Doba sandálů je tady. Máme tipy pro sexy nožky

Letní teploty nás nutí k odhazování svršků. Právě nyní je ten čas ukázat se v celé své kráse – od hlavy až k patě. Zatímco takové vlasy se těší velké pozornosti, na chodidla často zapomínáme.

Přitom i nohy mohou v létě udělat velkou parádu (nebo celou parádu pokazit). Přitom právě nohy mají nezastupitelnou funkci pro pohyb a jsou také jediným kontaktem, který máme se zemí.

Reflexní zóny – Domácí pedikúra – Barefoot – Plíseň na nehtech –Babské rady

Chodidla a jejich reflexní zóny

Na chodidlech se odráží celé naše tělo, nejenom zvenčí, ale také všechny vnitřní orgány. Péče o nohy působí přímo na reflexní zóny a je tak prospěšná pro celkové. Podporuje imunitu. Mimo to předchází zdravotním potížím chodidel samotných a napomáhá přirozenému pohybu.

Taková domácí pedikúra není nic obtížného. Představuje wellness rituál pro krásu i pro zdraví. Byla by škoda si pedikúru odpírat.

Domácí pedikúra. Jak na to?

1. Horká koupel nohou

Nejprve dopřejte chodidlům horkou lázeň. Již během 15 minut v horké vodě pokožka změkne natolik, že ji velmi snadno ošetříte. Pokožce prospěje i lázeň obohacená o pár kapek citronové šťávy nebo sůl, která napomůže změkčení pokožky a současně ji důkladně očistí. Sůl může být užitečná, i pokud vás trápí plíseň nehtů, babské rady doporučují využít zase jablečný ocet.

2. Obrušování a peeling

Po horké koupeli si hody řádně osušte a můžete se pustit do obrušování pat a dalších ploch s tendencí ke tvrdnutí. Využijte přitom penzu nebo pilník. Jakmile odstraníte zrohovatělou kůži, můžete ještě nohu vyhladit peelingem.

3. Péče o nehty

Pak přichází řada na nehty, které bychom měli ostříhat, opilovat, případně odlakovat a nanést nový, nejlépe výživný, ale pouze lehký lak na nehty.

4. Výživa

Na závěr chodidla ošetříme výživným olejem. Nanášení oleje můžeme spojit s reflexní masáží.

Reflexná masáž chodidla.

Chodidlům můžete dopřát i hloubkovou výživnou péči. Nejlépe na noc naneseme silnou vrstvu oleje, nohy zabalíme do fólie, oblékneme si ponožky a necháme olej působit, ráno budou nohy jako nové.

Nohy v létě trpí, barefoot jim udělá dobře

Nohy v létě trpí podstatně více než v zimě. Buďto se paří v uzavřených botách anebo jsou vystaveny různým oděrkám a okopávání v botách otevřených. Není to jednoduché. Správná obuv je základem, špatná obuv naopak bývá příčinou mnoha potíží. Hrozí kožní plíseň, ale i další problémy.

Nezřídka jsou nohy z nošení špatné obuvi unavené. Dlouhodobě se pak mohou dostavit potíže ze špatného držení těla. Léto je ideální dobou pro chůzi naboso, na kterou běžně nejsme zvyklí. Přitom právě bosá chůze (barefoot) je pro nohy velmi prospěšná. Dochází k masírování reflexních zón kontaktem se zemí a aktivací všech sval na noze.

Pokud se bojíte mechanického poškození nohy a necítíte na pravou chůzi naboso, je tu řešení v podobě barefoot obuvi.

  • Barefoot boty dávají chodidlu prostor, chrání nohu, ale umožňují naprosto přirozený pohyb.
  • Barefoot podporuje pružnost a vytrvalost nohou, zvyšuje otužilost, zlepšuje prokrvení chodidel.
  • Barefoot chůze nebo běh funguje jako reflexní masáž chodidel, která příznivě ovlivňuje zdraví.
  • Dochází k posilování imunity a také zvyšování odolnosti chodidel proti chorobám, a to i v případě, kdy jde o obávanou plíseň.

Plíseň na nehtech

Onychomykóza, plíseňnehtů je onemocněním nohou, které způsobují parazitické houby, plísně nebo kvasinky. Daří se jim v teple a ve vlhku, kde se také snadno šíří. Veřejný bazén, společné sprchy, sauna nebo třeba půjčené papuče – tam všude nepřátelské mikroorganismy číhají.

Infekce se pak šíří zpravidla od volného okraje nehtu až po jeho kořen. Postupně nehet rozkádá, to se projevuje zěnou tvaru, struktury a barvy nehtu. Léčba je důležitá kvůli rychlému šíření nejenom na samotné noze, ale i na další osoby ve společné domácnosti nebo prostřednictvím veřejných zařízení jako jsou třeba letní koupaliště.

Babské rady na plíseň nehtů

Pokud byla řeč o horké lázni nohou, není to jen sůl nebo jablečný ocet, které jsou užitečné. Plíseň nehtů pomůžou zvládnout i bylinky – například rozmarýn, šalvěj nebo levandule. Dle babských rad se připravuje výluh z bylinek, který se pak používá pro koupel nohou. Působí i jako prevence.

Další možnosti pak nabízí i aromaterapie a její esenciální oleje, které se rozpouštějí právě v soli nebo octu, a tak mohou obohatit každou koupel nohou. Sáhnete-li po takových esencích jako je rozmarýn, šalvěj, levandule, také tymián, hřebíček, eukalyptus nebo tea tree můžete se těšit i z protiplísňových účinků. Vonné esence naředěné s rostlinným olejem můžete nanášet i přímo na místa postižená plísní anebo je využít jako součást výživné noční kúry, kterou jsme popisovali výše.

ZDROJE a další informace: http://www.ordinace.cz/clanek/plisen-nehtu-neboli-onychomykoza/, https://ona.idnes.cz/jednoducha-domaci-pedikura-d0b-/, https://www.zeny.cz/lifestyle/dokonale-nohy-na-leto-vime-jak-je-dostat-rychle-do-formy-1738.html, https://www.slimming.cz/plisen-nehtu/, http://www.sportvital.cz/sport/prozijte-leto-bez-bolavych-nohou

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *