Kočičí dráp – peruánská bylina pro posílení imunity

Ne, tentokrát nejde o pravé drápky pravé kočky, nejde o žádnou ingredienci roztodivných čarodějnických lektvarů. Nyní je v centru pozornosti zvláštní bylinka. Tentokrát je řeč o medicíně jihoamerických indiánů, a ne jen tak ledajaké. Tato indiánská medicína si údajně dokáže poradit i s těmi nejhoršími nemocemi. Označuje se jako kočičí dráp, nebo také vilcacora. Je to léčivá bylina amazonských deštných pralesů, botanicky Uncaria tomentosa, unkárie nebo ředmihák plstnatý. Dnes je dostupná i nám tady v Česku…

Úvodní foto: Pixabay.com

Kočičí dráp – Co to je? – Léčivé účinky – Jak užívat kočičí dráp?

Co má kočičí dráp společného s kočičím drápem?

Uncaria tomentosa, česky řemdihák plstnatý, také unkárie nebo vilcacora (vilkakora), je mohutná popínavá rostlina s typickými srdcovitými listy. Dorůstá až do výšky 30 metrů. Vzhledem připomíná liánu, která je zajímavá nejenom naoranžovělými květy, ale především trny vyčnívajícími u každého párového listu. Tyto trny nápadně připomínají kočičí drápek.

Vilcacora je doma především v pralesích Peru, kde je také od pradávna využívána místními indiány. Název léčivé bylinky pochází právě od nich, v indiánském jazyce se rostlině říká kečua – svatá rostlina.

Kočičí dráp, vilcacora

Co to je kočičí dráp?

Pod názvem „kočičí dráp“, anglicky cat´s claw, španělsky Uňa de gato se skrývá liánovitá rostlina Uncaria tomentosa, jejímž domovem je amazonský deštný prales. Přestože existuje hned několik druhů unkárií, právě uncaria tomentosa je výjimečná svými léčivými účinky a složením.

Dle indiánské legendy rostlina zachránila před jistou smrtí jednoho indiánského bojovníka. Ten se z posledních sil doplazil ke kmeni stromu, aby čekal na smrt, jenže uviděl tygra, jak drtí dřevitý stonek jakési liány. Tygr se stal okamžitě silnějším, a tak i bojovník začal rostlinu kousat. I jemu vrátila vilcacora jeho životní sílu a on tuto zkušenost předával dál, dalším členům kmene, který díky kočičímu drápu objevil sílu skrytou v jedné zvláštní rostlině.

Přestože jde jen o legendu, jisté je, že kočičí dráp je jednou z klíčových rostlin peruánské medicíny a postupně se dostává i do hledáčku moderních vědců. Nabízí výjimečné složení s téměř dvacítkou různých alkaloidů, také polyfenoly a aminoglysidy, které spolu s obsaženými steroly, terpeny, taniny, organickými kyselinami a vitamíny nesou významné posilující vlastnosti. I moderní výzkumy přisuzují kočičímu drápu silné léčivé účinky, zejména imunostimulační, antimutagenní, antivirové a protizánětlivé účinky.

ORO VERDE - CAT´S CLAW (UÑA DE GATO) VILCACORA

Video: Cat´s claw, kočičí dráp (UÑA DE GATO) vilcacora (Youtube)

Léčivé účinky kočičího drápu

Kočičí dráp není žádný zázračný preparát, který by člověku jako mávnutím čarovného proutku vrátil zdraví. Přesto je velmi prospěšný. Jeho účinky jsou dány působením na vlastní imunitní systém člověka. Vilcarola podporuje fungování imunitního systému a napomáhá tak zvládnout všemožné nemoci a neduhy. Obsažené biologicky aktivní látky podporují tvorbu bílých krvinek, které jsou nezbytné pro zvládnutí útoků škodlivých mikroorganismů.

A to není vše!

  • Kočičí dráp nese výrazné protizánětlivé účinky, a přispívá tak k úspěšné léčbě zánětlivých onemocnění. Má působit pozitivně i proti plísním a mykózám.
  • Vilcarola také brání tvorbě krevních sraženin, a tak je prospěšná pro kardiovaskulární systém.
    Kočičí dráp se bude hodit pro zdravé zažívání, pomáhá při některých nemocech trávicích traktu, plynatosti, hemoroidech apod.
  • Bylinka bývá vyzdvihována i jako pomocník pro zdravé klouby, ulevuje při zánětech kloubů, revmatismu.
  • Kočičí dráp je silný přírodní antioxidant. Hodí se tak pro zvládání zátěžových situací, při rekonvalescenci, proti stresu. Má vliv na hloubkovou regeneraci organismu. Působí proti bolesti, únavě, posiluje fyzickou i psychickou kondici. Pomáhá uvolnit nervové napětí.
Vilcacora, Uncaria (7 min)

Video: Vilcacora, řemdihák plstnatý (Youtube)

Negativní účinky

Účinky a síla vilcaroly je nezměrná až magická. Na druhé straně je potřeba s touto amazonskou silou v našich podmínkách pracovat opatrně. Všeho moc škodí. Kočičí dráp není toxický, ale je silný. Rozhodně není vhodný pro ty, kteří užívají léky proti srážlivosti krve, osoby po transplantaci nebo osoby s autoimunitním onemocněním.

Kočičí dráp je zcela zakázaný pro těhotné ženy, protože může vyvolávat stahy dělohy. Negativní účinky mohou zaznamenat i kojící ženy nebo děti do šesti let, proto by ho neměli užívat. Jako negativní účinky se dají označit účinky antikoncepční. To se sice někomu může hodit, ale ženy snažící se otěhotnět antikoncepční účinky jistě neocení.

Kočičí dráp, vilcacora

Jak užívat kočičí dráp?

  • Tou nejjednodušší formou, jak užívat peruánskou rostlinu vilcacora představují tablety.
  • Rostlina se dá pořídit i v sušené formě, pak se připravuje jako čaj. Ten je však silně hořký a ne každý jeho chuť, zvláště v kombinaci s dřevnatou vůní snese.

Léčivé účinky nese zejména vnitřní část kůry rostliny, právě ta se využívá na čaj. Čaj z kočičího drápu bude prospěšný při různých potížích, ale také při špatné životosprávě. Organismus se pak lépe vyrovnává s jejími důsledky. Slouží i jako prevence v období chřipkových epidemií.

Čaj se připravuje jako lehký odvar, kdy se asi 2 lžičky směsi vaří asi 2 minuty v 0,5 l vody, poté se scedí a průběžně popíjí. Čaj by se neměl užívat dlouhodobě.

Zajímají vás bylinky?

Připravujeme články o bylinkách, jejich účincích a využití, těch exotických, ale především českých. Podívejte se do sekce Bylinkování. Mnoho informací na vás čeká i v užitečných knihách a herbářích, např.:

REKLAMA

Literatura

  • Mandžuková, J.: Bylinky – Léčivá moc přírody. Praha: Esence, 2020. ISBN: 978-80-7617-918-9
  • Kreuterová, M. L.: Biozahrádka: Pěstování blízké přírodě. Praha: Knižní klub, 2014. ISBN: 978-80-242-4214-9
  • Zemanová, H.: BioAbecedář Hanky Zemanové. Praha: Smart Press, 2017. ISBN: 978-80-88244-00-4

Internetové zdroje

/1/ Vilcacora (Řemdihák plstnatý): Její kůra může pomoci při mnoha obtížích. Rehabilitace.info [online]. Rehabilitace.info, 15. září 2017 [cit. 2018-12-08]. Dostupné z: https://www.rehabilitace.info/zdravotni/vilcacora-remdihak-plstnaty-jeji-kura-muze-pomoci-pri-mnoha-obtizich/

/2/ Vilcacora léčí nejen rakovinu. Doktorka.cz [online]. Vitamins Cosmetics, 2. květen 2002 [cit. 2018-12-08]. Dostupné z: https://bylinky.doktorka.cz/vilcacora-leci-nejen-rakovinu

/3/ Havlík, E.: Vilcacora nebo Kočičí dráp – vše o známé jihoamerické bylině + mé zkušenosti s čajem. BIOporadce.cz [online]. BIOporadce.cz, 2020 [cit. 2018-12-08]. Dostupné z: https://bioporadce.cz/vilcacora-kocici-drap/

/4/ Vilcacora (kočičí dráp), účinky a použití v medicíně. Elanatura.cz[online].Praha: Elanatura.cz, 29. květen 2019 [cit. 2018-12-08]. Dostupné z: http://www.blog.elanatura.cz/vilcacora-kocici-drap/

/5/ Vilcacora – Uncaria Tomentosa. ZdravízPeru. [online]. Institut tradiční peruánské medicíny, 2020 [cit. 2018-12-08]. Dostupné z: https://www.zdravizperu.cz/vilcacora—uncaria-tomentosa

/6/ Královna Amazonie, Vilcacora Original – Uncaria tomentosa Wild. HerbářPeruánskýchBylin.cz [online]. HerbářPeruánskýchBylin.cz, 2020 [cit. 2018-12-08]. Dostupné z: https://www.herbarperuanskychbylin.cz/vilcacora

/7/ Vilcacora. RostlinyzPeru.cz [online]. RostlinyzPeru.cz, 2020 [cit. 2018-12-08]. Dostupné z: https://rostlinyzperu.cz/vilcacora/

/8/ Vilcacora: mocný kočičí dráp. dTest.cz [online]. Praha: Časopis dTest, únor 2006 [cit. 2018-12-08]. Dostupné z: https://www.dtest.cz/clanek-1328/vilcacora-mocny-kocici-drap

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kočičí dráp – peruánská bylina pro posílení imunity

Jako kočičí dráp se označuje bylina amazonských deštných pralesů vilcacora, botanicky Uncaria tomentosa, česky řemdihák plstnatý. Je to přírodník pomocník pro posílení imunity, silnější než mnoho jiných.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog. Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Uvedené informace nejsou a neměly by být považovány za výživová a zdravotní tvrzení podle nařízení dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 o výživových a zdravotních tvrzeních. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat.

5/5 - (1 vote)

1 názor na “Kočičí dráp – peruánská bylina pro posílení imunity”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *