Majoránka: babiččina bylinka, která se vždy hodí

Majoránka je jednou z těch bylinek, bez kterých by česká kuchyně nebyla českou kuchyní. A přestože je typická česká kuchyně spíše nezdravá, s majoránkou je to naopak.

Majoránka udělá pokrmy nejenom voňavější a chutnější, ale také stravitelnější. Dodá jim své léčivé účinky, které nabízí. Majoránka je totiž víc než jen koření nebo aromatická rostlinka, je to léčivá bylinka se vším všudy.

Úvodní foto: Pixabay.com

Majoránka, oregano a dobromysl

Majoránka zahradní (lat. Origanum majorana, syn. Majorana hortensis) je rostlinou z čeledi hluchavkovitých. Latinský název Origanum majorama připomíná, že jde o bylinku příbuznou oreganu, se kterou se v praxi může nesprávně zaměňovat.

Do takového české čočkové polévky nebo maďarského guláše patří právě majoránka. Oregáno je typickou bylinkou středomořské kuchyně. Jako dobromysl je však oregano známé i u nás, je také jednou z bylinek českého léčitelství. V léčitelství ostatně slouží i majoránka…

Majoránka bylinka

Účinky připisované majoránce

Ve starém Řecku se z majoránky dělali věnce pro novomanžele, protože se věřilo, že majoránka posiluje lásku a sílu srdce. Dokonce má údajně předcházet hádkám. Později se majoránka proslavila jako lék na nešťastnou lásku a zlomené srdce. I dnes má pomáhat se všemi lidskými žaly, stresem, rozčilením a podrážděnými nervy. Je to tišící bylinka na nervy a proti stresu, ale umí toho ještě víc…

  • majoránka podporuje zdravé trávení
  • pomáhá při nadýmání, průjmu a střevních křečích
  • podporuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči
  • zvyšuje chuť k jídlu
  • má dezinfekční vlastnosti
  • má protizánětlivé účinky
  • uvolňuje dýchání
  • pomáhá proti nachlazení
  • posiluje kardiovaskulární systém
  • je prospěšná při únavě a nervovém vyčerpání
  • hodí se proti stresu a nespavosti
  • pomáhá proti bolesti hlavy
  • působí jako mírné sedativum
  • ulehčuje průběh menstruace
  • příznivě ovlivňuje tvorbu mateřského mléka
  • čaj z majoránky tiší podrážděné hlasivky
  • vně majoránka působí hojivě

Pěstování majoránky

Majoránka je jednou z magických bylinek. Pěstovaná u domu nabízí nejenom příjemnou vůni, ale má také zachycovat veškerou negativitu. Její pěstování však není jen tak.

Majoránka zahradní se v našich podmínkách pěstuje jako jednoletá aromatická bylina, kterou zdobí drobné lístky a nepatrné kvítky. Plody u nás zpravidla nedozrávají. V našich podmínkách vymrzá, nepřežije jarní, pozdní jarní ani podzimní mrazíky. Dá se pěstovat ze semínek, ale z miniaturních semínek vyrůstá dlouhou dobu. Lepší je ji sázet ze sazenic, a to pozdě zjara, po některé jarní zelenině. Vyžaduje teplé a chráněné stanoviště. Hnojí se organickými hnojivy a zalévá se s mírou.

Sklízí se až několikrát ročně. Odstřihuje se několik centimetrů nad zem. Suší se ve svazcích. Majoránka se dá pěstovat i v truhlíku za oknem nebo jako balkonová rostlina.

Novinkou českých zahrad, záhonů a truhlíků je majoránka jako trvalka. Dá se totiž pořídit jako bylinka se vzhledem a vůní majoránky, která je však křížencem majoránky a dobromysly, od něho získává odolnost a mrazuvzdornost.

Foto zdroj: Pixabay.com

Využití majoránky

Drhnutá majoránka, tedy sušená směs listů a květů se užívá jako koření v kuchyni. Svoji jemně kořeněnou vůní s nasládlými tóny provoní mnoho druhů pokrmů, její nahořklá, jemně pikantní chuť prospěje masovým i zeleninovým jídlům. Mastná a těžká jídla budou s majoránkou stravitelnější, luštěniny nebudou díky majoránce způsobovat nadýmání.

Pro léčivé vlastnosti se majoránka popíjí i jako čaj. Stačí lžička sušené majoránky na šálek vody a tři minuty luhování. Po scezení získáte majoránkový čaj prospěšný nejenom pro zažívání, ale především zklidňující nápoj proti stresu a podrážděným nervům.

Nálev/odvar z majoránky se dá využívat i jako kloktadlo při nachlazení. Jako ústní voda pomáhá proti paradentóze, kazivosti zubů nebo zápachu z úst. Je také základem aromaterapeutické koupele, která je prospěšná v mnoha směrech. Zklidňuje nervy, působí antidepresivně. Tlumí revmatické bolesti. Pomáhá léčit nejrůznější kožní potíže, podobně jako obklad z majoránky.

Hojivé a analgetické účinky majoránky se využívají také v podobě majoránkové masti nebo majoránkového oleje.

Karel Zich - mas chut majoranky lyrics

Video: Máš chuť majoránky lásko má, Karel Zich (Youtube)

Majoránka: babiččina bylinka, která se vždy hodí

Majoránka je nepostradatelnou bylinkou české kuchyně, ale pro své léčivé účinky také bylinkou lidového léčitelství. Nejenže napomáhá zdravému trávení, ale pomáhá také proti stresu. Je to antidepresivní bylinka, která zklidní nervy, ale pomůže třeba i proti bolesti hlavy nebo potížím menstruace.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Chcete víc bylinek?

V sekci bylinkování najdete mj. bylinky jako je kozlík, řeřicha, brahmihoubová bylinarýmovník nebo šanta kočičí. Připravujeme pro vás další a další články o bylinkách. Že chcete ještě více bylinek? Mnoho užitečných rad, návodů, informací a inspirace najdete v dostupných knihách a herbářích. Podívejte se na nabídku knihkupectví KOSMAS či jiného knihupectví…

reklama

5/5 - (1 vote)

2 názory na “Majoránka: babiččina bylinka, která se vždy hodí”

  1. Loni jsem poprvé vysadila na záhon majoránku trvalku. Letos na jaře vyrašila, ale trs značně zhoustnul, obávám se, že rostlinkám to moc prospívat nebude. Mohla bych jej ještě v těchto dnech – začátek května – rozdělit a rozsadit??? Nebo to nechat až na podzim?
    Nebo máte jinou radu?
    Děkuji Moc. Pavla Fialová

    1. Dobrý den Pavlo, děkuji za Váš dotaz. Rozdělení trsu bych se nebála, tedy tak, že bych z velkého trsu odebrala několik menších částí, abych původní trs zachovala. Věřím, že s dostatečnou zálivkou (ačkoliv zrovna majoránka nepatří k těm nejžíznivějším rostlinám, tedy dostatečnou, ale rozumnou zálivkou) se rostlinky ujmou i vysázené později. Ale právě teď v květnu bych s tím počkala až po mrazivých mužích, i vzhledem k aktuální předpovědi. Ať se daří a zahrada se zelená! Radka od kocoura

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *