Maneki Neko – kočka pro štěstí

Asijské obchody, restaurace i další podniky spojuje jedna věc – je to soška kočky Maneki Neko, která je hojně k vidění nejenom v Japonsku a Číně, ale také u nás v Česku.

Majitelé asijských podniků věří, že jim tato kočka jako talisman přinese štěstí, a nejenom majitelé podniků. Soška mávající kočky, které se v japonštině říká Maneki Neko (a překládá se spíš jako „kočka, která zve“), sídlí i v asijských domácnostech. Možná by to štěstí, bohatství a úspěch mohla přinést i do domácností českých…

Úvodní foto: Pixabay.com

Co to je? – Co symbolizuje Maneki Neko? – Jakou má barvu? – Legenda – Příběhy

Maneki Neko – co to je?

Neko znamená v japonštině kočka, Maneki se dá přeložit jako pozvání. Maneki Neko je tedy zvací, vábící kočkou, která má přilákat do asijských podniků návštěvníky, a s nimi i úspěch. Úspěch, bohatství a štěstí má přilákat kamkoli, kde je tato kočka doma. Oblíbená je v Japonsku, ale také v Číně a dalších asijských zemích.

Soška kočky Maneki Neco je tradičně ve vzpřímené poloze, má typicky vztyčenou přední tlapku, což v asijské kultuře symbolizuje pozvání (u nás je to vnímáno spíše jako mávání). Kočka může mít zvednutou pravou, levou tlapku nebo oboje.

Co symbolizuje Maneki Neko?

Japonská nebo čínská soška Maneki Neko přináší pozitivní energii, štěstí, bohatství a úspěch. I proto se tato kočka vždycky usmívá a působí příjemně. Vedle zvednuté packy (nebo dokonce obou) je pro kočku Maneki Neko typický také červený obojek s rolničkou, i ten se pojí s bohatstvím. Červená barva zase v Asii a také Feng Shui tradičně nosí štěstí.

  • Kočka může mít i bryndák, který je znakem ochrany před vším zlým.
  • Nezřídka sošku zdobí japonská mince koban, která je symbolem nezměrného bohatství.

Kočka však může držet i jiné předměty…

  • Bohatství symbolizuje také drahokam, spolu s moudrostí.
  • Kočku může provázet i kapr, symbol síly a odvahy.
  • Pokud kočka nese modlitební tabulku je symbolem přání, které se má naplnit.

Jakou má barvu?

Barvy sošky Maneki Neko mohou být různé, každá značí něco jiného. Bílá kočka je symbolem pozitivní energie a čistoty, černá zase působí proti zlým silám. Zlatá kočka přináší bohatství a prosperitu, růžová a rudá zase lásku, zelená zdraví, modrá vzdělání. V Asii se přitom nanejvýš uctívají kočky tříbarevné.

Podle toho, co má kočka přinést, se také různě umísťuje. Vliv má i světová strana, se kterými pracuje umění Feng Shui. Feng Shui využívá nejrůznější sošky, ale také symboly nebo pokojové rostliny…

Cats VS Maneki-neko

Video: Co na Maneki Neko samotné kočky? (Youtube)

Legenda o kočce chudého mnicha

Kočky jsou bezesporu tajuplná stvoření, která v mnoha kulturách vzbuzují rozpaky, obdiv i strach. Často jsou spojovány s mystikou a nadpřirozenými silami. To podporují i mnohé legendy o kočkách. V asijské kultuře se vypráví o obrovských kočkách a jejich magické moci, dokonce mohou mít i dva ocasy. Kočka Maneki Neko, kočka pro štěstí, která je k lidem vždy přívětivá a přináší jim je to dobré, nemá ocas žádný. Připomíná tak japonské bezocasé kočičí plemeno bobtail.

Dle legendy patřila původní kočka Maneki Neko chudému mnichovi. Ten žil s kočkou ve zpustošeném chrámu a začal propadat zoufalství. Zlobil se na kočku, že mu není nijak užitečná, ale stačila jedna návštěva, a všechno bylo jinak. Zatímco mnich usnul vyčerpáním, před chrámem se objevil bohatý muž. Když přišla bouře, schoval se neznámý muž i se svoji skupinou pod strom před chrámem. Kočka ho ze dveří chrámu zdviženou packou zvala dál. Muž její pozvání využil. Jen co upustil svůj úkryt pod stromem, strom zasáhl blesk a spálil ho na popel.

Vděčný muž se za záchranu života bohatě odvděčil kočce i mnichovi. Z chrámu se stalo posvátné místo plné hojnosti a kočka získala i svoji sochu. Od té doby lidé věří, že každá kočka se zdviženou packou může přinést štěstí a bohatství stejně jako onomu mnichovi.  To je jenom jeden z příběhů, které se o kočce Maneki Neko tradují.

Příběhy o kočkách, které přinášejí úspěch

I další příběh vypráví o tom, jak kočka přinesla bohatství a blahobyt. Tentokrát šlo o chudou ženu, která se kvůli bídě dokonce musela své kočky vzdát. Kočka však za ženou přišla ve snu a vnukla jí nápad, aby vyrobila její hliněnou sošku. Žena tak učinila. Soška kočky vzbudila takový zájem, že jich žena vyrobila hodně, všechny prodala a stala se díky kočce bohatou a váženou.

Hrdinou dalšího japonského příběhu je obchodník, který nemá úspěch a sotva sám přežívá. Přesto se začne starat o trpící pouliční kočku. Jakmile kočka nabude sil, obchodníkovi se odvděčí. Kočka každý den sedá před obchodem a zve dovnitř zákazníky. Ti její nabídku využívají a obchodníkovi přinášejí zisk. Díky kočce obchodník zbohatne a stane se inspirací pro další obchodníky, kteří začnou kočku, resp. sochu kočky umísťovat ke vstupu svých podniků.

Soška kočky Maneki Neko najdeme v podnicích dodnes. Bývá hned u hlavního vchodu, firmám láká zákazníky a s nimi přináší úspěch. I v domácnostech však najde své místo, i tam zaručuje prosperitu, bohatství a šťastný osud.

Maneki neko - kočka pro štěstí a bohatství, zlatá kočka

Foto zdroj: Pixabay.com

Kočičí příběhy

Šťastných příběhů koček a jejich chovatelů je mnoho, i těch knižních. Najdete je i v knihkupectví KOSMAS:

reklama

Štěstí je zadarmo

Příběhů o tom, jak kočka přinesla svému majiteli štěstí, není nikdy dost. Své o tom ví každý majitel kočky… Právě povídky o kočičích hrdinech píše i česká autorka Michaela Klevisová ve své knize nazvané Štěstí je zadarmo. Vedle koček jsou to i psi, kteří svým majitelům přinášejí štěstí, zadarmo a naprosto bezelstně. Celkem v jedenácti povídkách lidem, kteří většinou tápou v životě, pomáhají chlupáči změnit svůj postoj k lepšímu a vydat se na cestu ke štěstí.

Čteme první: Štěstí je zadarmo

Video: Štěstí je zadarmo, Michaela Klevisová (Youtube)

Kočky a psi lidem mění osudy lidí, přinášejí skutečné štěstí a s ním chuť do života. Nezřídka své majitele doslova zachraňují, jak už to tak kočky nebo psi umějí. Přitom dokážou kolem lidí projít téměř bez postřehnutí, přesto mají téměř magickou moc přinést štěstí, jen si jich člověk musí všimnout a dovolit jim to. I o tom je kniha Štěstí je zadarmo, stejně jako další povídkové knihy autorky Kocour z Montmartru nebo Čekání na kocoura.

/1/ Maneki neko – kočka, která nosí štěstí. Asianstyle.cz [online]. Asianstyle.cz, 21. února 2013 [cit. 2017-03-19]. Dostupné z: http://www.asianstyle.cz/kultura/2901-maneki-neko-kocka-ktera-nosi-stesti

/2/ Ivaničová, A.: Maneki Neko – kočka pro štěstí. Miciny.cz [online]. Brno: Hello Sandy, 9. listopadu 2008 [cit. 2017-03-19]. Dostupné z: http://www.miciny.cz/clanky/o-kockach-51/maneki-neko-kocka-pro-stesti-1955/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Maneki Neko – kočka pro štěstí

Kočka Maneki Neko jako talisman přináší štěstí, a nejenom majitelům podniků. Soška mávající kočky sídlí i v asijských domácnostech. Možná by to štěstí, bohatství a úspěch mohla přinést i do domácností českých…

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

4.5/5 - (8 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *