Red Dot Award: České značky a české produkty pro bydlení, které si zamilujete

Od padesátých let minulého století uděluje Design centrum Severního Porýní-Vestfálska cenu za design Red Dot Award. O prestižní cenu každoročně soutěží tisíce produktů z celého světa včetně těch českých. A právě český design, české značky a české produkty tady také pravidelně sklízí úspěchy napříč obory. Ocenění Red Dot si na svůj účet opakovaně připisuje automobilka Škoda Auto, také tradiční český výrobce kuchyňského nádobí a potřeb Tescoma ze Zlína nebo český výrobce nábytku TON z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku.

Křesla, židle, stůl i věšáky s červeným puntíkem

TON je jedním z několika málo světových výrobců ohýbaného nábytku. Historie společnosti přitom sahá až do roku 1861, kdy svou firmu založil truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet. V moderní éře sklízí úspěchy i díky spolupráci s inovativními designéry. Inovace je ostatně také spolu s funkčností, kvalitou a vlivem na životní prostředí hodnotícím faktorem Red Dot Award.

Red Dot Award obdržela společnost TON poprvé již v roce 2011 za křeslo Merano italského designéra Alexandera Guflera. Ocenění získala i barová židle Rioja a věšák Patalo. V roce 2016 si Ton připsal další úspěch z řady úspěchů, když  Red Dot Award putoval do lounge křesla kolekce Split designéra Arika Levyho. V tažení za červenými puntíky uspěla také židle a stůl kolekce Leaf, následované křeslem z kolekce Alba. Zatímco křeslo Alba nese rukopis designéra Alexandra Gulflera, kolekce Leaf byla vytvořena italským studiem E-ggs.

Alex Gufler and New Merano

Video: Židle TON Merano, YouTube

Židle a stůl kolekce Leaf

„Naší snahou bylo navrhnout produkt, který bude lehký, funkční a propojený s filozofií TONu i jeho výrobním procesem,“ uvedla ke kolekci Leafs Gaia Giotti ze studia E-ggs. „Protože se společnost věnuje práci se dřevem, rozhodli jsme se inspirovat přírodou a stromy. Masivní základ stolu i židle symbolizuje kmen. Lehké, lisované sedadlo s opěrkou jsou zase odkazem na listy. Jejich tvar jde pozorovat také v průřezu zádové opěrky,“ dodala Giotti.

Vedle designu byl při vývoji kladen důraz také na ergonomii a pevnost konstrukce. Kolekce Leaf tak dokáže i přes nízkou hmotnost vyhovět nejenom privátním interiérům, ale i náročnému provozu restaurací i privátním interiérům.

Minimalistické věšáky Logs

Stůl Leaf je vůbec prvním stolem z produkce TON, který se pyšní Red Dot Award. Red Dot Award 2020 pak bystřickému výrobci nábytku přinesl nezvykle ocenění také pro věšáky Logs podle návrhu Hanny Litwinové a Romina Heideho z německého designérského studia Büro Famos. Jednoduché věšáky ve tvaru hvězdy TON vyrábí z odřezků při výrobě židlí.

„Produkt mohl porotu zaujmout nejen jednoduchým a hravým konceptem designu, díky kterému lze věšáky kombinovat i ve větších počtech, ale také přístupem k uvědomělé produkci. Věšák ve tvaru hvězdy vzniká z těch částí kvalitního bukového a dubového dřeva, které již nelze využít při výrobě židlí,“ mluvčí firmy Magdaléna Řiháková. Výrobek navíc balí do recyklovaných krabic pracovníci chráněné dílny.

Český design světové úrovně

Nejsou to jenom velké společnosti a zavedené české značky. Oceněním Red Dot Award se mohou pochlubit i menší firmy nebo startupy, které dokazují, že český design má světovou úroveň. Red Dot Awards náleží například k pohybovým pomůckám pro psy a zvířata startupu AnyoneGo, kompostéru Urbanlive společnosti Plastia, venkovnímu nábytku AGORA společnosti KOMPAN nebo kempingové autovestavbě Egoé Nestbox.

Cirkulární ekonomika v praxi

Mezinárodní komise složená z expertů v oblasti produktového designu udělila cenu Red Dot Award také značce mmcité+ za koncept protihlukové stěny noba digi mini, která stejně jako Egoé Nestbox vznikla v dílně designerského studia 519. Značka mmcité+ přitom Red Dot získala také za multifunkční lavičku Manta designérky Lucie Koldové. Červený puntík zdobí i modulární systémy Koma Modular, konkrétně řadu Fashion Line Relax, velkou stavebnici složenou z rámů, panelů a fasádních prvků, která umožňuje vystavět stavby pro bydlení i rekreaci na principech cirkulární ekonomiky. Oceněním Red Dot Award Product Design 2022 se nově pyšní i česká značka Origamy Wall, za systém venkovní opěrné zdi W55 a vertikální zelené stěny W90.

  • D.E.S.I.G.N. Praha: Jana Kostelecká jakost, 2020. ISBN: 978-80-260-8277-4
  • Atlas současných interiérů. Praha: Slovart, 2011. ISBN: 978-80-7391-452-3

O prestižní cenu Red Dot soutěží tisíce produktů. Nechybí ani české produkty. A právě český design v soutěži pravidelně sklízí úspěchy. Oceněním Red Dot se pyšní i český výrobce TON, za svá křesla, židle, stůl kolekce Leaf i minimalistické věšáky Logs.

Křivánková, R.: Red Dot Award: České značky a české produkty pro bydlení, které si zamilujete. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 15. květen 2022 [cit. 2022-05-15]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/red-dot-ceske-produkty-bydleni/

Red Dot Award

Red Dot Award představuje jednu z nejprestižnějších světových soutěží v oblasti designu. Každoročně ji vyhlašuje Design Zentrum Nordrhein-Westfalen se sídlem v německém Essenu. V Essenu je také situováno Red Dot Design Museum, jedna z největších expozic moderního designu. Historie soutěže sahá až do roku 1955. Dnešní jméno Red Dot ocenění využívá od roku 2000. K původní kategorii Produktový design, která má aktuálně 48 podkategorií, se přidaly i další dvě. Hlavní kategorie soutěže Red Dot Award jsou dnes: Produktový design, Komunikační design a Designový koncept.

INSPIRACE NA BYDLENÍ, CO MÁ STYL

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *