Rostliny proti hmyzu. Vyžeňte mouchy a komáry bez chemie

S létem vylétli všichni ti krásní motýly, včelky a čmeláci, aby nám zpestřili hřejivé sluneční dny. Bohužel, ne každý hmyz je příjemný. V letních dnech, kdy se přirozeně více potíme, zažíváme i nálety otravných much a žíznivých komárů, kterých je snad rok od roku víc. Tito škůdci léta vás nebudou trápit, pokud vyrazíte do boje s květinami a bylinkami. Vůně některých rostlin obtížný hmyz odpuzuje.

S rostlinami jako přírodními odpuzovači hmyzu rozhodně nemůžete nic zkazit, minimálně se stanou krásnou ozdobou okna nebo zahrady. Je to ta příjemnější, krásnější a zdravější cesta, jak odpudit hmyz ze svého domu, ale i od posezení na terase nebo ze zahradního altánu.

Jak na to?

Pěstujte aromatické rostliny

Truhlíky na okně, nádoby s květinami na terase nebo záhonky podél zahradního posezení nemusejí být jenom dekorativní. Můžete tam pěstovat i rostliny, které jsou ozdobné a voňavé.

A co víc!

Můžete tam pěstovat rostliny, které svoji vůní odpuzují mouchy, komáry a další obtížný hmyz.

Muškáty, pěstování, rostliny proti hmyzu
Je mnoho důvodů, proč pěstovat muškáty…

Od muškátu, přes levanduli až po aksamitník

I docela obyčejný muškát je pokrytý miniaturními aromatickými váčky s vonnými silicemi. Nejsou sice okem viditelné, ale mouchy či komáři vůni registrují a není jim příjemná.

To platí i pro bylinky jako je levandule, šalvěj, meduňka, máta, šanta, yzop, libeček, santolína nebo oblíbená bazalka. O důvod víc, proč si tuto oblíbenou letničku pořídit. Nejenže ji využijete při přípravě nejrůznějších letních salátů, ale pomůže vám i proti hmyzu. Bazalka navíc nese i léčivé účinky, povzbuzuje a je prospěšná i pro mozkovou činnost (více v článku Bylinky na mozek).

Proti hmyzu působí i vůně rostliny, které se lidově říká smradlena. Jde o aksamitník, také afrikán, nenáročnou, velmi vděčnou rostlinu. Aksamitníku se bude dařit stejně dobře v truhlíku jako v záhonu na zahradě a na rozdíl od jiných rostlin přežije i vaši dovolenou nebo pár slunných dnů, kdy ji zapomenete zalít.

Afrikán je rostlinou našich babiček, která se v současnosti vrací právem na výsluní. Barvy aksamitníku hrají v odstínech žluté, oranžové a hnědé a letní slunce připomínají i ve dnech, kdy je pod mrakem. A navíc jde o jedlé květy, takže je můžete využít i k dozdobení nejrůznějších letních pokrmů.

Aksamitník, afrikán, rostliny proti hmyzu
Aksamitník -- polozapomenutá květina našich babiček, která působí proti hmyzu

Bylinky proti hmyzu

 • muškát
 • levandule
 • šalvěj
 • meduňka
 • máta
 • šanta
 • yzop
 • libeček
 • santolína
 • bazalka
 • aksamitník

Že není pěstování rostlin nic pro vás?

Proti hmyzu můžete vyzkoušet i další přírodní způsoby, které se obejdou i bez pěstování. K dispozici máte koncentrované vonné silice z rostlin – označují se jako esenciální (éterické) oleje a jsou základem aromaterapie.

Jsou to čistě přírodní produkty, které v malé lahvičce nesou všechnu vůni a sílu rostlin. Takový vonný olejíček najde v domácnosti mnohostranné využití, například právě proti hmyzu. Pozor, je však natolik silný, že je potřeba s ním zacházet obezřetně a případně ho ředit.

Aromaterapie proti hmyzu

Můžete si obstarat esenciální olej ze jmenovaných rostlin (levandule, šalvěj, meduňka, máta, bazalka), ale také esenciální olej lemongrass (citronová tráva), citronella, eukalyptus, tea tree oil nebo třeba hřebíček.

Esenciální olej levandule, BIOEsenciální olej šalvěj
Esenciální olej eukalyptus Esenciální olej tea tree oilEsenciální olej hřebíček

Tyto esenciální oleje pak můžete využít v aromalampě nebo elektrickém difuzéru. Provoní prostor tak, že člověku bude příjemnější, ale pro mouchy a komáry ho naopak znepříjemní.

Elektrický difuzér s vonnými esencemi s přehledem nahradí repelenty a odpuzovače hmyzu založené na často toxických chemických látkách. Navíc v interiéru funguje i jako zajímavá dekorace:

Aroma difuzér MANTRA - http://www.bezdoteku.cz/aroma-difuzery

Aroma difuzér Mantra lightAroma difuzér Mandala lightAroma difuzér Tantra light
Aroma difuzér Mantra dark Aroma difuzér Mandala darkAroma difuzér Tantra dark

Přírodní repelenty & přírodní dezinfekce

Z esenciálních olejů si snadno vytvoříte také přírodní repelent. Stačí pár kapek esence rozmíchat v nosném rostlinném oleji (slunečnicový, mandlový, olivový, hroznový apod.).

Pozor, přestože jsou esenciální oleje přírodní, některé jsou silně toxické pro zvířata, zejména pro kočky. Jde například o tea tree oil, ale i esenciální oleje citronella, eukalyptus aj.

Jedním z mála bezpečných esenciálních olejů je levandule. Jde také o jeden z mála olejů, který se dá využít neředěný. Bude se hodit jako přírodní dezinfekce na hmyzí štípance a kousance. I na ně v létě bohužel může dojít. Levandule ránu vyčistí. Má protizánětlivé účinky, podporuje hojení a působí proti svědění.

Co na štípance a kousance?

Na štípance a kousance se nehodí jenom levandulová esence, ale třeba i rozmačkané listy šalvěje nebo jitrocele.

Pomůže i netřesk, pokud ho máte po ruce. Stačí rozlomit list netřesku a šťávou potřít postižené místo. Obdobně jako netřesk působí i další sukulent – aloe vera, ale v našich končinách je přece jenom netřesk dostupnější.

Nezatracujte plevel

Nejde jenom o pěstované květiny a bylinky, rostliny proti hmyzu najdeme i ve volné přírodě.

Jedním z nejúčinnějších přírodních repelentů je vratič obecný. Dříve se užíval i jako léčivá bylina, ale kvůli jeho toxicitě se od jejího používání v léčitelství opustilo. Jeho schopnost odpuzovat a hubit hmyz však v létě více než hodí.

Tanacetum_vulgare L.

Vratič roste hojně na mnoha loukách, pasekách, stráních a mezích, v létě kvete drobnými žlutými květy tvaru knoflíčků. Nese kafrovou vůni, kterou mouchy, komáři a další hmyz nesnáší.

Bude užitečný v čerstvé i sušené podobě, například jako bylinkový polštářek. Bylinkový polštářek s vratičem využijete i v šatníku, kde bude odpuzovat moly. Podobně funguje i levandule a další bylinky, všechny spolu můžete v polštářku dle libosti kombinovat.

Zajímají vás bylinky?

V rámci našeho bylinkování jsme pro vás připravili články o bylinkách jako je kozlík lékařský, šanta kočičí, také majoránka, mateřídouška, sedmikráska, řeřicha, rýmovník, kurkuma, brahmi, agastache aj.

Vybíráme pro vás: bylinky na nespavost, bylinky na mozek, paměť a koncentraci

Mnoho užitečných rad, návodů, informací a inspirace najdete v knihách:

Léčivá zahrada

 

1 názor na “Rostliny proti hmyzu. Vyžeňte mouchy a komáry bez chemie”

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *