Japonská švestka Ume ozdobí i české zahrady

V rodu Prunus najdeme i nádherný strom s pozoruhodnými plody, uctívaný jako symbol síly a štěstí. V Číně mu říkají mume, v Japonsku ume. V Česku jednoduše japonská švestka nebo také japonská meruňka.

Něžné květy, které se objevují ještě před prvními lístky, patří v Asii k nejvýraznějším poslům jara. Tyto kvítky můžete díky novým kultivarům japonské švestky (slivoně, meruňky) obdivovat i u nás. Bez větších potíží tuto japonskou švestku můžete pěstovat i na české zahradě.

Japonská švestka Ume

KrásaKvětyPlody UmeboshiPěstování japonské švestky

POMÍJIVÁ KRÁSA KOUZELNÉ ŠVESTKY

Nádherné květy jako oslava života

Švestka ume je v Asii spojena s brzkým jarem a brzké jaro se zase pojí s novým čínským rokem. Barva květů japonské švestky růžová až červená se také používá jako barva nového čínského roku. Zvláště červená v Asii symbolizuje nový čínský rok, v roce 2018 jde o rok psa.

Úchvatné květy ume se dříve pojily také s asijským svátkem Hanami (v překladu „pozorování květů“). Později strom ume nahradila stejně krásná (ne-li krásnější) sakura. Hanami je oslavou květů a života, současně se však nese v duchu uvědomění si jeho pomíjivosti. Dodnes je v Japonsku Hanami jedním z nejvýznamnějších svátků, kdy má pozorování jarní květů sakury podobu setkávání, slavností a vystoupení v místních parcích.

Plody Umeboshi: poklad japonské kuchyně

S japonskou kulturou se pojí i švestky stromu ume. Švestkové ovoce se využívá pro tradiční japonskou kulinářskou specialitu, kterou jsou Umeboshi (v překladu sušené švestky ume).

Umeboshi mají pomáhat s onou pomíjivostí života díky svým omlazujícím a regeneračním účinkům. Mají také antiseptické a antibiotické vlastnosti.

PĚSTOVÁNÍ JAPONSKÉ ŠVESTKY

Plody japonské švestky, které spíš připomínají meruňku a říká se jim také blumy, můžete sklízet i ve vlastní zahradě. Dle odrůdy mohou ume plody zářit odstíny žluté, zelené, růžové, červené nebo temně fialové barvy. K dispozici je několik odrůd vyšlechtěných do našich klimatických podmínek. Úrodu však přesto ohrožují jarní mrazíky, protože květy se objevují velmi brzy – tak, jako v rodné Asii.

Pěstování japonské švestky odpovídá pěstování švestky české.

Je však třeba počítat s tím, že jde v každém ohledu o teplomilný strom, který bude prospívat především v teplejších oblastech ČR. Rozhodně by měl být na chráněném místě. Pokud květy obstojí v době jarních mrazíků, slibují bohatou úrodu. Plodí tak bohatě, že se doporučuje plody probírat. Výhodou japonské švestky je to, že plodí časně a tak na plody nemusíte po vysázení čekat dlouho jako u jiných ovocných stromů.

Jakou odrůdu si vybrat?

Protože je japonská švestka, nazývaná také japonská meruňka cizosprašná, musíte vysázet kvůli plodům alespoň dvě odrůdy se stejnou dobou kvetení (anebo na strom naroubovat další odrůdu, případně myrobalán, který by měl být vhodným opylovačem). Vybírat můžete z několika odrůd.

Odrůdy japonské švestky vhodné pro pěstování v Česku:

 • Santa Rosa – je to jedna z nejoblíbenějších odrůd, byla vyšlechtěna v USA. Odrůda Santa Rosa je charakteristická bujným vzrůstem. Kulaté plody mají fialovou barvu i dužinu.
 • Shiro – bujná odrůda vyšlechtěná v USA, oproti jiným odrůdám je odolnější vůči mrazu. Plody odrůdy Shiro mají srdčitý tvar a žlutou barvu.
 • Black Diamond – jedna z nejoblíbenějších odrůd se středně bujným růstem. Plody jsou tmavě purpurové až černé, mají chutnou, sytě červenou dužinu.
 • Friar – odrůda původem z Kalifornie. Plody jsou tmavě fialové.
 • Varier – odrůda bujného růstu, odolnosti a původu v Kanadě. Plody mají sytě žlutou barvu, často je zdobí i načervenalé líčko.
 • Kometa – odrůda slabého vzrůstu, původem z Ruska. Je částečně samosprašná. Plody mají netypicky oválný tvar a žlutou barvu, nezřídka s červeným líčkem.
 • Angelleno – bujně rostoucí odrůda, vyšlechtěná v Americe. Kulaté lody mají tmavěfialovou slupku a šťavnatou aromatickou dužinu
 • Black Amber – vznikla zkřížením odrůd Friar a Queen Rosa aj.

Japonská švestka jako bonsaj

Japonská švestka – japonská meruňka je bezesporu krásným stromem, ať již ve své původní podobě nebo v podobě bonsaje. Zejména brzy na jaře nemají tyto bonsaje konkurenci, už jen kvůli tomu, že kvete ještě velmi málo dřevin.

#stromy #okrasnestromy #bonsaje #bonsaj #kvety #jaro #april #jarnipabeni #jarnikrasa #bloosom #flower #spring #sunnyday #sunny  #floweroftheday #ume #svestka

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 2x, ø5,00


Loading...

Kocour Doma

Sdílíme kočičí, ale také psí a člověčí zážitky. Přáli bychom si, aby vám přinesly radost stejně tak, jako ji přinesly nám. Naše společné chvilky nás naplňují vrnivou, příjemnou a hebkou spokojeností. Třeba budou i pro vás malou inspirací k životu jako v bavlnce.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více...

Internetové zdroje a další informace: 

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Hledáme inspiraci pro dům i zahradu, pro zdravé bydlení, vyznáváme domov bez chemie a pěstování bez chemie. Zajímá nás permakultura, BIO zahrada a užitečné vlastnosti rostlin. Fandíme bylinkování. Láká nás okrasná zahrada všemožných květů, vůní a barev.

#zahradaukocoura #okrasnazahrada #ovocnestromy #bobule #zdravebydleni

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Komentáře

Your email address will not be published. Required fields are marked *