Méně je více. To platí i v interiéru. Minimalistický styl bydlení je založený právě na kráse jednoduchosti. Zatímco minimalistický nábytek a vybavení obecně eliminuje vše nadbytečné, byt získává vzdušnost a prostornost, která se pozitivně odráží i v lidské psychice. Přináší uvolnění od napětí. Spolu se světlem, dalším klíčovým parametrem minimalistického bytu, se prostornost odráží i v projasnění mysli a myšlenek. Minimalistický styl bydlení působí čistě. Usnadňuje úklid a život obecně, přitom dává prostor i útulnosti, všemu, co je člověku milé.
Jaké barvy? – Jak žít minimalisticky? Jaké pokojovky? – Jaké světlo?
Důraz na to, co je skutečně důležité
To je jeden ze základních principů minimalismu, který se zrcadlí i v minimalistickém bydlení. Jednoduchý nábytek v čistých liniích dokonale plní svoji funkci, ideálně ho provází lesklé povrchy, které odrážejí světlo. Prim hrají kvalitní přírodní materiály, které dodají na útulnosti.
Jednoduchost minimalismu podtrhuje význam jednotlivých kousků nábytku a interiérového vybavení. Principy minimalismu vyzdvihují kvalitu. Kvalita má přednost před kvalitou. Čistotu interiéru nenarušují zbytečné doplňky, přesto i doplňky najdou v omezeném množství v minimalistickém bytě své místo. Čím méně jich je, tím důležitější je jejich provedení. Minimalistické bytové doplňky rafinovaně dotvářejí celkový ráz interiéru, nejenže mají svoji praktickou funkci, ale často do bytu vnášejí i harmonii a potěšení pro oko.
Jaký je minimalistický styl bydlení?Je jednoduchý, čistý, střídmý, ale přívětivý. Minimalistický styl bydlení rozhodně není nudný, naopak velmi sofistikovaně kombinuje vysokou funkčnost, praktičnost a pohodlí. V celku tak vytváří nerušivé harmonické prostředí. Minimalistickému interiéru je vlastní prostornost a vzdušnost, stejně jako klid, čisté linie a světlo. To vnáší do bytu bílá barva, která se jemně snoubí se světlými přírodními odstíny krémové nebo hnědé. V minimálním pojetí přitom mohou v bytě najít i další barvy. |
Jaké barvy zdobí minimalistický byt?
Minimalistický styl bydlení definuje především bílá barva. Prosvětluje a opticky zvětšuje byt. V kombinaci s jemnými přírodními tóny krémové a hnědé dodává prostoru na útulnosti. V minimalistickém bytě vládnou přírodní materiály a s nimi i přírodní paleta barev. Jsou to i barvy kamenů, tedy hnědošedá a šedá.
Světlé tóny přitom i v minimalismu oživují syté barvy, zvláště zemitých odstínů jako intenzivní hnědá, červená nebo žlutá, které vyzařují teplo. Kontrastní barevný aspekt nabízí i odstíny modré, které se mohou objevit třeba v podobě umělecké sošky, obrazu na zdi nebo zajímavého bytového doplňku. Minimalistické bydlení vždy počet barev minimalizuje, takže volí vždy vedle bílé maximálně dvě až tři další barvy.
Barvy dřeva a kamenů
Bílou barvu v minimalismu jednoduše doplňují barvy dřeva a kamenů, ale s důrazem na detail se najde místo také pro barvy kovu. Minimalistický prostor mohou zpestřit i kovové doplňky v černé barvě, barvě zlata či mosazi, typické pro Art Deco, ale i industriální styl bydlení, který z minimalismu vychází. Výrazné barevné, dokonce metalické akcenty nejsou zapovězeny ani v minimalismu, ovšem vždy v minimálním počtu, aby byla zachována čistota prostoru.
Zelený minimalismus aneb Jaké pokojovky do bytu?
Dekorace a bytové doplňky se omezují na minimum, ovšem pokojovky jsou výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Reprezentují přírodu a právě příroda má v minimalistickém bytě výsadní postavení. Zelená barva pokojovek a schopnost čistit vzduch podporuje čistotu interiéru, zvláště v podobě rostlin zdobných listy. Pestrobarevné květy do minimalistického interiéru nesednou tak, jako zelené sukulenty, které jen vzácně kvetou jemnými květy, zato nabízejí celou škálu extravagantních tvarů. Sukulenty reprezentují nenáročné pokojové rostliny, které nenásilně vtiskují minimalistickému prostoru originalitu. Právě pro nenáročné pěstování a originální vzhled sukulenty reprezentují ty nejoblíbenější pokojovky.
Jaké sukulenty jsou ty nejoblíbenější? Předně je to léčivá Aloe Vera nebo tlustice. Minimalistický interiér však obsazují především haworthie (havortie), případně druhy rodů gasteria, senécio nebo echevéria (dužnatka).
Budiž světlo!
Barvy v interiéru navozují tu správnou atmosféru jedině tehdy, pokud v něm nechybí světlo. Minimalistický byt primárně světlo potřebuje, proto v něm také často chybí záclony, aby se okny dovnitř dostávalo maximum slunečních paprsků. Pokud záclony v bytě najdete, jsou jen jemné a jednoduché. Společnost jim dělají ležérní závěsy, ideálně z přírodních materiálů jako len.
Svítidla a lampy se počítají k doplňkům interiéru, a tak i pro ně v minimalistickém bytě platí, že kvalita vyhrává nad kvantitou. Pro svoji schopnost obohatit prostor o tolik žádané světlo jsou však nedílnou součástí minimalismu v interiéru. Ten využívá také líbivé teplé odstíny, kterými příjemně hraje plápolající plamen přírodní svíčky.
Přírodní svíčky vnášejí do bytu útulnou atmosféru hřejivého světla a jako vonné svíčky s esenciálními oleji navíc i terapeutické působení vůní. V minimalistické podobě se snadno stanou jedním z klíčových doplňků bytu, který je střídmý, ale přívětivý, kde se člověk cítí jednoduše dobře.