Japonská švestka Ume ozdobí i české zahrady

V rodu Prunus najdeme i nádherný strom s pozoruhodnými plody, uctívaný jako symbol síly a štěstí. V Číně mu říkají mume, v Japonsku ume. V Česku jednoduše japonská švestka nebo také japonská meruňka.
Něžné květy, které se objevují ještě před prvními lístky, patří v Asii k nejvýraznějším poslům jara. Tyto kvítky můžete díky novým kultivarům japonské švestky (slivoně, meruňky) obdivovat i u nás. Bez větších potíží tuto japonskou švestku můžete pěstovat i na české zahradě.

Krása · Květy · Plody Umeboshi  · Pěstování japonské švestky

 

Pomíjivá krása kouzelné švestky

Nádherné květy jako oslava života

Švestka ume je v Asii spojena s brzkým jarem a brzké jaro se zase pojí s novým čínským rokem. Barva květů japonské švestky růžová až červená se také používá jako barva nového čínského roku. Zvláště červená v Asii symbolizuje nový čínský rok, v roce 2018 jde o rok psa.

Úchvatné květy ume se dříve pojily také s asijským svátkem Hanami (v překladu „pozorování květů“). Později strom ume nahradila stejně krásná (ne-li krásnější) sakura. Hanami je oslavou květů a života, současně se však nese v duchu uvědomění si jeho pomíjivosti. Dodnes je v Japonsku Hanami jedním z nejvýznamnějších svátků, kdy má pozorování jarní květů sakury podobu setkávání, slavností a vystoupení v místních parcích.

Plody Umeboshi: poklad japonské kuchyně

S japonskou kulturou se pojí i švestky stromu ume. Švestkové ovoce se využívá pro tradiční japonskou kulinářskou specialitu, kterou jsou Umeboshi (v překladu sušené švestky ume).

Umeboshi mají pomáhat s onou pomíjivostí života díky svým omlazujícím a regeneračním účinkům. Mají také antiseptické a antibiotické vlastnosti.

Pěstování japonské švestky

Plody japonské švestky, které spíš připomínají meruňku a říká se jim také blumy, můžete sklízet i ve vlastní zahradě. Dle odrůdy mohou ume plody zářit odstíny žluté, zelené, růžové, červené nebo temně fialové barvy. K dispozici je několik odrůd vyšlechtěných do našich klimatických podmínek. Úrodu však přesto ohrožují jarní mrazíky, protože květy se objevují velmi brzy – tak, jako v rodné Asii.

Pěstování japonské švestky odpovídá pěstování švestky české.

Je však třeba počítat s tím, že jde v každém ohledu o teplomilný strom, který bude prospívat především v teplejších oblastech ČR. Rozhodně by měl být na chráněném místě. Pokud květy obstojí v době jarních mrazíků, slibují bohatou úrodu. Plodí tak bohatě, že se doporučuje plody probírat. Výhodou japonské švestky je to, že plodí časně a tak na plody nemusíte po vysázení čekat dlouho jako u jiných ovocných stromů.

Prunus mume 'Beni Chidori'

Jakou odrůdu si vybrat?

Protože je japonská švestka, nazývaná také japonská meruňka cizosprašná, musíte vysázet kvůli plodům alespoň dvě odrůdy se stejnou dobou kvetení (anebo na strom naroubovat další odrůdu, případně myrobalán, který by měl být vhodným opylovačem). Vybírat můžete z několika odrůd.

Odrůdy japonské švestky vhodné pro pěstování v Česku:

  • Santa Rosa – je to jedna z nejoblíbenějších odrůd, byla vyšlechtěna v USA. Odrůda Santa Rosa je charakteristická bujným vzrůstem. Kulaté plody mají fialovou barvu i dužinu.
  • Shiro – bujná odrůda vyšlechtěná v USA, oproti jiným odrůdám je odolnější vůči mrazu. Plody odrůdy Shiro mají srdčitý tvar a žlutou barvu.
  • Black Diamond – jedna z nejoblíbenějších odrůd se středně bujným růstem. Plody jsou tmavě purpurové až černé, mají chutnou, sytě červenou dužinu.
  • Friar – odrůda původem z Kalifornie. Plody jsou tmavě fialové.
  • Varier – odrůda bujného růstu, odolnosti a původu v Kanadě. Plody mají sytě žlutou barvu, často je zdobí i načervenalé líčko.
  • Kometa – odrůda slabého vzrůstu, původem z Ruska. Je částečně samosprašná. Plody mají netypicky oválný tvar a žlutou barvu, nezřídka s červeným líčkem.
  • Angelleno – bujně rostoucí odrůda, vyšlechtěná v Americe. Kulaté lody mají tmavěfialovou slupku a šťavnatou aromatickou dužinu
  • Black Amber – vznikla zkřížením odrůd Friar a Queen Rosa aj.

Japonská švestka jako bonsaj

Japonská švestka – japonská meruňka je bezesporu krásným stromem, ať již ve své původní podobě nebo v podobě bonsaje. Zejména brzy na jaře nemají tyto bonsaje konkurenci, už jen kvůli tomu, že kvete ještě velmi málo dřevin.

Internetové zdroje: 

/1/ Spletli byste si ji s obyčejnou kočkou, jenže tahle divoška loví ryby. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 13. října 2013 [cit. 2020-01-04]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/kocka-rybarska-v-zoo-praha-lovi-zive-ryby-v-jezirku.A141001_143730_hobby-mazlicci_mce

#stromy #okrasnestromy #bonsaje #bonsaj #kvety #jaro #april #jarnipabeni #jarnikrasa #bloosom #flower #spring #sunnyday #sunny  #floweroftheday #ume #svestka

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

CHCETE VĚDĚT VÍC?

Zajímá vás zahrada a zahradničení? Mnoho užitečných informací a tipů obsahují praktické knihy o zahradě, dokonce i o BIO zahradě, pěstování bez chemie, v souladu s přírodou. Podívejte se na nabídku knihkupectví KOSMAS či jiného knihupectví…

reklama

4.8/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *