Jelimánci, kukukifiku, malý husárek a další mláďata v ZOO Olomouc

Lemur kata mláďata

Karanténa byla plodná, alespoň v českých ZOO. I bez návštěvníků zde život běžel dál, život se vším všudy. A tak se s jarem rodila roztomilá mláďata nejrůznějších podob. Na své své obdivovatele si sice musela počkat až na otevření ZOO se zrušením bezpečnostních opatření vlády, na kráse jim to však nic neubralo.

Z království jelimanů až na Severní pól

Ze ZOO Olomouc na Svatém kopečku přišla již začátkem března zpráva o tom, že zdejší král jeliman Taťka se stal skutečným taťkou. A to nebylo chvílemi jasné, zda je to více král nebo jeliman… Matkami se staly hned dvě samice, které porodily hned několik mláďata lemurů kata, malých jelimánků. Za pár měsíců pěkně vyrostli, a tak dnes návštěvníci zoo mohou pod označením lemur kata obdivovat místo jelimánků pěkné jelimany. A nejenom je.

26. března se na Svatém kopečku objevil mimozemšťan, ošklivý a krásný současně. Hrabáč kapský vypadá jako přerostlá krysa nebo divné prase, v cestopisech Emila Holuba je to kuťoš, ve svahilštině kukukifiku. A právě párečku kukukifiku se narodil malý kukukifiku. Hrabáč je jedním z vzácných druhů olomoucké zoo a odchovat mládě připodobňují i zkušení chovatelé k malému zázraku. Tak takový zázrak v podobě hrabáče je nyní k vidění v Olomouci. A není sám.

Hrabáč Kapský - ZOO Olomouc

Video: Hrabáč kapský v ZOO Olomouc

Na začátku dubna se olomoucká mláďata rozrostla o jeden husarský kousek, samičku kočkodana husarského (Erythrocebus patas). Kočkodan umí mnoho husarských kousků, třeba běhat. Mezi primáty je s rychlostí až 55 km/hodinu nejrychlejší. Je to také vytrvalec a zdatný turista, který za potravou putuje i desítky kilometrů. Stavbou těla je to pozemní opice, ale umí přitom i skvěle šplhat po stromech. Přestože v divoké přírodě tráví čas převážně na zemi, v olomoucké ZOO obsadili kočkodani právě koruny stromů.

Pozor, přestože pojmenování opice pochází z německého označení „Meerkatze“ (mořská kočka), zvukovými projevy připomíná kočkodan spíše štěkot psa. Druhové jméno husarský přitom odkazuje na husarského vojáka, to kvůli bílým štětinkám u uší a bílému knírku.

Monkey Mania: All about the Patas Monkey

Video: Kočkodan husarský (Patas monkey)

O to, aby těch mláďat nebylo málo, se postaral i samec Chaco se samicí Morganou. 14. dubna se jim narodil malý mravenečník čtyřprstý, v pavilonu mravenečníků a lenochodů. Pozadu nezůstala ani šestnáctiletá žirafa Samanta, která 26. dubna porodila mládě. Ano, ve stoje, jak to tak žirafy dělají.  V Olomouci přibyli i další pomocníci Santa Klause, sobi polární. Samec, který pochází ze ZOO Brno, se stal otcem hned 6 mláďat. Dění u sobů komentovala zooložka RNDr. Libuše Veselá:

Sobi jsou chovatelsky dosti náročná zvířata a jsme rádi, že se jim v naší zoo daří.

Libuše Veselá, zooložka ZOO Olomouc

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *