Český design: Nejlepší design světa dle iF Design Awards

Na výstavě EXPO 2020 v Dubaji Česká republika získala za technologii S.A.W.E.R. se schopností samostatně vyrábět vodu ze vzduchu cenu organizátorů za nejlepší inovaci. Ještě po skončení výstavy ocenil v Praze generální komisař České účasti navíc další tři vystavovatele. Mj. udělil Cenu za původní design soše Vítězství robotů akademického sochaře Jaroslava Róny. Český design sklízí jeden úspěch za druhým, což potvrzuje i soutěž iF Design Awards.

Mikrokanceláře, zelené stěny a bezpečnost

V kategorii Produktový design iF Design Awards zvítězil český výrobce akustického designu SilentLab se svou mikrokanceláří MICROOFFICE UNIQ. „Jsme nadšeni, že se náš světově unikátní prototyp mikrokanceláří se skleněným stropem MICROOFFICE UNIQ probojoval do finále tak prestižní soutěže, jakou je iF Design Awards. Navzdory vysoké mezinárodní konkurenci si nyní odnáší toto skvělé ocenění. Dokazuje to, že SilentLab již ve svém oboru patří mezi světovou špičku,” uvedl na webu Silent-Lab.cz k vítězství CEO firmy SilentLab Jaroslav Vendl.

Mezitím stihl na konto českého designu připsat červený puntík modulární systém ORIGAMI WALL, když mu mezinárodní komise složená z expertů v oblasti produktového designu udělila cenu Red Dot Award: Product Design 2022 za systém venkovní opěrné zdi W55 a vertikální zelené stěny W90.

Trumfové eso však náleží české společnosti Amplla za její revoluční hasicí přístroj. Trojice zakladatelů se rozhodla konečně udělat z hasicího přístroje nejenom dokonale funkční, ale také esteticky zajímavý doplněk interiéru. Spojila bezpečnost a design a jako historicky první česká firma získala nejvyšší ocenění iF Design Award 2022 Gold.

Introducing Hussechuck and Shield | Amplla

Video YouTube: Hasicí přístroj Hussechuck/Shield Amplla

Hasicí přístroj, nová kategorie produktu

„Poslední prvek v domech, který odolával po více než století ergonomickému pojetí, jsme změnili a zlepšili jak jeho funkci v době čekání v pohotovostním režimu, tak jeho funkci a schopnosti v době akce. Špičková kvalita designu minimalistického pojetí jde ruku v ruce s naprostou změnou způsobu užívání a vlastně vytvoření nové kategorie produktu, protože se již nejedná o hasicí přístroj, ale o bod záchrany v nejširším smyslu toho slova,“ uvedl pro ČTK k produktu nazvaném HUSSECHUCK Přemysl Kokeš, zakladatel a ředitel společnosti Amplla.

Díky variabilitě designu může být hasicí přístroj vždy na očích a na dosah. Kruhový tvar odkazuje na archetyp ochranného štítu a stává se tak symbolem ochrany. Ve verzi Shield umí splynout s interiérem, nebo mu dominovat. Amplla dnes nabízí na 18 základních povrchů a barev a nespočet dalších uměleckých motivů je možné vytvořit na zakázku. Hasicí přístroje Hussechuck i Shield vyrábí v Hlinsku a částečně ve Frýdlantě nad Ostravicí. Oba produkty úspěšně prezentovala na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, aby se nyní mohla pochlubit i mimořádným designerským oceněním. Z téměř 11 000 produktů z 57 zemí bylo v soutěži iF Design Awards oceněno zlatem pouze 73 nejvýraznějších designových počinů. Hasicí přístroj Hussechuck se stal zlatou hvězdou českého designu, navíc jen krátce před spuštěním prodeje.

  • D.E.S.I.G.N. Praha: Jana Kostelecká jakost, 2020. ISBN: 978-80-260-8277-4
  • Atlas současných interiérů. Praha: Slovart, 2011. ISBN: 978-80-7391-452-3

Český design sklízí jeden úspěch za druhým, což potvrzuje i soutěž iF Design Awards. V kategorii Produktový design iF Design Awards zvítězil český výrobce akustického designu SilentLab se svou mikrokanceláří MICROOFFICE UNIQ. Společnost Amplla, jako historicky první česká firma, získala nejvyšší ocenění iF Design Award 2022 Gold za její revoluční hasicí přístroj.

, ,

Křivánková, R.: Český design: Nejlepší design světa dle iF Design Awards. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 20. květen 2022 [cit. 2022-05-20]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/red-dot-cesky-design/

iF Design Award

iF Design Award patří k těm nejprestižnějším soutěžím v oblasti designu na světě. Již od roku 1954 představuje iF Design Award celovětově uznávanou známku originálního designu. Vedle produktového designu zahrnuje i další kategorie, mj. architektura, interiérová architektura a profesionální návrhy. Všechny oceněné příspěvky jsou prezentovány v iF WORLD DESIGN GUIDE, největší designové platformě na internetu, a kromě toho zveřejněny v aplikaci iF design.

ČESKÝ DESIGN · ZDRAVÝ DOMOV · ČESKO · OBJEVUJTE!

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?
„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům
Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?
Pokojové rostliny jako přírodní čističky vzduchu
Domácnost bez chemie. Jak na to? Kde začít?
Levandule není (jen) pro kočky. Víte, kde všude v domácnosti se dá využít?
 
Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.