Kočičí dráp – peruánská bylina pro posílení imunity

Prales

Ne, tentokrát nejde o pravé drápky pravé kočky, nejde o žádnou ingredienci roztodivných čarodějnických lektvarů. Tentokrát je řeč o medicíně jihoamerických indiánů, a ne jen tak ledajaké. Tato indiánská medicína si údajně dokáže poradit i s těmi nejhoršími nemocemi. Označuje se jako kočičí dráp, nebo také Vilcacora. Je to léčivá bylina amazonských deštných pralesů, botanicky Uncaria tomentosa. Dnes je dostupná i nám tady v Česku…

Co má kočičí dráp společného s kočičím drápem?

Uncaria tomentosa, česky řemdihák plstnatý, také unkárie nebo vilkakora, je mohutná popínavá rostlina s typickými srdcovitými listy. Dorůstá až do výšky 30 metrů. Vzhledem připomíná liánu, která je zajímavá nejenom naoranžovělými květy, ale především trny vyčnívajícími u každého párového listu. Tyto trny nápadně připomínají kočičí drápek.

Vilcacora je doma především v pralesích Peru, kde je také od pradávna využívána místními indiány. Název Vilcacora pochází právě od nich, v indiánském jazyce se totiž rostlině říká kečua – svatá rostlina.

Co je kočičí dráp?

Pod názvem „kočičí dráp“, anglicky cat´s claw, španělsky Uňa de gato se skrývá liánovitá rostlina Uncaria tomentosa, jejímž domovem je amazonský deštný prales. Přestože existuje hned několik druhů unkárií, právě uncaria tomentosa je výjimečná svými léčivými účinky a složením.

Dle indiánské legendy rostlina zachránila před jistou smrtí jednoho indiánského bojovníka. Ten se z posledních sil doplazil ke kmeni stromu, aby čekal na smrt, jenže uviděl tygra, jak drtí dřevitý stonek jakési liány. Tygr se stal okamžitě silnějším, a tak i bojovník začal rostlinu kousat. I jemu vrátila vilcacora jeho životní sílu a on tuto zkušenost předával dál, dalším členům kmene, který díky kočičímu drápu objevil sílu skrytou v jedné zvláštní rostlině.

Přestože jde jen o legendu, jisté je, že kočičí dráp je jednou z klíčových rostlin peruánské medicíny a postupně se dostává i do hledáčku moderních vědců. Nabízí výjimečné složení s téměř dvacítkou různých alkaloidů, také polyfenoly a aminoglysidy, které spolu s obsaženými steroly, terpeny, taniny, organickými kyselinami a vitamíny nesou významné posilující vlastnosti. I moderní výzkumy přisuzují kočičímu drápu silné imunostimulační, antimutagenní, antivirové a protizánětlivé účinky.

Kočičí dráp - tablety

Léčivé účinky kočičího drápu

Kočičí dráp není žádný zázračný preparát, který by člověku jako mávnutím čarovného proutku vrátil zdraví. Přesto je velmi prospěšný. Jeho účinky jsou dány působením na vlastní imunitní systém člověka. Vilcarola podporuje fungování imunitního systému a napomáhá tak zvládnout všemožné nemoci a neduhy. Obsažené biologicky aktivní látky podporují tvorbu bílých krvinek, které jsou nezbytné pro zvládnutí útoků škodlivých mikroorganismů.

A to není vše!

  • Kočičí dráp nese výrazné protizánětlivé účinky, a přispívá tak k úspěšné léčbě zánětlivých onemocnění. Má působit pozitivně i proti plísním a mykózám.
  • Vilcarola také brání tvorbě krevních sraženin, a tak je prospěšná pro kardiovaskulární systém.
    Kočičí dráp se bude hodit pro zdravé zažívání, pomáhá při některých nemocech trávicích traktu, plynatosti, hemoroidech apod.
  • Bývá vyzdvihována i jako pomocník pro zdravé klouby, ulevuje při zánětech kloubů, revmatismu.
  • Kočičí dráp je silný přírodní antioxidant. Hodí se tak pro zvládání zátěžových situací, při rekonvalescenci, proti stresu. Má vliv na hloubkovou regeneraci organismu. Působí proti bolesti, únavě, posiluje fyzickou i psychickou kondici. Pomáhá uvolnit nervové napětí.

Účinky a síla vilcaroly je nezměrná až magická. Na druhé straně je potřeba s touto amazonskou silou v našich podmínkách pracovat opatrně. Všeho moc škodí.

Negativní účinky

Kočičí dráp není toxický, ale je silný. Rozhodně není vhodný pro ty, kteří užívají léky proti srážlivosti krve, osoby po transplantaci nebo osoby s autoimunitním onemocněním.

Kočičí dráp je zcela zakázaný pro těhotné ženy, protože může vyvolávat stahy dělohy. Negativní účinky mohou zaznamenat i kojící ženy nebo děti do šesti let, proto by ho neměli užívat.
Jako negativní účinky se dají označit účinky antikoncepční. To se sice někomu může hodit, ale ženy snažící se otěhotnět antikoncepční účinky jistě neocení.

Jak užívat kočičí dráp?

  • Tou nejjednodušší formou, jak užívat peruánskou rostlinu vilcacora představují tablety.
  • Rostlina se dá pořídit i v sušené formě, pak se připravuje jako čaj. Ten je však silně hořký a ne každý jeho chuť, zvláště v kombinaci s dřevnatou vůní snese.

Léčivé účinky nese zejména vnitřní část kůry rostliny, právě ta se využívá na čaj. Čaj z kočičího drápu bude prospěšný při různých potížích, ale také při špatné životosprávě. Organismus se pak lépe vyrovnává s jejími důsledky. Slouží i jako prevence v období chřipkových epidemií.

Čaj se připravuje jako lehký odvar, kdy se asi 2 lžičky směsi vaří asi 2 minuty v 0,5 l vody, poté se scedí a průběžně popíjí. Čaj by se neměl užívat dlouhodobě.

Kočičí dráp - čaj

1 názor na “Kočičí dráp – peruánská bylina pro posílení imunity”

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *