Každý úplněk je svým způsobem pozoruhodný, ale Měsíc tento rok přináší tak úchvatné astronomické jevy a navíc tak hojně, že nezbývá než žasnout. Červenec 2018 se nese ve znamení zatmění Měsíce. Měsíc, Slunce a Země se již tento pátek 28. července ocitnou na jedné přímce. Jenže v té době bude Země od Slunce maximálně vzdálená, a tak bude poloměr stínu Země odrážející se na Měsíci nezvykle veliký. A to ještě není všechno.
Půjde o úplné zatmění Měsíce, které bude trvat téměř dvě hodiny, nejdelší v tomto století. Obdobnou podívanou nabídne noční obloha až 9. června 2123. Délka úplného zatmění je dána tím, jakou částí zemského stínu Měsíc prochází. Čím blíže středu zemského stínu, tím delší zatmění. Nás čeká tzv. středové zatmění, kdy Luna prochází geometrickým středem zemského stínu.
Kdy se dívat? – Kde se dívat? – Co uvidíte? – Měsíc a Mars – Hvězdárna
Video: Nejdelší zatmění Měsíce (Youtube)
Případ nadcházejícího zatmění Měsíce je velice vzácný.
Zatmění Měsíce 2018. Kdy se dívat?
Zatmění Měsíce začne v pátek večer, ihned po soumraku. V Praze od 20:47 hodin, jinde v ČR o pár minut dříve či později.
Úplné zatmění nastane ve 21:30 hodin a jeho konec přijde asi po hodině, konkrétně ve 23:13. Poté bude Měsíc ještě stále halen ve stínu planety Země, ale potrvá mu další hodinu, než ze stínu vystoupí úplně.
Nejlepší podívaná nás dle astronomů čeká hned po setmění, na začátku a také na konci fáze úplného zatmění. Zatímco zatměná část měsíce se bude barvit do ruda, světlejší okraj by měl k načervenalým tónům dostat i světle šedý nebo modravý nádech. Půjde o tzv. tyrkysový jev.
Časový průběh zatmění v České republice (v Praze)
Začátek částečného zatmění (není viditelné) | 20:24 hod. 27 s. |
Východ Měsíce v úplňku a částečném zatmění | 20:47 hod. |
Začátek úplného zatmění Měsíce | 21:30 hod. 15s |
Úplné zatmění Měsíce (maximální fáze) | 22:21 hod. 43 s. |
Konec úplného zatmění Měsíce | 23:13 hod. 12 s. |
Konec částečného zatmění Měsíce | 00: 19 hod. 28.7. |
Viditelné i v Česku. Kde se dívat?
Nejdelší zatmění Měsíce v tomto století bude viditelné z celé Evropy, Afriky, Asie a Oceánie.
U nás se Měsíc objeví po soumraku nízko nad jihovýchodním obzorem. To už bude temnější než jindy. V té době již také bude ve fázi zatmění, asi 35 % jeho průměru již bude ve stínu Země. Stín bude halit dolní levý okraj Měsíce a postupovat dál ke středu. Můžeme se těšit
Předpověď počasí v Česku přitom na páteční noc slibuje jasno až polojasno, tedy to vypadá, že abychom nezvyklý vesmírný úkaz mohly pozorovat, stačí se jen podívat na noční oblohu.
Rudá Luna a hra barev. Co uvidíte?
V pátek 27. července bude Měsíc v úplňku. Navíc dojde k zatmění Měsíce, kdy se Měsíc ponoří do stínu planety Země. Nezmizí přitom z oblohy zcela, ale bude částečně viditelný, a to díky slunečnímu světlu lámajícímu se přes zemskou atmosféru. Atmosféra funguje podobně jako optický hranol. Vzdušné molekuly atmosféry rozptylují modrou barvu (tak vzniká blankytná barva denní oblohy), dlouhovlnná část spektra, tedy červené odstíny se lámou a dopadají až na Měsíc.
