Svatojánské byliny a kvítí mají magickou moc. Užitek slibují hlavně pro ženy

Slunce je nyní doslova na vrcholu. Jen pár dnů po letním slunovratu, kdy v poledne Slunce vystoupalo na obloze nejvýš, slavíme Svátek svatého Jana. Přestože je toto období spojené se Sluncem, mnohé kouzla a čáry slibuje především Svatojánská noc. Léčivé byliny mají mít o této magické noci tu největší sílu, zvláště svatojánské bylinky a kvítí.

Svatojánské bylinky a svatojánské kvítí jsou všechny rostliny a květy, které nasbíráte o svatojánské noci. Konkrétní složení je na každém. Chybět by neměla bylina nazývaná svatojánská, pokud daný rok tedy právě kvete…

 

Léčivé bylinky jsou na svatého Jána ještě léčivější

Bylinkáři spojují sběr bylinek s měsíčními fázemi a pro sbírání volí často úplněk. Úplněk je symbolem naplnění. Příroda v plné fázi měsíce nasála vše, co mohla, byliny vstřebaly maximum cenných látek a nabízejí nejvyšší působení. Bylinky sbírané v době úplňku mají mít nejvyšší účinky. Ještě účinější mají být o svatojánské noci, kdy byliny, stromy, květy a voda mají získávat magickou moc.

Letní Slunovrat je obdobím nejdelších dnů a nejkratších nocí, rostliny jsou v nejvyšší růstové fázi, navíc prosyceny slunečními paprsky. Svatý Jan Křtitel, který 24. června slaví svůj svátek, účinky bylinek ještě posiluje. Má také vlastní bylinku – třezalku. Říká se jí také svatojánská bylina. Kvete sytě žlutými květy, ale když je rozdrtíte mezi prsty, zanechávají červené stopy. Má to být krev Jana Křtitele.
Třezalka patří mezi ženské bylinky a právě pro ženy se skvěle hodí všech devatero svatojánských bylin. Může jít o různé bylinky, ale nikdy by mezi nimi neměla chybět třezalka, řebříček jako další ženská bylinka, mateřídouška, jitrocel nebo heřmánek.

Devatero svatojánských bylin

Devítka má rituální význam a duchovní sílu, symbolizuje lidskost, soucit a vznešenost. Proto se o svatojánské noci sbírá devatero kvítí, ovšem není to pevně dané. Existuje také sedmero nebo desatero svatojánských bylin. Ani jejich konkrétní složení není jednoznačně stanovené. Záleží na sběrači, jaké byliny mu vyhovují a jaké potřebuje. Dá se řídit vlastní intuicí i možnostmi.

Natrhané bylinky lze využít hned čerstvé. Dá se z nich připravit svatojánský čaj nebo bylinná koupel. Právě koupele a další očistné rituály s elementem vody patří k základním tradicím slunovratu a svatojánských svátků. Stejně tak se využívá oheň jako symbol Slunce. Slunce v bylinkách můžete uchovat klasickým sušením.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *