Mnohonožka, která má více než 100 nohou a další nové druhy objevili vědci v Austrálii

Vědci z australské Organizace pro vědecký a průmyslový výzkum Commonwealthu (CSIRO) v minulém roce popsali hned 139 nových druhů. Jde především o hmyz a další bezobratlé, také čtyři ryby, tři rostliny a jednu žábu. Informoval o tom list The Guardian. Odborníci z CSIRO přitom informovali, že oficiálně je zaznamenána asi jen čtvrtina australské flóry a fauny. Každé poznání je přitom významné pro ochranu ekosystémů planety.

Nový objev 60 metrů pod zemí

Mezi nově popsanými druhy vyniká mnohonožka. Je totiž první, které vědci napočítali více než tisíc nohou. Nalezli ji v důlní oblasti v západní Austrálii, celých šedesát metrů pod zemí. V hloubce žijí také vzácní pestrobarevní bradáči. Tyto ryby obvykle plavou hlouběji pod hladinou, kde se pohybují potápěči, a tak jsou k vidění jen ojediněle. Nyní právě z kategorii bradáčů vědci zaznamenali hned tři nové druhy. Bradáči jsou příbuzní kanicům, typickým obyvatelům Rudého moře, mezi kterými najdeme i tzv. zlatou rybu. Řadí se do zvláštní podčeledi Anthiinae (Anthias, čeleď Serranidae).

Mravenčí opium

S nově pojmenovaným druhem mravence, lat. Anonychomyrma inclinata, vědci zjistili i jejich výjimečný vztah k vzácnému motýlu. Nápadný australský motýl z z čeledi modráskovitých, v angličtině nazvanému Bulloak jewel (Hypochrysops piceata), je na rozdíl od jiných motýlů mravenci opečováván. Housenky motýla mravenci přenášejí je v čelistech z jejich denního úkrytu pod kůrou a listy stromu nazývaného buloke, který patří k přesličníkovitým a motýlu jako klíčová potrava dal také jméno.

Mravenci běžně housenky jedí, ale o housenky tohoto motýla se starají. Má to svůj důvod, žlázy housenky vylučují cukernatou látku, která by se dala nazvat mravenčí opium. Za péči o housenky tak mravenci dostávají sladkou odměnu.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *