Jak naučit psa poslouchat?

To je asi jedna z těch největších otázek, která trápí většinu chovatelů psů napříč všemi možnými plemeny. Odpověď na tuto otázku dává i Rudolf Desenský ve své knize Jak poznat psí duši.

Pokud poznáte psí duši, získáte i to, čemu se říká poslušnost.

Pokud respektujete vlastnosti a potřeby svého psa, pochopíte, co znamenají jeho projevy a naučíte se vnímat to, co cítí, získáte si ho. A když si psa získáte, bude poslušný. Nejde o hrubou sílu, agresivitu nebo mocenskou převahu, jde o přátelství. Jde o usměrňování chování, nikoli boj o nejvyšší postavení. Jde o výchovu, která má psa učit, nikoli ubíjet.

Jak na výchovu psa?

Psi dle Desenského chtějí být primárně kamarádi, nikoli nepřátelé. Potřebují však pochopit, co po nich chcete. V každé chvíli by měl vědět, co si o jeho chování myslíte.

Pokud udělá něco špatně, musíte zaujmout nepřátelský postoj. Důslednost je alfou a omegou každé výchovy psa, bez ní to rozhodně nepůjde.

Na druhé straně se vyplatí i výrazné projevy radosti – mimika, gesta, pohlazení, pochvala. Psi na tyto projevy radosti chápou a vítají. Pozor, nejde však o rozmazlování, které je pro psa škodlivé.
Pokud jde o povely, Desenský ve své knize jmenuje pět základních povelů, které vyžaduje od každého psa bez rozdílu: přivolání, odvolání, odložení, odeslání na místo, chůze na vodítku bez toho pes za vodítko tahal. Tyto povely blíže popisuje ve své knize a také radí, jak na to, aby se je pes naučil.

KNIHA Rudolf Desenský? Jak poznat psí duši

Anotace knihy

Rudolf Desenský je praktik v oboru psychologie psů, behaviorismu a poruch chování se specializací na výuku lidí v převýchově psů.

Zachraňuje psy, kteří jsou kvůli špatnému přístupu svých dosavadních pánů problémoví či nezvladatelní. V této knížce se Rudolf Desenský dělí o zkušenosti, jež má s agresivními či původně nedůvěryhodnými psy, a vysvětluje, jak takové psy zvládnout.

„Pes je tvor hrdý, vlídný, statečný, tolerantní, přátelský – nezná faleš ani přetvářku. Pokud ho ovšem člověk nezkazí. Aby se tak nestalo a našich pochybení bylo co nejméně, vznikla tato kniha.“

Recenze knihy

Tato kniha by měla být povinnou literaturou pro všechny majitele psů. Možná pro ně bude nadbytečný životní příběh Rudolfa Desenského, který ve své knize vypráví, ale praktické rady o výcviku a výchově krásně doplní. Ten příběh je totiž jednoznačně spojený se psy. Kniha je čtivá a umí chytit svým příběhem. Seznamuje také se psy, které v určitých fázích života s Desenským žili.

Chovatelé toužících po informacích v knize najdou především mnoho užitečných rad právě na základě životních zkušeností ostříleného a také nesčetněkrát pokousaného psího psychologa.
Klíčové pasáže jsou především ty, kde Desenský nabádá k pochopení a porozumění. Vyzdvihuje individuální komunikaci se psem, cit pro zvíře a zdravý rozum. Upozorňuje, že neexistuje universální návod na psa. Každá rasa má své specifika, i proto je důležité vybrat si tu správnou rasu. I tak je každý pes individualitou, bez ohledu na rasu. Co u jednoho psa funguje, druhému může uškodit. Proto je důležité především pochopit svého psa a vnímat jeho projevy a potřeby.
Nemá jít o ovládání psa, ale o vzájemný soulad psa a jeho pána. Nechybí ani Desenského heslo: vždy s úsměvem.

Kniha Jak poznat psí duši je k dostání i s DVD, nejde přitom o jedinou knihu Desenského o výchově psů.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *