Emil a Dana Zátopkovi by dnes slavili 100 let

Manželský pár legendárních atletů Emil Zátopek a Dana Zátopková, za svobodna Ingrová, se shodně narodili 19. září 1922. Přesně před sto lety se začal psát příběh dvojice, která nasbírala celkem pět zlatých olympijských medailí a stala se jedním z nejslavnějších sportovních párů v historii.

Sportuj jako Zátopkovi!

Při příležitosti stého výročí narození se v pondělí 19. září 2022 na sto stadionech Česka uskutečnili sportovní závody s účastí více než deseti tisíc atletů a atletek pod společným označení Sportuj jako Zátopkovy. Ty nejslavnější okamžiky manželů Zátopkových se přitom odehrávaly na stadionu v Helsinkách, před sedmdesáti lety. Zátopek obhájil zlato na desítce a přidal další na pětce.

Helsinky 1952, kde proběhl Závod století, patřily i Daně Zátopkové, která hodila oštěpem osobní i olympijský rekord. O tři dny později si pak Zátopek přiběhl pro další zlatou, v maratonu navíc opět vylepšil olympijský rekord. Maraton přitom běžel poprvé v životě. I proto se stal běžeckou legendou a z Helsinek 1952 si vedle třech zlatých medailí a olympijských rekordů odnesl i přezdívku Satupekka, Pohádkový Péťa. Dodnes je Zátopek synonymem pevné vůle a úspěchu, podobně jako Tomáš Baťa, se kterým je Zátopek spojený.

Začínal u Tomáše Bati

Emil Zátopek začínal běhat v Baťově atletickém klubu, když ve svých šestnácti letech pracoval v továrně Tomáše Bati. Podobně jako slavný podnikatel prokázal nebývalou píli a sebekázeň, obě legendy spojuje i netradiční přístup a nové metody. Zátopek využíval speciální běžecké metody, například když trénoval v kanadách nebo později běhal s manželkou na zádech.

Zátopek běhání přizpůsoboval život i životosprávu včetně jídelníčku, například pojídal jistí z pampelišek, česnek nebo syrová obilná zrna. Hranice běhu posouval díky schopnosti překonávat únavu a bolest, ostatně svým bolestným výrazem při běhu je pověstný stejně jako svými úspěchy.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *