Red Dot Award potvrzuje: Český design má světovou úroveň

Nejsou to jenom velké společnosti a zavedené české značky jako Škoda, Tescoma nebo TON. Prestižním oceněním Red Dot Award se mohou pochlubit i menší firmy nebo startupy, které dokazují, že český design má světovou úroveň bez ohledu na velikost. Ocenění Red Dot Design Award 2021 za produktový design získal například český startup DOT Glasses se svými nastavitelnými dioptrickými brýlemi. Pomáhají lidem s poruchou zraku v nejchudších částech světa.

Design v interiéru i v exteriéru

Renomovaní profesionálové z oblasti průmyslového a produktového designu z celého světa prostřednictvím Red Dot Award upozorňují na produkty, které nevynikají jen designem a kvalitou, ale také inovativností a originalitou. Mezi oceněné české produkty patří například také pohybové pomůcky pro psy a zvířata startupu AnyoneGo, další české produkty s charakterem pomáhat a být prospěšný.

Oceněním Red Dot se pyšní také kompostér Urbanlive společnosti Plastia, dětský nábytek Fantasy společnosti MY DVA group, venkovní nábytek AGORA společnosti KOMPAN, kempingové autovestavba Egoé Nestbox designerského studia 519 nebo multifunkční lavička s názvem Manta designérky Lucie Koldové, kterou navrhla pro značku mmcité+. Jméno lavičky i celé kolekce je stejně jako tvar inspirovaný pohybem rejnoka. Mezinárodní komise složená z expertů v oblasti produktového designu udělila cenu Red Dot značce mmcité+ také za koncept protihlukové stěny noba digi mini, již zmiňovaného designerského studia 519.

This is Manta_teaser

Video: mmcité Manta, YouTube

Modulární systémy KOMA MODULAR

Red Dot Design Award 2021 v kategorii Produktový design za řadu Fashion Line Relax získal vizovický výrobce modulárních systémů, společnost KOMA MODULAR. Celý projekt si zakládá i na udržitelnosti. „Ta hraje v případě projektu Fashion Line důležitou roli. Jedná se o velkou stavebnici složenou z rámů, panelů a fasádních prvků. Tyto díly je možno mezi sebou kombinovat, měnit nebo je demontovat a používat na jiné objekty ze stejné řady. Modularita obecně funguje na principech cirkulární ekonomiky. Žádné budovy se nedemolují, ale je možné je přemisťovat podle potřeby, zvětšovat nebo měnit jejich účel,“ vysvětluje na serveru CzechCrunch designérka Adéla Bačová, která s KOMOU vítězné moduly navrhla.

Fashion line Relax KOMA MODULAR

Video: Fashion Line Relax KOMA MODULAR

ORIGAMI WALL: originální zelené stěny

Modulární systém KOMA MODULAR se poprvé představil na výstavě Designblok, stejně jako systém ORIGAMI WALL o rok později. Ten se nyní pyšní oceněním Red Dot Award: Product Design 2022 za systém venkovní opěrné zdi W55 a vertikální zelené stěny W90.

„Když jsme systém ORIGAMI WALL poprvé představili veřejnosti na Designbloku 2020, byl vystaven ještě jako prototyp W55 pro stavbu okrasné zdi a zpevnění svahu. Pozitivní ohlas, který jsme zde měli, nás inspiroval k vývoji také zelené stěny W90, kterou lze aplikovat jako čistě vertikální řešení i do interiéru. Ocenění Red Dot z řad profesionálů nás přesvědčuje, že naše kroky jdou správným směrem,” uvádí na webu Origami-wall.com k vývoji originálního produktu Jaroslav Juřica, designér systému ORIGAMI.

  • D.E.S.I.G.N. Praha: Jana Kostelecká jakost, 2020. ISBN: 978-80-260-8277-4
  • Atlas současných interiérů. Praha: Slovart, 2011. ISBN: 978-80-7391-452-3

Nejsou to jenom velké společnosti a zavedené české značky jako Škoda, Tescoma nebo TON. Prestižním oceněním Red Dot Award se mohou pochlubit i menší firmy nebo startupy, které dokazují, že český design má světovou úroveň bez ohledu na velikost. Oceněním Red Dot Design Award náleží se pyšní mmcité+, KOMA MODULAR nebo ORIGAMI WALL.

Křivánková, R.: Red Dot Award potvrzuje: Český design má světovou úroveň. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 16. květen 2022 [cit. 2022-05-16]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/red-dot-cesky-design/

Red Dot Award

Red Dot Award představuje jednu z nejprestižnějších světových soutěží v oblasti designu. Každoročně ji vyhlašuje Design Zentrum Nordrhein-Westfalen se sídlem v německém Essenu. V Essenu je také situováno Red Dot Design Museum, jedna z největších expozic moderního designu. Historie soutěže sahá až do roku 1955. Dnešní jméno Red Dot ocenění využívá od roku 2000. K původní kategorii Produktový design, která má aktuálně 48 podkategorií, se přidaly i další dvě. Hlavní kategorie soutěže Red Dot Award jsou dnes: Produktový design, Komunikační design a Designový koncept.

INSPIRACE NA BYDLENÍ, CO MÁ STYL

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.