Stín Země se na kotouči Měsíce díky lomenému světlu projeví zvláštním cihlově oranžovým až rudým zbarvením nebo dokonce nahnědlým zbarvením. V počáteční a konečné fázi můžeme očekávat tzv. tyrkysový jev. Na světlejší části Měsíce by se měly objevit šedivé až modravé tóny. Půjde o světlo procházející zemským ozonem.
Zatmění Měsíce nastane 27. července ve večerních a nočních hodinách. Současně s úplným zatměním ve 21:30 se nad jihovýchodním obzorem nebude vznášet jenom úchvatně zbarvený Měsíc, ale objeví se také planeta Mars.
Zatímco úplné zatmění skončí ve 23:13 a další hodinu pak ještě Měsíc bude vystupovat ze zemského stínu, planeta Mars bude na obloze zářit celou noc. I to je jev nebývalý. Mars bude od Země přitom nejblíže za posledních patnáct let.
Není tu jen Měsíc. Je tu také planeta Mars!
Jen kousek od rudého Měsíce bude v pátek večer viditelný i Mars, čtvrtá planeta Sluneční soustavy s typickým načervenalým odstínem. V létě 2018 se nám naskytují nejlepší pozorovací podmínky, protože je Mars nejblíž Zemi v tzv. velké opozici. Mars v době zatmění Měsíce bude Zemi vzdálený asi 57,5 milionu kilometrů. Zdá se to být hodně, ale posledních patnáct let byl vždy mnohem dále, jindy i 400 milionů kilometrů.
Velká opozice znamená, že rudá planeta je naproti Slunci a planeta Země je na stejné straně. Lépe si prohlédnout Mars se my jako obyvatelé planety Země už nemůžeme. Mars vypadá jako hvězda, ale je jasnější, má jinou barvu a jeho světlo je klidnější.
S hvězdářským dalekohledem si Mars můžete prohlédnout opravdu z blízka, na dohled byste měly mít jeho povrch, avšak záleží na počasí, nejenom na Zemi, ale i na Marsu. I amatérský dalekohled stačí k tomu, abyste při příznivém počasí spatřili zasněžený pól Marsu – polární čepičku jako světlejší část planety.
S hvězdářským dalekohledem pak lze pozorovat třeba i prachové bouře na Marsu. To se planeta halí do jakéhosi oranžového závoje. Pokud je na Marsu klid, mohou být vidět mraky ledových krystalků jako světlejší skvrnky. Rozeznat mohou jít i tmavé skvrny, které nejsou pohořími, jak by se mohlo zdát. Jde pouze o jinou strukturu a tím i odstín hornin na planetě.
Video: Mars Opposition (Youtube)
A to ještě pořád není všechno…
V pátek nás čeká tzv. mikroúplněk. Přestože měsíční kotouč bude vypadat obrovský, Měsíc bude v době pátečního zatmění nejdále od planety Země, konkrétně to bude celých 406 222 kilometrů. Měsíc v době úplného zatmění bude dle astronomů zhruba o 14 % menší než v lednu, kdy jsme zažili superúplněk Měsíce situovaného v té nejmenší vzdálenosti od Země.
Běžný pozorovatel ale mikroúplněk od superúplňku nerozezná. Naopak, právě červenec 2018 slibuje vesmírné divadlo, které bere dech.
Video: Zatmění Měsíce (Youtube)
Na toto vesmírné divadlo se chystají i ti nejpovolanější, tedy hvězdárny. Po celé republice máte možnost některou z hvězdáren navštívit a užít si představení Luny v doprovodu planety Mars prostřednictvím nejmodernějšího vybavení a sofistikovaného výkladu.
Zatmění Měsíce na hvězdárně
Pokud chcete zatmění Měsíce pozorovat tam, kde jsou na pozorování noční oblohy připravení tak, jak jen to jde, vydejte se na hvězdárnu. Hvězdárny po celém Česku nabízejí na páteční večer speciální program.
Tady je malý přehled:
- Hvězdárna a planetárium Brno – Měsíční noc na kraví hoře, od 21 hod.
Video: Zatmění Měsíce na hvězdárně (Youtube)
- Štefánikova hvězdárna v Praze, pozorování 21 – 24 hod.
- Planetárium Ostrava, veřejné pozorování poblíž planetária 20:30 – 24:00
- Muzeum a galerie v Prostějově, hvězdárna, pozorování od 20:30
- Hvězdárna a planetárium České Budějovice, pozorování 21 – 24 hod.
- Městská hvězdárna ve Slaném, pozorování 20 – 24 hod.
- Hvězdárna v Rokycanech a v Plzni, pozorování na Hvězdárně Rokycany od 19 hod.
- Hvězdárna Valašské Meziříčí, pozorování od 20:30
- Hvězdárna v Benátkách nad Jizerou
- Hvězdárna Zlín, pozorování od 20:24
Video: Zatmění Měsíce 2018 (Youtube)
Měsíc má magickou moc
Nejenom v době zatmění, ale také v době úplňku, který zažíváme každý měsíc, se měsíci přisuzují magické schopnosti. Někdy se dokonce dočkáte i druhého úplňku v kalendářním měsíci, jevu nazývaného jako Modrý měsíc, Blue moon.
Úplněk. Co od něho čekat? Co dělat a co nedělat? Je to ideální doba pro meditaci a také využití magických bylinek, třeba těch, které zklidní podrážděné nervy a pomohou proti stresu. Může to být třeba kozlík nebo šanta kočičí. Je také čas něco si přát, úplněk vám pomůže realizovat vaše sny. Jak? To už je na každém, ale hodit se můžou i zmiňované bylinky.
Literatura
- Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
- Pokorný, Z., Švanda, M.: Planety. Praha: Aventinum, 2015. ISBN: 978-80-7442-056-6
- Gabzdyl, P., Mikulášek, Z., Pokorný, Z.: Astronomie – 100+1 záludných otázek. Praha: Aventinum, 2018. ISBN: 978-807442-103-7
- Karkoschka, E.: Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy: 250 astronimických objektů hvězdné oblohy. Praha: CPress, 2017. ISBN: 978-80-864-1384-4
- Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4
Internetové zdroje
/1/ Horálek, P.: V pátek 27. července pozdě večer proběhne nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 16. července 2018 [cit. 2018-07-24]. Dostupné z: http://www.astro.cz/clanky/ukazy/v-patek-27-cervence-pozde-vecer-probehne-nejdelsi-uplne-zatmeni-mesice-v-tomto-stoleti.html
/2/ Horálek, P.: Začíná vzácná série měsíčních zatmění v Česku. Znovu nastane až za 10 let! CAS.cz [online]. Ondřejov: Astronomický ústav AV ČR, 2018 [cit. 2018-07-24]. Dostupné z: http://www.asu.cas.cz/articles/1332/19/zacina-vzacna-serie-mesicnich-zatmeni-v-cesku-znovu-nastane-az-za-10-let
/3/ Horálek, P.: Úplné zatmění Měsíce 27./28. července 2018. Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 2018 [cit. 2018-07-24]. Dostupné z: https://www.astro.cz/na-obloze/mesic/zatmeni-mesice/zatmeni-mesice-v-letech-2011-2020/uplne-zatmeni-mesice-27-28-cervence-2018.html
/4/ Měsíc v pátek zrudne, blíží se nejdelší zatmění v tomto století. Delší lidstvo uvidí až za 105 let. iRozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 23. července 2018 [cit. 2018-07-24]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/vesmir/zatmeni-mesice-2018-v-cr-animace-patek_1807231349_ako
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Nejdelší zatmění Měsíce v tomto století, i pro diváky v ČR
Červenec 2018 se nese ve znamení zatmění Měsíce. Jde o úplné zatmění Měsíce, navíc nejdelší za posledních 100 let. Čeká nás nezvyklý astronomický úkaz, viditelný po celém Česku. Stačí jen zvednout hlavu k obloze!
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…