3 + 1 tip pro učení, paměť a koncentraci, nejen pro studenty

Každý z nás je jedinečný, má jedinečný mozek a také styl učení. Přesto se hodí znát alespoň základní zásady učení, fungování paměti, schopnosti koncentrace. Vyplatí se také vědět, jak lze učení podpořit, nejlépe nenásilnou, ale účinnou přírodní cestou.

Představujeme přírodní pomocníky pro učení, paměť a koncentraci. Vyzkoušíte je?

Tip č. 1

Podpořte učení s přírodními pomocníky

Energie pro mozek

Mozek potřebuje pro své fungování energii. Základním zdrojem energie pro všechny tělesné orgány je kyslík a živiny ze stravy. Některé živiny jsou přitom pro fungování mozku prospěšnější než živiny jiné. Jde především o vitamíny skupiny B, minerální látky jako železo, zinek, vápník, hořčík, selen, chróm nebo mangan, omega-3 nenasycené mastné kyseliny aj.

Výhodné kombinace vitamínů, minerálů a dalších živin pro mozek nabízí tzv. brain food. Jde mj. o banán, ovesné vločky, bobule (borůvky, maliny, aronie, muchovník), listovou zeleninu (špenát, mangold, kapusta), ořechy, oříšky a semínka.

Zlepšení fungování mozku, regeneraci a obnovu mozkových slibuje i tzv. zlaté koření – kurkuma s obsahem kurkuminu, nejlépe v kombinaci s piperinem z černého pepře. Vedle koření se dají najít i bylinky na mozek. Takovou bylinkou je třeba oblíbená bazalka nebo bazalka posvátná (tulsi), také rozmarýn, dobromysl – oregano, ginkgo biloba (jinan dvoulaločný), gotu kola (pupečník asijský), ženšen nebo bacopa – brahmi.

Ajurvédské kafe, bez kofeinu, s čekankou a brahmi, mocca příchuť Tulsi Brahmi - bylinný ajurvédský čaj Brahmi - pro paměť a duševní rovnováhu - tablety

Nootropika

Brahmi se v současnosti řadí mezi tzv. nootropika. Pro jejich schopnost rychle nakopnout, aktivovat myšlení a mozkové funkce se jim říká také chytré drogy. V případě brahmi a dalších přírodních látek však skýtají pouze příznivé účinky, bez rizika negativního působení.

Nootropika mohou být léky, které původně sloužily při léčbě neurodegenerativních onemocnění. Využití léků je výhradně v rukou lékaře a vymezené pro účely léčení. Dnes se však jako nootropika označují i bylinky či doplňky stravy se schopností zlepšovat zásobení mozku kyslíkem, a tím i jeho fungování.

Obecně nootropika představují výživu pro mozek. Posilují paměť, zlepšují schopnost koncentrace a učení. Pokud půjde o taková přírodní nootropika, jako je bacopa – brahmi, ginkgo nebo ženšen jsou volně dostupná pro každého.

Tip č. 2

Vytvořte pro učení příhodné podmínky

Podmínky pro učení

Již byla řeč o významu kyslíku. Pokud půjde o mozek, přísun kyslíku je pro jeho správnou činnost naprosto zásadní. Přestože mozek zaujímá asi 2 % tělesné váhy, spotřebuje hned 20 % celkové zásoby kyslíku v lidském těle. Větrání, které zajistí přísun vzduchu naplněného kyslíkem, je tak při učení a mentální činnosti ještě důležitější než jindy.

Hladinu kyslíku v mozku snižuje kouření, naopak se dá zvýšit pohybem. Pohybem se rozproudí krev, a tím i lepší distribuce kyslíku po celém těle včetně mozku. Není tak od věci se před učením trošku protáhnout a zacvičit si. Avšak jenom trošku. Únava, ani tělesná, ničemu nepomůže. Únava nabourává schopnost učení a soustředění, tím i paměť.

Nejde však jen o kyslík, i další parametry okolního prostředí se podepisují na výsledku učení. Jde například o teplotu v pokoji, která by se měla pohybovat okolo 19 °C. Významnou úlohu hraje i kvalitní osvětlení.

Samozřejmostí by měl být klid

Klid zajistí eliminace rušivých vlivů. Rušivě působí i nepořádek. Jakkoli to může znít divně, učení a úklid spolu souvisí. Samozřejmě jde o čas a priority, tedy s omezeným časem má před úklidem přednost učení. Takový úklid stolu však zabere minimum času. Ze stolu tím zmizí rušivé předměty, které by nás při učení zbytečně rozptylovaly a o čas nás ochuzovaly.

Tip č. 3

Nepodceňujte přestávky, odpočinek a už vůbec ne spánek

Odpočinek a spánek

Má-li být učení efektivní, mělo by zohledňovat principy fungování lidského mozku. Schopnost soustředění má svůj limit, začíná se snižovat asi po půl hodině učení. Proto se doporučují přestávky. Dají se využít například na zmiňované protažení, větrání… Přestávky zabraňují únavě, která není žádoucí. Doporučují se minimálně po každé hodině učení, v délce alespoň 5 minut.

Přestávka osvěží mozek, ale neměla by být moc dlouhá, protože pak se nám nebude chtít k učení vracet. Motivace obecně přitom při učení hraje nemalou roli.

Bez regenerace to nejde

Fungování mozku i celého lidského těla je založeno na vyváženém uspořádání aktivity a odpočinku jako způsobu regenerace. Klíčové regenerační mechanismy probíhají při spánku. Zatímco svaly jsou v útlumu, mozek při spánku intenzivně pracuje. Zpracovává informace a zajišťuje jejich uchování v paměti.

Dostatečný spánek je nezbytný pro zdravou psychiku i schopnost učení nebo koncentrace. Je to jeden z nejdůležitějších faktorů mentální výkonnosti.

TIP OD KOCOURA

Zkuste to jinak!

Hudba k učení

Učení prospěje zmiňovaný úklid i klid. Někdo dosáhne nejlepších výsledků při absolutním tichu (pokud se mu je podaří zajistit), dalšímu však může pomoct nerušivá hudba pro uvolnění.

Vyzkoušet můžete klasickou hudbu, instrumentální hudbu, soundtracky z filmů, ale také různé zvuky přírody nebo speciální Alpha Waves music. To všechno jsou druhy hudby, které by mohly být při učení užitečné. Mají podpořit koncentraci tím, že zbaví nadbytečných myšlenek. Uleví od stresu a starostí, a umožní tak lépe se zaměřit na dané téma.

Hudba, která aktivuje mozek

Ne každému pochopitelně vyhovuje zklidňující a uvolňující efekt hudby. Může odvádět nejenom nežádoucí myšlenky, ale myšlenky všechny. Může také navozovat spánek. Je tu však ještě dynamická hudba. Ta by při samotném učení většinu lidí nejspíš vyrušovala, na druhé straně by mnohým mohla být prospěšná před samotným učením. Akční hudba může pomoci aktivovat mozek. Vybudí pozornost a může ho donutit i držet tempo.

Potřebujete nastartovat mozek? Vyzkoušet můžete třeba šamanské bubny…

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 1x, ø5,00
Loading…

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více…

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ Jordan Peterson. Wikipedia.org [online]. 2019 [cit. 2018-05-19]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jordan_Peterson

Obrázky:

  • Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org

Disclaimer: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Nejsme eshop. Disclaimer

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog. Disclaimer

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor/autoři ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Cookies a GDPR

Věnujeme pozornost GDPR a ochraně osobních údajů tak, jak nejlépe to umíme. Využíváme soubory cookie a další technologie, které nám pomáhají vytvářet tento web tak, aby svým návštěvníkům nabízel co možná nejlepší obsah. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami použití webu, principy ochrany osobních údajů a zásadami cookies.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.