Vítejte na světě! V Zoo Jihlava se těší z mláďat kriticky ohroženého aligátora

Světový úspěch. Tak se dá označit narození čtveřice mláďat aligátora čínského, ze kterého se radují v Zoo Jihlava. Z celkem třinácti vajec byla nakonec oplodněná čtyři a díky pečlivé práci chovatelů se z nich vyklubala mláďata. Vítejte na světě, snad se vám tady bude líbit…

Nejednoduché rozmnožování

Rozmnožit tento druh plaza není vůbec jednoduché, upozorňují na webu Zoo Jihlava. Vylíhnutí malých aligátorů přináší pochopitelně obrovskou radost, ale i očekávání, jak se jim bude dařit. Na to upozorňuje i ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.

„Jedná se o velký úspěch pro naši zoo, ale nutno dodat, že jsme teprve na začátku cesty.“

Nejenom narození není u aligátorů jednoduchá záležitost. Ihned po vylíhnutí je totiž před mláďaty další důležitý úkol. Musejí začít v pořádku správně přijímat potravu. Nejkritičtější je přitom první týden, kdy se mláďata aligátora musí slovy ředitele správně rozežrat.

Pokud mláďatům bude chutnat a budou řádně přibírat na váze, bude mít odchov celosvětový význam. V České republice je přitom Zoo Jihlava jednou ze dvou zoo, kde aligátory čínské chovají. V Evropě je chová celkem jen jedenáct institucí.

Aligátoři v Jihlavě

Přestože aligátoři čínští (Alligator sinensis) původně obývali rozsáhlé území východní Číny v povodí řeky Jang-c’-tiang, dnes jich ve volné přírodě žije zhruba posledních 200 jedinců. Řadí se ke kriticky ohroženým druhům, které jsou vzácností i v zoologických zahradách, avšak k vidění jsou i v soukromých chovech.

Aligátoři čínští se v Jihlavě zabydleli v roce 2017. Chov započal se samicí vylíhlou v roce 2009, ke které se v roce 2018 v Zoo Jihlava připojil samec vylíhnutý v roce 2012. Přestěhoval se sem z japonské zoo, jenom získat aligátora je úspěch. Další úroveň pak představuje jejich rozmnožování. Je složité i v tom, že zvířata k němu potřebují zimní odpočinek při teplotách kolem dvanácti až patnácti stupňů.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *