Roztomilé mládě pandy červené v Zoo Plzeň přivítali na svět po dlouhém čekání

Ohrožené pandy červené chovají v Zoo Plzeň již od roku 2013. Teprve letos se tady těší z prvního přírůstku. Malá panda červená se tady narodila 12. června 2023, zatím však stále zůstává skryta v chovatelském zázemí. Zoo Plzeň se však podělila o snímky malého medvídka, ze kterých čiší nezměrná roztomilost.

Tady je vzácné mládě!

První odchov pandy červené v Plzni představuje velký chovatelský úspěch i dávku potěšení pro zdejší chovatele, kteří je pochopitelně sdílí i s návštěvníky a fanoušky zoologické zahrady.

Rodiči je pár Nepál a Lavinie, mladá samice přišla na svět 12.6. 2023. Nyní váží 1 kg. A zatím trvale zůstává v úkrytu. Návštěvníci si tak musejí ještě nějakou dobu počkat, zatím ji nespatří a zoologové a chovatelé tak žádají o trpělivost a klid u výběhu. Během podzimu si ji nejen dostatečně užijí ve výběhu, ale budou moci její chov v plzeňské zoo podpořit nákupem originálních suvenýrů. Fotografie vznikly při zdravotních kontrolách a vážení mláděte. Samec Nepál se přesně před 4 roky (2019) proslavil dvoutýdenním srpnovým útěkem do okolí zoo.

…těmito slovy komentovali na webu Zoo Plzeň svůj první odchov pandy červené.

Chovatelé Zoo Plzeň také zveřejnily první foto malého mláděte, snímky plné něhy. Fotografie se objevily na webu Zoo Plzeň i na facebookových stránkách plzeňské zoo, kde sklidili stovky liků. Zoologové se na Facebooku dočkali také řady gratulací a krásných přání do života malé pandy. Jeden z komentářů zmiňuje i cedulku u Nepála, kde si mohou návštěvníci přečíst, že rád prozkoumává okolí zoo.

Panda červená

Panda červená (Ailurus fulgens), nazývaná též panda malá, je příbuzná známější pandě velké, ačkoliv vzhledem připomíná spíše medvídka mývala. Stejně jako velká černobílá panda obývá i panda červená horské lesy a vyhledává bambus, ovšem neživí se jenom bambusem. V jejím jídelníčku najdeme i plody a kořínky rostlin, lišejníky, hlodavce nebo ptačí vejce. Je to noční tvor, který přes den většinou spí, jak uvádějí na webu Zoo Zlín, kde pandy červené také chovají.

Panda červená je samotářské zvíře. O mláďata, která se rodí nahá, slepá a naprosto bezmocná, se stará pouze samice. Samice se o mláďata stará minimálně půl roku, zejména v hnízdě, které si připravuje v dutinách stromů. Stejně jako panda velká i panda červená trpí úbytkem přirozeného prostředí. Přestože je v kategorii ohrožených druhů stále ji ohrožuje také také lov na maso a kožešinu, která v Číně symbolizuje šťastné manželství. Šijí se z ní tradiční novomanželské čapky.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *