No Mow May: Objevte kouzlo lučních květů, potěšíte smysly i opylovače

Jaro v přírodě kvete a bzučí, škoda, že ten bzukot často přehluší motory sekaček a struny motorových kos. Nejenže se ochuzujeme o krásu květů, užitečné opylovače obíráme o cennou potravu. Britská kampaň No Mow Way, na které se podílí organizace Plantlife proto vyzývá k tomu, abychom alespoň v květnu nechali sekačky na pokoji.

Každá květina se počítá

Plantlife, charitativní organizace zaměřená na ochranu planě rostoucích rostlin, nyní navazuje na kampaň Every Flower Counts, Každá květina se počítá. Podobně jako je u nás známé sčítání ptáků Ptačí hodinka, se pod hlavičkou Plantlife počítaly v roce 2019 planě rostoucí květiny na zvoleném místě vlastní zahrady. Výsledky se pak propisovaly do celonárodní databáze Plantlife. Každý zahrádkář získal za svůj údaj o sčítání tzv. nektar skóre, dozvěděl se, kolik metr čtvereční jeho zahrady uživí včel.

Počítání v Británii, která se stejně jako Česko dá označit jako náhrad zahrádkářů, ukázalo, jak negativně sečení působí na množství druhů rostlin.

Ten, kdo neseká trávník, získá víc. Na zahradě má víc druhů rostlin a více užitečného hmyzu. Navíc ušetří čas, práci a peníze, protože každá sekačka potřebuje palivo.

Dejte květinám šanci

Kampaň No Mow May nabádá zahrádkáře přímo – nesekejte trávník, alespoň v květnu. Dáte tak šanci květinám rozkvést. S květy zůstane na zahradě i nektar pro hladové opylovače. Hmyz se pomalu vytrácí, protože si v krajině přizpůsobené člověku nedokáže najít potravu. Víme tedy, co se stane, když trávu budeme nadále sekat. Také se dá předpokládat, že pokud sekat nebudeme, nestane se téměř nic. V zeleni se možná objeví nějaký ten plevel, ale také sedmikrásky nebo pampelišky.

Plantlife dokonce přesně vypočítává, co pampelišky v trávníku znamenají. Osm květů pampelišky například pokryje základní energetickou potřebu jednoho čmeláka. Sto metrů čtverečních neposečeného trávníků uživí 6 čmeláků a ještě zbude pyl a nektar pro vzácné včely pískorypky. Kampaň No Mow May sice vybízí k odložení sekaček, nutí však k přemýšlení o tom, jak užitečná zahrada je, anebo by mohla být.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *