3 + 1 tip pro učení, paměť a koncentraci, nejen pro studenty

Každý z nás je jedinečný, má jedinečný mozek a také styl učení. Přesto se hodí znát alespoň základní zásady učení, fungování paměti, schopnosti koncentrace. Vyplatí se také vědět, jak lze učení podpořit, nejlépe nenásilnou, ale účinnou přírodní cestou. A opravdu to jde, naučte se o učení něco, se vám bude užitečné!

Představujeme přírodní pomocníky pro učení, paměť a koncentraci. Vyzkoušíte je?

Tip č. 1: Podpořte učení s přírodními pomocníky


Energie pro mozek

Mozek potřebuje pro své fungování energii. Základním zdrojem energie pro všechny tělesné orgány je kyslík a živiny ze stravy. Některé živiny jsou přitom pro fungování mozku prospěšnější než živiny jiné. Jde především o vitamíny skupiny B, minerální látky jako železo, zinek, vápník, hořčík, selen, chróm nebo mangan, omega-3 nenasycené mastné kyseliny aj.

Výhodné kombinace vitamínů, minerálů a dalších živin pro mozek nabízí tzv. brain food. Jde mj. o banán, ovesné vločky, bobule (borůvky, maliny, aronie, muchovník), listovou zeleninu (špenát, mangold, kapusta), ořechy, oříšky a semínka.

Zlepšení fungování mozku, regeneraci a obnovu mozkových slibuje i tzv. zlaté koření – kurkuma s obsahem kurkuminu, nejlépe v kombinaci s piperinem z černého pepře. Vedle koření se dají najít i bylinky na mozek. Takovou bylinkou je třeba oblíbená bazalka nebo bazalka posvátná (tulsi), také rozmarýn, dobromysl – oregano, ginkgo biloba (jinan dvoulaločný), gotu kola (pupečník asijský), ženšen nebo bacopa – brahmi.

Ajurvédské kafe, bez kofeinu, s čekankou a brahmi, mocca příchuťTulsi Brahmi - bylinný ajurvédský čajBrahmi - pro paměť a duševní rovnováhu - tablety

Nootropika

Brahmi se v současnosti řadí mezi tzv. nootropika. Pro jejich schopnost rychle nakopnout, aktivovat myšlení a mozkové funkce se jim říká také chytré drogy. V případě brahmi a dalších přírodních látek však skýtají pouze příznivé účinky, bez rizika negativního působení.

Nootropika mohou být léky, které původně sloužily při léčbě neurodegenerativních onemocnění. Využití léků je výhradně v rukou lékaře a vymezené pro účely léčení. Dnes se však jako nootropika označují i bylinky či doplňky stravy se schopností zlepšovat zásobení mozku kyslíkem, a tím i jeho fungování.

Obecně nootropika představují výživu pro mozek. Posilují paměť, zlepšují schopnost koncentrace a učení. Pokud půjde o taková přírodní nootropika, jako je bacopa – brahmi, ginkgo nebo ženšen jsou volně dostupná pro každého.

Tip č. 2: Vytvořte pro učení příhodné podmínky


Podmínky pro učení

Již byla řeč o významu kyslíku. Pokud půjde o mozek, přísun kyslíku je pro jeho správnou činnost naprosto zásadní. Přestože mozek zaujímá asi 2 % tělesné váhy, spotřebuje hned 20 % celkové zásoby kyslíku v lidském těle. Větrání, které zajistí přísun vzduchu naplněného kyslíkem, je tak při učení a mentální činnosti ještě důležitější než jindy.

Hladinu kyslíku v mozku snižuje kouření, naopak se dá zvýšit pohybem. Pohybem se rozproudí krev, a tím i lepší distribuce kyslíku po celém těle včetně mozku. Není tak od věci se před učením trošku protáhnout a zacvičit si. Avšak jenom trošku. Únava, ani tělesná, ničemu nepomůže. Únava nabourává schopnost učení a soustředění, tím i paměť.

Nejde však jen o kyslík, i další parametry okolního prostředí se podepisují na výsledku učení. Jde například o teplotu v pokoji, která by se měla pohybovat okolo 19 °C. Významnou úlohu hraje i kvalitní osvětlení.

Samozřejmostí by měl být klid

Klid zajistí eliminace rušivých vlivů. Rušivě působí i nepořádek. Jakkoli to může znít divně, učení a úklid spolu souvisí. Samozřejmě jde o čas a priority, tedy s omezeným časem má před úklidem přednost učení. Takový úklid stolu však zabere minimum času. Ze stolu tím zmizí rušivé předměty, které by nás při učení zbytečně rozptylovaly a o čas nás ochuzovaly.

Tip č. 3: Přestávky, odpočinek a spánek


Odpočinek a spánek

Má-li být učení efektivní, mělo by zohledňovat principy fungování lidského mozku. Schopnost soustředění má svůj limit, začíná se snižovat asi po půl hodině učení. Proto se doporučují přestávky. Dají se využít například na zmiňované protažení, větrání… Přestávky zabraňují únavě, která není žádoucí. Doporučují se minimálně po každé hodině učení, v délce alespoň 5 minut.

Přestávka osvěží mozek, ale neměla by být moc dlouhá, protože pak se nám nebude chtít k učení vracet. Motivace obecně přitom při učení hraje nemalou roli.

Bez regenerace to nejde

Fungování mozku i celého lidského těla je založeno na vyváženém uspořádání aktivity a odpočinku jako způsobu regenerace. Klíčové regenerační mechanismy probíhají při spánku. Zatímco svaly jsou v útlumu, mozek při spánku intenzivně pracuje. Zpracovává informace a zajišťuje jejich uchování v paměti.

Dostatečný spánek je nezbytný pro zdravou psychiku i schopnost učení nebo koncentrace. Je to jeden z nejdůležitějších faktorů mentální výkonnosti.

TIP OD KOCOURA: Zkuste to jinak!


Hudba k učení

Učení prospěje zmiňovaný úklid i klid. Někdo dosáhne nejlepších výsledků při absolutním tichu (pokud se mu je podaří zajistit), dalšímu však může pomoct nerušivá hudba pro uvolnění.

Vyzkoušet můžete klasickou hudbu, instrumentální hudbu, soundtracky z filmů, ale také různé zvuky přírody nebo speciální Alpha Waves music. To všechno jsou druhy hudby, které by mohly být při učení užitečné. Mají podpořit koncentraci tím, že zbaví nadbytečných myšlenek. Uleví od stresu a starostí, a umožní tak lépe se zaměřit na dané téma.

Hudba, která aktivuje mozek

Ne každému pochopitelně vyhovuje zklidňující a uvolňující efekt hudby. Může odvádět nejenom nežádoucí myšlenky, ale myšlenky všechny. Může také navozovat spánek. Je tu však ještě dynamická hudba. Ta by při samotném učení většinu lidí nejspíš vyrušovala, na druhé straně by mnohým mohla být prospěšná před samotným učením. Akční hudba může pomoci aktivovat mozek. Vybudí pozornost a může ho donutit i držet tempo.

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *