Proč se říká „svatá Lucie noci upije“? A proč se na její svátek nemá uklízet, ačkoli je patronkou úklidu?

13. prosince má svátek Lucie. Svatá Lucie je patronkou sklářů, sklenářů a brusičů, také spisovatelů, kočích nebo švadlen. Je spojována se světlem, ostatně zimní slunovrat je na dohled. Proto se také říká: „svatá Lucie noci upije.“ 13. prosince slavíme křesťanský svátek svaté Lucie, se kterým se pojí pestré lidové tradice a zvyky. Většina z nich bohužel upadla v zapomnění. Pojďme si je připomenout! Nebudete litovat, protože svátek svaté Lucie vybízí k odpočinku.

Právě svatá Lucie má být údajně ta, která stojí za vánočním úklidem. Přesto by se na její svátek paradoxně uklízet nemělo a také je zakázáno předení. Co všechno by se 13. prosince mělo a nemělo? Jaké zvyky a tradice se se svátkem svaté Lucie pojí?

Úvodní foto: Pixabay.com

Patronka čistoty a úklidu – Legendy – Zimní slunovrat – Původ jména Lucie

Patronka čistoty a úklidu

Svatá Lucie, tajemná bílá postava, která může vylekat, ale současně dokáže ochránit před zlými silami, je tradičním symbolem očisty a čistoty. Je patronkou pořádku a hospodyněk, ale nejenom hospodyněk.

Právě Lucie má 13. prosince navštěvovat obydlí a kontrolovat, zda září čistotou. To ona má stát za tradicí, která je stejně jako tak trochu strašákem, ale jistě i přínosem… jde o vánoční úklid. Paradoxně však hospodyňky v tento den úklidu a všem domácím pracím měly vyhýbat. Domácnosti Lucie navštěvovala také proto, aby na to osobně dohlédla. V různých koutech Česka se udržovaly zvyky, kdy se ženy převlékaly do bílého a jako Lucky chodily po sousedkách a ověřovaly, že opravdu nic nedělají a hlavně nepředou. I proto se na svátek Lucie v některých krajích schovávaly kolovrátky na půdu.

Tuhé mýdlo v kostce Tierra Verde

Když Lucky chodily po dědině…

Svátek svaté Lucie patří k tradičnímu adventu. Přestože během staletí upadl v zapomnění, tradic kolem něho je mnoho a také v mnoha variacích dle konkrétního místa. Dříve Lucky chodily po dědině nejenom kvůli hospodyňkám a úklidu, resp. neúklidu, ale v některých krajích i kvůli dětem – aby ty hodné odměňovaly a ty zlé strašily. Jedna Lucie tak zvládla to, co svatý Mikuláš, anděl a čert dohromady. Záběr Lucie je obecně velmi široký. Lucie přitom nechodili jen po Čechách a Moravě, ale také po slovenských dědinách.

Slovak tradition - St. Lucia day/ Deň Svätej Lucie

Video: Svátek svaté Lucie – tradice (Youtube)

Legendy kolem svaté Lucie

Světice Lucie je patronkou nevěstek. Svatá Lucie se sice rozhodla pro uctívání křesťanské víry a život panny, ale byla tak krásná, že měla mnoho nápadníků. Dle jedné pověsti jednoho svým odmítnutím rozzlobila natolik, že zařídil, aby ji násilím odtáhli do nevěstince. Když to chtěli udělat, údajně s Lucií nedokázali pohnout. Stála na místě jako přikovaná k zemi, a tak ji ve zlobě zavraždili.

Dle další pověsti si Lucie kvůli jednomu nápadníkovi vypíchla oči. To proto, aby se svému ctiteli nelíbila. Do druhého dne měla mít oči ještě krásnější. I proto je dnes svatá Lucie také patronkou slepců, ale také sklenářů nebo nožířů. Za svoji patronku Lucii považují i krejčí a švadleny, tkalci, kočí, spisovatelé, písaři, notáři, advokáti, ale i služky. Zvláště oblíbená je v Itálii, kde je také patronkou gondoliérů.

Svatá Lucie, Panna Lucie Syrakuská, také právě v Itálii žila. Bylo to na přelomu třetího a čtvrtého století našeho letopočtu.  Její ostatky jsou uloženy v kostele San Geremia v Benátkách. Svatou Lucii uctívají jako mučednici všechny křesťanské církve, právě její víra totiž měla být příčinou její smrti.

Nejenom kočky, svatá Lucie chrání před zlými silami

Svatá Lucie má chránit zdravý zrak, ale pomáhá údajně i proti bolesti v krku a nejrůznějším infekcím. Návštěva Lucie na třináctý prosincový den měla být nejenom kontrolní, ale i ochrannou, měla chránit dům před návštěvou mnohem horší. Mj. měla být také ochránkyní před čarodějnicemi. Stejně jako kočky, má být i svatá Lucie ochránkyní domu, a to i přesto, že kočky bývají běžně spojovány právě s čarodějnicemi.

Na Moravě se kvůli ochraně před zlými silami dodržoval zvyk, že od 13. prosince až do Štědrého dne lidé každý den odkládali bokem jedno poleno. Těmito poleny pak zatopili na Boží hod vánoční, to mělo rodinu i dům ochránit před zlými silami až do příštích Vánoc.

Církevní kalendář 13.12. sv. Lucie (Religious calendar)

Video: Svatá Lucie v církevním kalendáři – tradice, zvyky a legendy (Youtube)

Zimní slunovrat je na dohled

Lucie slaví svůj svátek 13. prosince a má to svůj důvod. V juliánském kalendáři, který se užíval v dobách středověku připadal na 13. prosince zimní slunovrat. Až v 16. století se gregoriánským kalendářem o několik dnů posunul. Avšak i dnes platí, že Lucie noci upije. Až do 13. prosince se noci prodlužují, slunce vychází čím dál později a dříve zapadá. 13. prosince však začíná zapadat později. Jenže přitom Slunce až do zimního slunovratu také čím dál později vychází, takže noci se ještě nezkracují. Proto také celé rčení na 13. prosince zní:

Svatá Lucie noci upije a dne nepřidá.

Zimní slunovrat v podání astrofyziky

Fyzikální vysvětlení pranostiky dle portálu České astronomické společnosti, resp. Hvězdárny v Úpici, spočívá ve srovnání rovnoměrnosti rotace Země a nerovnoměrnosti jejího pohybu po oběžné dráze kolem Slunce.

Zemská osa se během podzimního období odklání svojí severní částí od Slunce. Na Zemi se to projevuje tím, že Slunce zapadá stále dříve a vychází stále později – světlá část dne se zkracuje. Protože ale současně podle 2. Keplerova zákona Země při svém oběhu kolem Slunce zrychluje, nastává kolem 13. prosince, tedy na svátek svaté Lucie zvláštní jev. Země se na své dráze posune za jeden den o větší úsek než než za den předešlý, ale přitom se nestačí otočit dost na to, aby kompenzovala zvýšení rychlosti oběhu kolem Slunce. Jednoduše Země nestihne díky své rovnoměrné rotaci zařídit, aby Slunce zapadlo dříve než předešlý den. A to přesto, že slunovrat ještě nenastal. V další dny je tento jev stále patrnější, takže si toho všimli i běžní pozorovatelé oblohy a začalo se říkat, že „Lucie noci upije.“

To ale není vše. Jev, který působí zvečera proti západu Slunce působí samozřejmě i ráno zase proti východu Slunce, a to dokonce ještě maličko více, protože v noci Země zase zrychlila. Takže má pranostika i druhou část „… ale dne nepřidá.“ Na to si musíme počkat do zimního slunovratu.

Lucie noci upije, ale dne nepřidá.

Video: Žádná věda – Lucie noci upije, ale dne nepřidá. (Youtube)

Budiž světlo aneb původ jména Lucie

Na Slunce, resp. světlo odkazuje již samotné jméno Lucie (Lucia, Luciana), které pochází z latinského slova lux. To se dá přeložit jako světlo. Lucie tak v doslovném překladu znamená světlá, zářící, žena s jiskrou a leskem. I tady opět docházíme ke spojení s úklidem. Stále však platí, že na svátek svaté Lucie se uklízet nemá. Tedy pokud ten vánoční úklid teprve plánujete, začněte až 14. prosince. To má svátek Lýdie.

Literatura

  • Pitrová, P.: Český rok: Lidové tradice a zvyky. Praha: Fragment, 2016. ISBN: 978-80-253-2709-8
  • Langhammerová, J.: České tradice v proměnách času: kroje-zvyky-umění. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2017. ISBN: 978-80-7422-500-0
  • Krolmus, V.: Staročeské pověsti, zpěvy, hry, obyčeje, slavnosti a nápěvy. Praha: Plot, 2013. ISBN: 978-80-7428-200-3
  • Večerková, E.: Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře. Praha: Vyšehrad, 2015. ISBN: 978-80-7429-627-7

Internetové zdroje: 

/1/ Kotrba, R.: Proč svatá Lucie noci upije a dne nepřidá? Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 18. prosinec 2012 [cit. 2019-12-13]. Dostupné z: https://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/proc-svata-lucie-noci-upije-a-dne-neprida.html

/2/ Kotrba, R.: Proč svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá? Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 27. prosinec 2012 [cit. 2019-12-13]. Dostupné z: https://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/proc-svata-lucie-noci-upije-ale-dne-neprida-20121227.html

/3/ 13. prosince: Lucie noci upije a dne nepřidá. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 13. prosince 2018 [cit. 2019-12-13]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/adventni-kalendar-onadnes-cz.A181123_194127_spolecnost_job

/4/ Proč byste pranostiku Lucie noci upije neměli tahat na Lucii? Souvisí totiž s Vánocemi. Rozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 13. prosinec 2017 [cit. 2019-12-13]. Dostupné z: https://dvojka.rozhlas.cz/proc-byste-pranostiku-lucie-noci-upije-nemeli-tahat-na-lucii-souvisi-totiz-s-7455854

Proč se říká „svatá Lucie noci upije“? A proč se na její svátek nemá uklízet, ačkoli je patronkou úklidu?

13. prosince má svátek Lucie. Je spojována se světlem, ostatně zimní slunovrat je na dohled. Proto se také říká: „svatá Lucie noci upije.“ Svátek svaté Lucie přináší pestré lidové tradice a zvyky. Svatá Lucie poukazuje také na vánoční úklid, přesto by se na její svátek uklízet nemělo. Co všechno by se 13. prosince mělo a nemělo?

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *