Je tu období, které klade zvýšené nároky na imunitu, nejenom imunitu naši, ale také imunitu našich domácích mazlíčků. Sychravé počasí, nižší teploty, kratší dny nebo vyšší koncentrace škodlivých mikroorganismů nás nutí hledat odpověď na otázku Jak podpořit imunitu psa.
Podpora imunity se bude hodit i v období rekonvalescence. Tedy jak na to? Co jde udělat pro zdravý imunitní systém psa?
Výživa na prvním místě
Zdravá výživa, vitaminy, minerály nebo aminokyseliny jsou nezbytné pro fungování všech vnitřních orgánů a pro všechny vnitřní procesy, tedy i ty imunitní. V první řadě je tedy třeba ohlídat, že pes dostává ve stravě vše potřebné. V náročném období můžeme běžnou stravu navíc obohatit o různé výživové doplňky, třeba v podobě rostlinných olejů. Je pochopitelné, že v zimě by měla být strava energeticky vydatnější, a tedy je zvýšení podílu tuků v jídelníčku žádoucí. To platí pro zvířata i pro lidi.
Stejně jako u člověka i u psa je velká část imunity umístěna ve střevech. Obranyschopnost organismu úzce souvisí se správným složením střevní mikroflóry. Střevní mikroorganismy lze podpořit zvenčí – od toho jsou probiotika a prebiotika, které podporují probiotika.
Životní styl psa a jeho pána
Imunitní systém je neustále konfrontován s bakteriemi, viry a dalšími patogenními organismy. Jde o původce nemocí, se kterými si však imunita poradí, rozezná je a zničí. Čím více takových patogenů imunitní systém potká, tím vyšší jsou jeho rozeznávací schopnosti. Proto je důležité imunitu psa utužovat pravidelným pobytem venku. Na druhé straně můžeme riziko možné nákazy snížit omezením kontaktu s nemocnými zvířaty. Samozřejmostí by měly být vhodné hygienické podmínky pro chov psa, pravidelné očkování a odčervení.
To nejmenší, co můžeme pro svého psa udělat je denní venčení. Pobyt venku je pro psa prospěšný i díky pohybu, který je pro zdraví a imunitu také nepostradatelný, avšak samozřejmě s ohledem na plemeno, věk a zvyklosti zvířete. S příchodem chladnějšího počasí však nezapomeňte pohlídat, aby pes neprochladl a nepromokl. Klidně mu můžete do deštivých dnů pořídit i speciální pláštěnku, bundu nebo obleček, který se bude hodit na dlouhé zimní procházky.
Imunita a obranyschopnost psa jde ruku v ruce s jeho kondicí. Dobrá kondice psa je prostě vítaná To platí jak po fyzické stránce, tak po psychické.
Stres není žádoucí, to je jasné. Jenže co s tím?
Stres je jedním z nejvýznamnějších faktorů, který oslabuje imunitní systém psa. Pokud je tedy pes vystavený stresovým situacím, zvláště v období náročném na imunitní systém, je vhodné se zaměřit na jeho psychiku. Vedle přítomnosti blízkých členů a rodiny psa prospějí psychické pohodě psa zmiňované procházky a nejrůznější hry. Ty ho pomáhají odpoutat od nepříjemné situace, ale jsou užitečné i ve chvílích, kdy pes prostě jenom potřebuje nějak zabavit. Stres u psa totiž často pramení z nudy.
Lze využít veterinární přípravky proti stresu… Pro milující páníčky a jejich společníky jsou tu také Bachovy esence proti stresu, založené na principech aromaterapie. Budou se hodit ve více či méně krizových situacích.
![]() |
![]() |
![]() |
Bylinky na imunitu
Pokud je řeč o imunitě, nejde se nezmínit o jedné atraktivní bylince s nachově zbarvenými květy. Je to echinacea – třapatka nachová, bylinka prospěšná lidem i jejich mazlíčkům. Není to však jen echinacea, i psům přijde vhod také bylinka skloňovaná především se správnou činností jater – ostropestřec mariánský. Ostropestřec je prospěšný také pro zdravé zažívání a to se odráží i v lepší imunitě.
Imunitě prospěje i dobromysl (oregano) – i tato bylinka se využívá pro zdravé trávení a zažívání, ale pomáhá také posílit nervy, je prospěšná proti stresu. To ocení psi i jejich lidé. Vhod přijde i tak obyčejná bylinka jako je zelená petrželka. Není nic snazšího než ji nasekat psovi do krmení. Prospěje trávení, imunitě a ještě pomáhá osvěžit dech.