Druhá planeta Sluneční soustavy a nejbližší planeta vzhledem k Zemi. To je Venuše, která se někdy nazývá také jako nevlastní sestra Země. Hned po Slunci a Měsíci je nejjasnějším přirozeným objektem na obloze. V těchto dnech je však zářivější než kdy jindy. Navíc aktuálně prožíváme období po jarní rovnodennosti, kdy oblohu typicky zdobí jemný kužel zvířetníkového světla. A aby toho nebylo málo, jsou tu i Plejády, nejkrásnější hvězdokupa na nebi, které si s Venuší dávají na nebi nebeské randevous.
Venuše v těchto dnech září více než kdy jindy
Venuši se říká také Večernice nebo Jitřenka. Je to totiž první hvězda pozorovatelná po západu Slunce a také poslední, kterou můžeme spatřit před rozbřeskem. Východy i západy Venuše v největší elongaci (vzdálenosti od Slunce) poutají od pradávna pozornost všech poetických duší, umělců a básníků, kteří ve Venuši spatřují krásu mladé ženy. Venuše se symbolicky spojuje s ženskostí, láskou a přitažlivostí, zvláště ve svém nejzářivějším období, v období největší elongace. A toto období nastává s přelomem března a dubna 2020.
24. března 2020, jen 4 dny po jarní rovnodennosti, se Venuše ocitá v největší východní elongaci, více než 46° daleko od Slunce. A tak nás okouzlí hned po západu slunce, jako ta nejjasnější hvězda na nebi mezi večerem a nocí.
Právě v těchto dnech se na naší obloze nejvíce vyklání rovina zemské dráhy. Díky tomu se Venuše stává bezkonkurenčně nejlépe pozorovatelná od roku 2012 a až do roku 2028. Navíc stojí téměř na vrcholu tzv. zvířetníkového světla, v těsné blízkosti hvězdokupy Plejády.
Video: Venuše a Plejády (jaro 2020), YouTube
Fascinující kužel zvířetníkového světla
Zvířetníkové nebo také zodiakální světlo se táhne podél ekliptiky, tedy roviny zemské dráhy, která se na nebi pomyslně promítá do zvířetníkových souhvězdí. Odtud také pochází samotný pojem. To, co pozorujeme, je vlastně vesmírný prach rozmístěný v okolí Slunce. Tento prach rozptyluje sluneční záření a zesvětluje tak část noční oblohy. Po západu Slunce díky osvětlenému hvězdnému prachu nad západním obzorem neztmavne obloha zcela, ale zdobí ji mlhavý kužel neostré záře zvířetníkového světla. Zvířetníkové světlo se díky sklonu ekliptiky vůči horizontu nejvíce vyklání od obzoru právě v období jarní rovnodennosti (anebo v zářijových nocích před rozbřeskem, to zase na východě).
Světelný kužel se na konci března 2020 mísí se slabým obloukem zimní Mléčné dráhy. Nejenže je zpestřený intenzivní září Venuše, ale nese se až k hvězdokupě Plejády, které dělají Venuši společnost.
Video: Zodiacal lights (zvířetníkové světlo)
Nejslavnější hvězdokupa noční oblohy
Noční obloha je poseta nespočtem hvězd, které spolu vytvářejí úchvatné obrazce, reálná i zdánlivá seskupení. Existuje však seskupení hvězd, tzv. otevřená hvězdokupa (nikoliv souhvězdí), které na nebi budí větší pozornost než jiné. Neohromí sice svoji velikostí, ale o to větší budí potěšení. Vypadají jako rodina hvězd a také rodinou jsou. I proto se jim říká také Kuřátka. Hvězdy, které tvoří Plejády, jsou sourozenci, vznikly na jednom místě přibližně ve stejnou dobu. Bylo to asi před sty miliony let, tedy jde o mladé hvězdy. Zrodily se z rozsáhlého kosmického mračna plynu a prachu a nerozpadly se díky působení vzájemných gravitačních sil.
Video: Venuše a Plejády (konjunkce, duben 2020)
V noci z pátku na sobotu 4. dubna na západním obzoru budou zářit jiskřivé Plejády, ve kterých se ocitne také extrémně jasná večernice. V blízkosti přitom bude k vidění i Měsíc. Nebeské randevouz nabídne úchvatné obrazy, které by také měly být mimořádně fotogenické…
Literatura:
- Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
- Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4
Internet:
/1/ Horálek, P.: V roce 2020 nás čekají pozoruhodné i nesmírně vzácné nebeské úkazy. Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 18. prosince 2019 [cit. 2020-04-03]. Dostupné z: https://www.astro.cz/clanky/ukazy/v-roce-2020-nas-cekaji-pozoruhodne-i-nesmirne-vzacne-nebeske-ukazy.html
/2/ Horálek, P.: Dva úkazy z kraje roku 2020. Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 1. leden 2020 [cit. 2020-04-03]. Dostupné z: https://www.astro.cz/clanky/ukazy/dva-ukazy-z-kraje-roku-2020.html
/3/ Veselý, J.: Co nás čeká na obloze a v blízkém vesmíru v roce 2021. Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 28. prosince 2020 [cit. 2020-04-03]. Dostupné z: https://www.astro.cz/clanky/ukazy/co-nas-ceka-na-obloze-a-v-blizkem-vesmiru-v-roce-2021.html#kvadrantidy
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Podívejte se na nebe! Pokochejte se randevous zářivé Venuše a Plejád v doprovodu zvířetníkového světla
Leden není jen měsícem předsevzetí, plánování budoucnosti nebo astrologie, dle astronomie k němu nedílně patří i meteorický roj Kvadrantidy, které v maximu nabízejí pozorování až stovky padajících hvězd, tedy meteorů za hodinu.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…