Mláďata plameňáků kubánských: Radost v Zoo Ostrava

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava chová skupinu plameňáků kubánských, kteří pravidelně hnízdí a odchovávají nová mláďata. Také červen 2020 se u atraktivních ptáků nesl ve znamení hnízdění. Již 14. června přišla na svět první mláďata a přibyla další.

Plameňáci v Zoo Ostrava

Zoo Ostrava se chovu elegantních růžových ptáků ze specializovaného řádu plameňáků (Phoenicopteriformes) věnuje od roku 1979 a během této doby se podařilo odchovat přes 90 mláďat.

V roce 2020 hejno plameňáků kubánských (Phoenicopterus ruber) v Ostravě čítá 54 dospělých jedinců, 31 samců a 23 samic. Ve skupině jsou přitom stále dva jedinci, kteří chov v roce 1979 startovali. Byli sem přitom přivezeni jako dospělí, to znamená, že jsou dnes staří přes 40 let. I tak se stále zapojují do rozmnožování. Plameňáci jsou dlouhověcí ptáci, kteří se dožívají asi padesáti let, některé zdroje uvádí dokonce až sedmdesát let.

Zoo Ostrava - hnízdění plameňáků kubánských

Video: Hnízdění plameňáků v Zoo Ostrava (Youtube)

Samice plameňáka snáší jedno bílé vejce do homolovitého hnízda, které si buduje z bahna a písku. Jakmile se z vejce vylíhne malé ptáče, oba rodiče se starají, aby prospívalo. Nejprve je krmí speciálním výměškem ze zažívacího ústrojí, až po několika měsících začínají mláďata přijímat běžnou potravu plameňáků – drobné korýše, řasy a plankton, potravu s obsahem karotenoidů, která také stojí za růžovým zbarvením nádherných ptáků.

Mláďata plameňáků pokrývá šedobílé prachové peří, dospělé ptáky nepřipomínají ani nohama nebo zobáčkem. Zatímco dospělý plameňák má mohutný zobák typicky zahnutý dolů téměř v pravém úhlu, mláďata mají zobáček rovný. Do mohutného zobáku, dlouhých končetin a růžové barvy musejí dorůst. Růžovou barvu plameňáci získávají až během druhého roku života.

Hnízdící plameňáci jsou v Ostravě ve výběhu u hlavního vstupu do zoo.

Plameňáci v zoo

Plameňáci patří mezi ty nejatraktivnější ptáky a patří také k největším oblíbencům návštěvníků zoo, ptoto se tam také hojně chovají. Nejvíce plameňák růžový, avšak růžovou barvu zdobí i další druhy plameňáků. V Česku se vedle plameňáka růžového a kubánského chová také plameňák chilský a plameňák malý. V Zoo Praha chovají hned tři druhy plameňáků. Nejvíce ptáků je k vidění v Zoo Hluboká, kde mají stohlavé hejno plameňáků růžových.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura:

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internet:

/1/ V Zoo Ostrava se začala líhnout mláďata plameňáků kubánských. Zoo-Ostrava.cz [online]. Ostrava, Zoologická zahrada a botanický park Ostrava, 22. července 2020 [cit. 2020-07-23]. Dostupné z: http://www.zoo-ostrava.cz/cz/zoo/novinky/2103-v-zoo-ostrava-se-zacala-lihnout-mladata-plamenaku-kubanskych/

/2/ Plameňáci na Wikipedii [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-07-23]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Plame%C5%88%C3%A1ci
…a vlastní poznatky a zkušenosti

Mláďata plameňáků kubánských: Radost v Zoo Ostrava

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava chová skupinu plameňáků kubánských, kteří pravidelně hnízdí a odchovávají nová mláďata. Také červen 2020 se u atraktivních ptáků nesl ve znamení hnízdění.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *