Do Zoo Olomouc se vrátili gepardi. Tyto kočky oslní svým zbarvením, schopnostmi i stylem života

Po roční přestávce se na Svatém kopečku v Olomouci zase těší z nádherných kočičích šelem s atraktivním zbarvením. Do Zoo Olomouc gepardi přicestovali na začátku srpna 2023, aby se hned dva dny na to mohli prohánět výběhem přímo před zraky nadšených návštěvníků.

Dva urostlý samci

„Olomoucká zoo se k těmto zvířatům po roční pauze způsobené úhynem posledních jedinců nyní vrací, a to v podobě hned dvou samců. Jedná se o bratry, kteří se narodili v roce 2016 v Zoo Boras ve Švédsku a od roku 2018 pobývali v Zoo Dvůr Králové nad Labem,“

přibližuje zooložka Ing. Jitka Vokurková na webu Zoo Olomouc.

Gepardi jsou samotářská zvířata. Žijí převážně jednotlivě, případně právě v sourozeneckých párech. Na jiné kočky ve svém okolí jsou nadmíru citlivé, až do takové míry, že svého potenciálního partnera nesnesou ve svém teritoriu ani akusticky. Aby se rozmnožovali, nesmí se tyto kočky předtím slyšet, vidět ani cítit. Jinak by se totiž mohli vnímat jako sourozenci a nepářili by se. Pokud se mají rozmnožovat v zajetí, je třeba samce a samici geparda chovat odděleně.

Kočka, která pláče

Gepard štíhlý (Acinonyx jubatus) je typický svým zbarvením, které tvoří výrazně černé skvrny a plavém podkladu a kontrastní černé pruhy na tváři. Táhnou se z koutku oka až k tlamě, proto se mu také někdy přezdívá kočka, která pláče. V divoké přírodě africké savany však mají tyto značky svoji praktickou funkci. Pomáhají odrážet záři slunce.

Nejrychlejší savec planety

Gepard štíhlý je nejrychlejším savcem planety, ovšem není jen ultrarychlým běžcem s rychlostí až 110 kilometrů v hodině, je to také skokan, který se v běhu pohybuje až 7 metrů dlouhými skoky. K udržení rovnováhy mu přitom pomáhá dlouhý ocas, kterým při běhu manévruje. Běží tak ladně, že to vypadá, že levituje. Rychlost však udrží jenom v řádu vteřin.

Gepard štíhlý má také mimořádnou schopnost měnit akceleraci, je tak jedním z nejhbitějších savců v přírody a úspěšným lovcem, kdy až 40 procent loveckých pokusů končí zdárně. Jeho lovecké schopnosti jsou podmínkou přežití, protože je extrémně náročný na kvalitu masa. Loví gazely, antilopy, zajíce apod. Jeho výskyt je také vždy vázaný na  výskytu kořisti. Přestože gepardi tráví většinu času na zemi, jako kočky mohou nacházet útočiště i ve větvích stromů, upozorňují na webu AfrikaOnline.cz.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *