Nový objev mezi houbami: Ve Skotsku vědci našli dalšího „škrtiče“

Na východě Skotska se rozkládá horské pásmo Cairngorms, které je s rozlohou 2400 kilometrů čtverečních také nejrozsáhlejším národním parkem Británie. Jeho součástí je Cairngormský masiv, jediná náhorní plošina v zemi, která pochází již z doby ledové. Březové a borovicové lesy osídluje unikátní fauna, flora a také houby, konkrétně 2748 druhů hub. Tolik jich napočítali dobrovolníci, kteří loni v létě sbírali vzorky půdy v rámce rozsáhlého výzkumného projektu.

Když se spojí vědci, ochranáři a veřejnost

Vědci výzkumném Ústavu Jamese Huttona ze vzorků půdy z 55 hor Cairngormského národního parku z nadmořské výšky nad 914 metrů extrahovali DNA a rozklíčovali detailní složení.

Spolupráce dobrovolníků z řad široké veřejnosti, ochránců přírody a vědců přinesla cenné poznatky o životě hub vysoko v horách, ale odhalila mnoho zajímavých divokých druhů. Dokonce přinesla i objev doposud neznámého druhu houby z čeledi čirůvkovitých a parazitického rodu příživnic. Do tohoto rodu patří i zvláštní houba, která parazituje na jiných houbách a roste pak z jejich plodnic. V angličtině se jí přezdívá „strangler“, česky „škrtič“. Vedle toho vědci objevili i další dvě houby, které v Británii zatím nikdo nezaznamenal, jejich výskyt je tak na ostrovech novinkou.

The Cairngorms National Park - a special place

Video: Národní park Caringorm, YouTube

Tajuplné houby

Přestože jsou houby zpravidla dokonale skryté pod zemí a jejich přítomnost běžně ani neregistrujeme, hrají zásadní roli v přírodních ekosystémech. Dokonce i vědci toho o houbách, jejich rozšíření a rozmanitosti vědí jen velmi málo, jejich poznání však pomáhá udržet křehkou rovnováhu životního prostředí. Ta je dnes ohrožena více než kdy jindy a každý objev je tak dílem skládačky pro ochranu přírody do budoucna, i míst jako je národní park Cairngorms.

Houby

Jednobuněčné i mnohobuněčné organismy pestrých velikostí, tvarů a podoby obývají primárně místa s vyšší půdní vlhkostí, ale najdou se i na suchých a teplých místech. Přestože jsou známé především jako škůdci nebo jako součást lidské výživy, jejich primárním významem je rozklad organických látek. Mají nepostradatelný přínos pro rostliny jako jedna z klíčových složek půdních společenstev.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *