V pátek 20. května 2022 odstartovala akce BioBlitz, ve které vědci zapojují do svého mapování invazivních druhů živočichů a rostlin širokou veřejnost. Probíhá současně ve dvanácti evropských zemích a Česko není výjimkou. Prospěšný může být kdokoliv, kdo si o víkendu na výlet do přírody nezapomene vzít s sebou mobil.
Chytrá aplikace iNaturalist
Stačí se stáhnout do telefonu mobilní aplikaci iNaturalist, je dostupná pro Android nebo iOS, zdarma. Případně je možné využít počítač a z něho se připojit k webu iNaturalist.org.
Bolševník velkolepý, slunéčko východní nebo mýval severní… Aplikace pomáhá identifikovat invazivní druhy, ty nejznámější i ty nejméně známé, podle fotky rozezná druh rostliny či živočicha. Pokud aplikace objeví některý z dvacítky vybraných invazních druhů, automaticky přenese informaci do mapy projektu na webu evropského BioBlitzu. Mapování pomůže vědcům odhalit výskyt nepůvodních druhů v nových oblastech České republiky. Čím dříve bude některý invazivní druh odhalen, tím dříve je možné situaci řešit. Data z víkendu budou použita i v nálezové databázi ochrany přírody, poslouží vědcům i přímo ochráncům přírody.
Invazivní druhy, další zásadní problém pro životní prostředí
Invazivní druhy jsou bohužel součástí globálních změn v přírodě, hrozbou pro zachování biodiverzity a fungování ekosystémů. „Vedle globální klimatické změny a změn v krajině jsou invazní druhy dalším zásadním problémem pro životní prostředí, ve vodě i na souši. V některých zemích mohou invazní druhy negativně ovlivnit dokonce i turistický ruch,” říká Jiří Skuhrovec, entomolog z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Ten spolu s Botanickým ústavem Akademie věd ČR představuje hlavní zástupce České republiky v projektu Alien CSI, který organizuje i evropský BioBlitz.