Obnovené tůně v jihočeských pískovnách osídlují čolci a další ohrožené druhy

Také jihočeská krajina je v ohrožení, s ní i původní druhy živočichů. Intenzifikace chovu ryb v rybnících, regulace vodních toků a zánik drobných vodních ploch však naštěstí provází i snahy o záchranu přírody. Během posledních dvanácti let se tak v jihočeských pískovnách objevilo již dvacet nových či obnoveních tůní. Tůně nabízejí místo pro život pro ohrožené druhy, například čolky a další obojživelníky. S návratem do přírody jim pomáhá sdružení pro záchranu prostředí Calla.

Nové tůně jako nový domov pro vodní živočichy

Naposledy jihočeské tůně rozšířila jedna v pískovně Třebeč nedaleko Borovan, další dvě pak v Pískovně Ledenice. To bylo na konci loňského roku. Nestačí ovšem tůně vytvořit, ale je třeba se o ně také dlouhodobě postarat.

„Pokud je ponecháme pouze přírodním procesům, dostává se do nich listí a další materiál, který je postupně zaplní. Z takové tůně postupně mizí většina ohrožených druhů. Proto je důležité čas od času tůně obnovit nebo vedle vytvořit nové, případně v jejich okolí vyřezávat náletové dřeviny,“ vysvětluje Jiří Řehounek z Cally, kde se věnuje ochraně přírody a obnově těžebních prostorů.

Péče o tůně v pískovnách vychází se studie, kterou pro sdružení Calla vypracoval entomolog Vojtěch Kolář z Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Studie také potvrdila význam tůní jako domova množství ohrožených a vzácných druhů. Některé pískovny obývají například všechny tři druhy jihočeských čolků, tedy čolek velký, obecný i horský.

Čolci pod tlakem klimatických změn

Video: Čolci, YouTube

Čolci v Česku

Na českém území přirozeně žije 21 obojživelníků, 13 patří mezi bezocasé, jde o žáby. Dalších 8 je ocasatých, vedle jednoho mloka, konkrétně mloka skvrnitého, jde o 7 druhů čolků. čolci, mloci i žáby jsou vázáni na vodní plochy. Kvůli suchu u nás obojživelníků prudce ubývá, každá tůňka je tak přínosem, stejně jako speciální bariéry podél frekventovaných silnic, které jsou prospěšné v době migrace obojživelníků. Ochránci přírody staví vedle vodních ploch i takzvané plazníky, kde mohou obojživelníci přezimovat.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *