky, jako je Pastýřka a kominíček, Láska na vlásku, Hospoda U bílé kočky, O zakletém králi a odvážném Martinovi, Království potoků, Škola princů, Láska rohatá, Šťastný smolař, Pravý rytíř, Český Honza, Dvanáct měsíčků, Nejlepší přítel, Nebe a Vincek, Korunní princ, Princezna a půl království, Duch nad zlato, Tři životy, Micimutr, Čarovný kamínek, Johančino tajemství, Svatojánský věneček, Kdyby byly ryby aj.

Kdyby byly ryby (2014) - premiérová pohádka ČT - 25. 12. 2014 - 20:00

Video: Pohádka Kdyby byly ryby

A není to jen Česká televize. Filmy online zdarma nabízí i internetová televize Seznam. V nabídce filmů Seznam Filmy, ke zhlédnutí online najdete výběr oceněných i artových snímků, mj. strhující film o Amy Whinehouse Amy, příběh Jackie Kennedyové Jackie, špionážní drama Jeden musí z kola ven, francouzskou komedii Zbrusu Nový zákon, islandské drama podle skutečné události Hluboko, historický příběh zakázané lásky Královská aféra, Pátrání po Sugar Manovi a další a další.

Internetové zdroje

/1/ Výběr iVysílání. Českátelevize.cz [online]. Praha: Praha: Česká televize, 2020 [cit. 2020-03-28]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/tema/vyber/

/2/ Výběr iVysílání (filmy a seriály). Českátelevize.cz [online]. Praha: Praha: Česká televize, 2020 [cit. 2020-03-28]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/tema/vyber/filmy-serialy/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Výběr hned 25 českých filmů, které byste měli vidět

S titulkem  25 českých filmů, které byste měli vidět dala Česká televize k dispozici ke zhlédnutí online výběr českých filmů ze svého archivu. Tyto relativně nové filmy patří k tomu nejlepšímu, co česká porevoluční kinematografie může nabídnout.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Univerzální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak se doma postarat o svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Řešení je na dosah. Základním zdrojem…

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *