NEOWISE: Letní nebe teď zdobí kometa jasnější než jiné

Astrologové měli na jaře v hledáčku hned dvě nadějné komety, žádná z nich však očekávání nenaplnila. Třetí nadějná kometa tohoto roku proto budila spíš obavy než očekávání nebeského divadla, o to radostnější překvapení nyní s kometou nazývanou C/2020 F3 (NEOWISE) zažíváme. Kometa NEOWISE je jednou z nejjasnějších komet posledních let. Během července by se přitom měla její jasnost zlepšovat natolik, že bude pozorovatelná pouhým okem.

Na letním nebi by měla být kometa viditelná až do srpna, který na letní oblohu přináší úchvatné perseidy. Teď však letní nebe patří nové vlasatici (také Jupiteru nebo nočním svítícím oblakům). Do hledáčků vesmírných systémů se sice vesmírný cestovatel dostal již v březnu, avšak právě nyní nastává nejlepší čas pro pozorování komety nejenom pro astronomy, ale pro každého.

Objev roku 2020 – Pozorování komety – Noční svítící oblaka

Vesmírný objev roku 2020

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) byla objevena kosmickým přehlídkovým systémem NEOWISE (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer). Kosmický dalekohled, spravovaný NASA, JLP a CALTECH, obíhá Zemi po polární dráze ve výšce kolem 490 kilometrů se zaměřuje na malá tělesa Sluneční soustavy, především asteroidy a trpasličí planety. Dokáže registrovat i slabé komety, ale předvídat jejich vývoj není snadné. Například i květnová kometa C/2019 Y4 ATLAS měla jasností překonat i zářivou Venuši, ovšem rozpadla se dřív, než byla na nočním nebi vůbec očima viditelná. Podobný osud čekal i další květnovou kometu C/2020 F8 SWAN.

Kometa NEOWISE C/2020 F3, která jako třetí přilétla z jižní polokoule a systém NEOWISE ji zaznamenal již 27. března, se také v posledních měsících prudce vyvíjí, ovšem směrem k vyšší jasnosti. Na konci června byla pozorovatelná i v zorném poli koronografu družce SOHO a vzbudila tak pozornost astronomů, kteří ji svými přístroji zaznamenali poprvé ráno 2. července. To už se jasností přiblížila těm nejjasnějším hvězdám oblohy.

Video: Kometa NEOWISE, pozorovaná z ISS (Youtube)

Pozorování aneb Jasná kometa rozehrává nebeské divadlo

Kometa proletěla přísluním v pátek 3. července, kdy také dosáhla maximální jasnosti. Tu by si ještě měla nějakou dobu udržet, mezitím se také zlepší podmínky pro její laické pozorování. První dny přísluní nepřejí pozorování kvůli jasnému rozbřesku a svitu měsíčního úplňku. Úplněk nastává v neděli 5. července. Od 9. července by měla kometa objevovat nejenom brzy ráno, ale i večer, nízko nad severozápadním obzorem. Širokou veřejnost na kometu upozornil astrofotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek, ten také přibližuje její pozorování…

Kometa je sice opravdu jasná, ale nachází se v místech, kde hodně svítí soumrak či rozbřesk, takže na nočním nebi nevytváří kontrast. Lidé ji těžko zpozorují, pokud nevědí, kde ji hledat. Nicméně situace se rapidně zlepšuje. Postupně se kometa přesune na večerní oblohu do „předních tlap“ Velké medvědice (19. července) a bude pozorovatelná výš nad obzorem (už 18. července ji ve 22:30 najdeme více než 15° nad severo-severozápadním obzorem). Pouhýma očima by pak mohla být viditelná až do první dekády srpna.

Your Astronomy Sucks #2, Comet C/2020 F3 NEOWISE Tips, Information, Viewing Tips! / YAS2

Video: Kometa NEOWISE (Youtube)

Noční svítící oblaka

Letní nebe je působivé samo o sobě, v aktuálních dnech patří k jeho dominantám planety Saturn a Jupiter. Jupiter je aktuálně po měsíci tím nejzářivějším na obloze. Září přitom jen kousek od Saturnu, obě planety se dají pozorovat celou noc. V ranních hodinách je navíc na jihovýchodě doplní další zářící planeta Mars a k ránu ještě Venuše.

Obloha je nad severním obzorem také tradičně ozdobená pozoruhodnou kompozicí jemné oblačnosti. Jde o tzv. noční svítící oblaka nebo polární mezosférická oblaka. Zvláštní úkaz je viditelný při soumraku a za rozbřesku, tvoří ho ledové krystalky obalující vesmírný prach v horní části atmosféry, tzn. asi 85 kilometrů nad zemí. Zatímco spodní vrstvy atmosféry jsou ve stínu, vodní krystalky ozařuje sluneční svit zpoza horizontu, oblaka tak na nočním nebi vytváří zářivý závoj. Označuje se také jako noctilucent (NLC, NSO), z latinských slov nox (noc) a lucere (svívit).

Silná noční svítící oblaka 5.7.2020

Video: noční svítící oblaka v ČR (Youtube)

NLC je nejvýše se vyskytující oblak v zemské atmosféře, avšak nesouvisí s klasickou oblačností. Běžně je NLC slabý a nedá se tedy pozorovat, to se mění v období kolem letního slunovratu, v určitých zeměpisných šířkách. V roce 2020 dělají svítící oblaka společnost i nové kometě NEOWISE.

Literatura

  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Gabzdyl, P., Mikulášek, Z., Pokorný, Z.: Astronomie – 100+1 záludných otázek. Praha: Aventinum, 2018. ISBN: 978-807442-103-7
  • Karkoschka, E.: Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy: 250 astronimických objektů hvězdné oblohy. Praha: CPress, 2017. ISBN: 978-80-864-1384-4
  • Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4

Internetové zdroje

/1/ Gabzdyl, P.: Na obloze září nejjasnější kometa za posledních 13 let. in-počasí.cz [online]. Plzeň: inMeteo, 7. července 2020 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://www.in-pocasi.cz/clanky/astro/kometa-neowise-7.7.2020/

/2/ Na nebi je možné spatřit jasnou kometu, fotograf ji brzy ráno zachytil v Jihlavě. Podívejte se. Lidovky.cz [online]. Praha: MAFRA, 6. července 2020 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/na-obzoru-lze-pouhym-okem-spatrit-jednu-z-nejasnejsich-komet-za-poslednich-13-let.A200706_101730_ln-zajimavosti_ele

/3/ Gembec, M.: Kometa NEOWISE výrazně jasná. Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 2. července 2020 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://www.astro.cz/clanky/slunecni-soustava/kometa-neowise-vyrazne-jasna.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

NEOWISE: Letní nebe teď zdobí kometa jasnější než jiné

Ty nejkrásnější zoologické zahrady světa se snaží v chovu napodobit přirozené prostředí zvířat, o to větší zážitek nabízejí návštěvníkům. Nejinak je tomu v Zoo Praha, nejoblíbenější zoologické zahradě Česka a také jedné z nejkrásnějších zahrad světa dle žebříčku TripAdvisor.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *