(NE)OBYČEJNÉ AKTIVNÍ UHLÍ

Aktivní uhlí vyniká mimořádnou schopností vázat na sebe molekuly, ionty a atomy. Pohlcuje nejrůznější škodliviny, pevné látky a mikročástice rozpuštěné ve vodě, ale i plyny a s nimi i pach. Aktivní uhlí, přesněji aktivované rostlinné uhlí nebo také adsorbční či medicinální uhlí představuje extrémně absorpční materiál, který se v praxi využívá zejména k filtraci vody nebo jako účinný neutralizátor a pohlcovač pachů. Pro své čistící, detoxikační a abrazivní vlastnosti také nachází široké využití v lékařství nebo v kosmetice.

Čistá krása s černým uhlím

Aktivní uhlí je součástí přírodní kosmetiky, od detoxikačních mýdel přes pleťové krémy a masky, po bělicí zubní pasty. Absorbuje vše včetně škodlivých mikroorganismů, a tak dokonale čistí pleť, třeba jako DIY pleťová maska. Černočerný prášek, který jinak slouží i jako barvivo, pomáhá svými abrazivními vlastnostmi mj. také při bělení zubů. Buď se aplikuje přímo na zubní kartáček, anebo se míchá se zubní pastou. Variací na DIY domácí kosmetiku s černým uhlím je nespočet. Detoxikační vlastnosti se aktivního uhlí se však uplatňují i při vnitřním využití.

Aktivní uhlí

Čistá střeva s černým uhlím

Černé uhlí pomáhá očistit střeva při lehkých otravách a stravovacích chybách, zklidňuje zažívání a působí proti nadýmání. Říká se mu proto také medicinální uhlí (Carbo medicinalis) nebo absorbční uhlí. Nejde o živočišné uhlí, které se tradičně proti nadýmání a proti průjmu při intoxikaci využívá. Je jeho rostlinnou alternativou.

Nejkvalitnější medicinální uhlí představuje zuhelnatělé skořápky kokosových ořechů, které se aktivují teplem za přítomnosti páry. Najdete je například pod značkou francouzské eko drogerie a kosmetiky Ecodis Anaé.

Čistá domácnost s černým uhlím

Vysoce porézní uhlí s mimořádně velkým povrchem se jako pohlcovač pachů využívá v nejrůznějších pachových filtrech. Tzv. uhlíkové filtry najdeme například v digestořích nebo filtrech fritovacích hrnců, stejně jako filtrech akvarijní vody, čističek odpadních vod nebo kočičích toalet. Někdy se jako pohlcovač pachů přidává přímo do kočičího steliva. To můžete udělat i přímo, jen mějte na paměti, že černá barva skutečně barví, kočky by tedy snadno černotu mohly na tlapkách roznést po bytě. Na čištění kočičí toalety, stejně jako odpadkových košů a těch nejzapadlejších koutů domácnosti je však aktivní uhlí ideální. Pohlcuje také pachy v ledničce.

Uplatnění v domácnosti nachází i k filtraci vody. Stačí uhlí nasypat do skleněné láhve nebo džbánu, rozmíchat, nechat usadit a louhovat po dobu 6 až 8 hodin.

Aby toho nebylo málo, dá se aktivované uhlí využít i jako hnojivo pro pokojovky. Jednoduše ho přisypete do květináčů a už se jen těšíte z toho, jak pokojovky prospívají a rostou.

Detoxikační aktivní uhlí Anae

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *